Ak má vaše dieťa silnú a tvrdohlavú povahu, môžete si byť istí, že v dospelosti uspeje.

Výchova dieťaťa so silným temperamentom je pre mnohých rodičov veľkou výzvou. Medzi ich tvrdohlavosťou, neústupnosťou a predčasnou potrebou nezávislosti, ktorá niekedy hraničí s drzosťou, doma často lietajú iskry. Ale buďte si istí, že jeho silný charakter je určite kľúčom k jeho úspechu v dospelosti. V centre pozornosti.

Áno, musíte uznať, že tvrdohlavé a tvrdohlavé dieťa, ktoré sa nerado hrá podľa pravidiel, nie je žiadna hračka. Od útleho veku sa ich osobnosť presadzuje a aj pri vzornej výchove preberá iniciatívu ich dominantný inštinkt.

Na rozdiel od niektorých plachých, zdržanlivých a poddajných detí to vaše od začiatku prejavuje silu a tvrdohlavosť a neustále spochybňuje vašu autoritu. Ale nie, ako rodič ste nezlyhali!

Naopak, môžete si byť istí, že rozhodnosť vášho dieťaťa je hlavnou devízou, ktorá mu pomôže uspieť v dospelom živote.

Jediné, čo musíte urobiť, je nájsť spôsob, ako usmerniť jeho silný temperament a nájsť správnu rovnováhu medzi vašou disciplínou a jeho slobodou prejavu.

Z dnešného tvrdohlavého dieťaťa sa zajtra stane odhodlaný dospelý.

Je pravda, že zvládnuť tvrdohlavé a vytrvalé dieťa môže byť v dnešnej dobe zložité. Je však veľmi dôležité uvedomiť si, že táto tvrdohlavosť sa v dospelosti stane skutočnou silou. Podnikavé dieťa, ktoré od útleho veku vie, čo chce, a jasne vyjadruje svoje preferencie, si totiž pravdepodobne neskôr v živote vyvinie silnú rozhodnosť. Ich dnešná pevná a rozhodná povaha bude v dospelosti silnou hnacou silou pri dosahovaní ich cieľov. Inými slovami, nepanikárte, vyzbrojte sa trpezlivosťou a zhovievavosťou!

Premeňte tvrdohlavosť svojho dieťaťa na pozitívnu silu

V priebehu rokov sa podrobne skúmali vlastnosti detí a ich vplyv na ich vývoj v dospelosti. Výsledky sú poučné: tvrdohlavé dieťa sa často mení na podnikavého a odvážneho dospelého, ktorý si je vedomý svojho potenciálu a neustále sa snaží dosiahnuť svoje túžby. Toto rané sebauvedomenie sa stáva hnacou silou počas celého života.

Ako sa však vyhnúť napätiu každodenného života? Kľúč spočíva vo výkone, ktorým je premena tvrdohlavosti na pozitívnu silu. Ako rodičia musíte svoje dieťa povzbudzovať, aby svoju energiu a odhodlanie nasmerovalo ku konštruktívnym cieľom, a tak ho pripraviť na to, aby dokázalo odolne čeliť budúcim výzvam.

Stanovte pravidlá, ale neobmedzujte ich slobodu prejavu

Samozrejme, interakcia s tvrdohlavým dieťaťom, ktoré sa neustále vzpiera pravidlám a vyzýva vás, je vyčerpávajúca a dokonca frustrujúca. Musíte však byť veľmi dôvtipní a šikovní. Rodičia musia stanoviť pevné pravidlá a zároveň zachovať slobodu prejavu svojich detí. Je teda nevyhnutné nájsť rovnováhu medzi učením dobrých spôsobov a rešpektovaním ich individuálneho prejavu.

Najlepšie je nadviazať s dieťaťom častý otvorený dialóg, ktorý posilní vzájomné porozumenie. Nikdy však svoje dieťa neznevažujte, nepohŕdajte ním alebo ho dokonca infantilne neosočujte.

Inteligentný prístup ku komunikácii umožní rodičom viesť svoje dieťa bez toho, aby ho obmedzovali, a tak vytvoriť prostredie, v ktorom sa pravidlám skôr rozumie, než aby sa dodržiavali. Výzva teda spočíva v schopnosti nasmerovať svoj „inštinktívny“ odpor do oveľa konštruktívnejšej komunikácie, a tým podporiť vyvážený vývoj.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ak má vaše dieťa silnú a tvrdohlavú povahu, môžete si byť istí, že v dospelosti uspeje.”