back to top
streda, 24 apríla, 2024

7 Najstrašnejších metód mučenia z čias Španielskej inkvizície. Toto by nikto dnes neprežil

V rokoch 1478 až 1834 katolícki panovníci v Španielsku a na španielskych územiach používali tribunál na boj proti heretikom, pričom mučili a popravovali tisíce ľudí. Aj keď súčasní historici tvrdia, že povesť španielskej inkvizície ako slávnosti mučenia je trochu prehnaná, jedno je jasné: stalo sa zopár naozaj prehnaných vecí.

 Čítajte ďalej a dozviete sa o niektorých z najbrutálnejších praktík španielskej inkvizície.

„Tormenta De Toca“

Po bolestivom pripútaní na kozlík s ostrými šnúrami na odlupovanie mäsa, nazývanými cordeles , bol obeti vrazený do hrdla tenký kus látky ( toca ). Potom cez látku preliali poháre vody – niekedy až 8 litrov, čím sa toca nasýtilo, čo spôsobilo, že obeť lapala po dychu a udusila sa.  Na udržanie otvorených úst obete bol použitý železný hrot známy ako bostezo . Niektoré obete podľa dobových záznamov „výdatne vracali“.

„Strappado“

Metóda mučenia známa ako strappado  alebo garrucha  privádza obete do „strašného nešťastia a mučivej bolesti“, podľa Denného života počas španielskej inkvizície od Jamesa Maxwella Andersona , pričom obete si často vykĺbia ramená alebo zostanú natrvalo zmrzačia.

Fungovalo to takto: Ruky obete boli zviazané za chrbtom a okolo ich zápästia bola omotaná dlhá šnúra. Táto šnúra sa potom použila na pomalé zdvihnutie obete do vzduchu pomocou kladky. (Správa z roku 1620 hovorí , že „zdvíhací pohyb by mal byť pomalý, pretože ak je rýchly, bolesť nie je trvalá.“)

Na nohy obete boli niekedy pripevnené závažia, aby sa utrpenie zvýšilo. Ak to bolo potrebné, obeť bola niekedy uvoľnená, aby spadla na zem, čo spôsobilo, že šnúra „prerezala mäso až na kosť“.

The Rack alebo ‚Potro‘

Snáď najpoužívanejšou metódou mučenia počas španielskej inkvizície bol dôveryhodný stojan ( potro ), strašné zariadenie podobné rebríku používané na doslova roztrhnutie kostí. Popisy zariadenia sa rôznia, ale základnou myšlienkou bolo upevniť zápästia a členky obete na dve pohyblivé tyče na konci dreveného rámu. Páky posúvali mreže v opačných smeroch, čím obeť naťahovali, kým sa jej kosti neoddelili, čo znamená, že mnohé z týchto úbohých duší už nikdy nechodili. Jedna správa hovorí, že lano bolo niekedy uviazané okolo čela obete.

Bičovanie

Väzni inkvizičného systému čelili krutému bičovaniu „za najmenšie porušenie predpisov“, tvrdí George Ryley Scott, autor knihy História mučenia . Niekoľkí muži ich vyzliekli donaha, zatiaľ čo niekoľko ďalších mužov na ich bitie použilo „šnúry stuhnuté ponorením do roztopenej smoly“.

Hoci to technicky nebolo mučenie, bičovanie bolo takmer také zlé ako populárne metódy mučenia tej doby. Podľa jednej správy bičovanie „vyreže mäso pri každom údere, až kým z chrbta nie je jeden veľký vred“.

Vypaľovanie fúzov

Ak väzni odmietli konvertovať a rozhodli sa zomrieť ako protestanti alebo členovia iného heretického kultu, boli upečení zaživa vo verejnom auto da fé („akt viery“). Pred upálením zaživa museli fúzatí muži trpieť nedôstojnosťou a bolesťou, keď si nechali fúzy opáliť. Odrezky z vysoko horľavého kríka zvaného furze boli zapálené na konci dlhej tyče, ktorú potom vrazili do fúzov. 

Upálenie za živa

Pokračovala podrobne o tom, ako sa používa:[Kacíri] sa vložia do panvice a najprv sa vyzlečú; a keď je kryt zamknutý, kat začne prikladať malý oheň do pece a postupne ho zväčšuje, až kým telo nezľahne na popol. 

Vytrhnutie tetovania

Škótsky svetobežník William Lithgow, zajatý španielskymi úradmi v roku 1620 a obvinený zo špionáže, podstúpil drsné mučenie zo strany svojho inkvizítora. Nielenže bol natiahnutý na stojane, ale jeho tetovanie bolo nasilu vytrhnuté z jeho kože. Tetovanie zobrazovalo korunu a meno kráľa Jakuba.

zdroj: ranker.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína...

Ak vidíte vedľa novorodenca nálepku s fialovým motýľom, mali by ste vedieť, čo to znamená.

Symbol fialového motýľa ste možno videli na pôrodníckom oddelení...

Newsletter

Prečítaj si

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína...

Ak vidíte vedľa novorodenca nálepku s fialovým motýľom, mali by ste vedieť, čo to znamená.

Symbol fialového motýľa ste možno videli na pôrodníckom oddelení...

Mám 45 rokov a až dnes som zistila, že na farbe hubky na riad záleží! TOTO BY STE MALI VEDIEŤ

Hubky na umývanie riadu sa nachádzajú v každej kuchyni...
Romana
Romana
Volám sa Romana a pre mysmezeny.sk píšem niekoľko rokov. Milujem písať o vzťahoch a ezoterike. Okrem toho ma veľmi baví môj psík. 🥰

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne a otvorene prehovorila o svojom rozhodnutí nemať deti vo videu na TikToku. Žiaľ, musela zverejniť aktualizáciu,...

Manželstvo Richarda Gerea s o 33-ročnou mladšou manželkou, ktorá kedysi spávala na ulici, má „silnú karmickú energiu“

Po tom, čo Richardovi Gerovi stroskotali prvé dve manželstvá, sa herec rozhodol, že sa už nebude zapájať do srdcových záležitostí a mať ďalšie deti,...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína a olív, starobylých kamenných uličkách a malebných plážach  Antonia venovala celý svoj život výchove svojej...
Verified by MonsterInsights