Ktoré genetické črty sú najdominantnejšie? Možno ich máte aj vy a ani o tom neviete

Pozrime sa, kto dával pozor na hodine prírodovedy. Väčšina ľudí vie, že naše fyzické vlastnosti sú určené génmi a že náš genetický materiál pochádza od našich rodičov. Niektoré gény sú dominantné, iné recesívne.

 Dominantné gény sú tie najvýraznejšie zobrazené. Niektoré z týchto dominantných vlastností sú dostatočne prevládajúce na to, aby ovplyvnili fyzické zloženie ľudstva.

Naopak, dominantný neznamená vždy spoločný. Sú obdobia, kedy sú recesívne gény normou . Tento zoznam dominantných ľudských génov sa zameriava na dominantné črty bežné u väčšiny populácie. Pozrite sa, ktoré z vašich génov sú dominantné a ktoré recesívne.

Pravorukosť

Každý vie, že písať pravou rukou je akousi normou. Ak o tom pochybujete, zamyslite sa nad tým, aké ťažké bolo zohnať v škôlke nožnice pre ľavákov. Obrovských  70 až 90 % ľudí má pravú ruku dominantnú , a to všetko preto, že „praváctvo“ je vážne dominantný gén. 

Photo: West Point – The U.S. Military Academy / flickr / CC-BY 2.0

Tmavé vlasy

Drvivá väčšina ľudí na svete má čierne alebo hnedé vlasy. Tieto farby sú geneticky dominantné voči všetkým ostatným odtieňom vlasov. 

Schopnosť rozpoznať PTC

Fenyltiokarbamid alebo PTC je organická zlúčenina síry, ktorá sa zriedka vyskytuje mimo laboratórií. V roku 1931 americký chemik Arthur Fox zistil, že niektorí ľudia rozlišujú extrémne horké PTC a iní nie.

Rôzne štúdie uskutočnené po celom svete ukazujú, že schopnosť ochutnať PTC je dominantnou vlastnosťou. Až 75 % Američanov môže ochutnať PTC; u pôvodných obyvateľov Ameriky je toto číslo až 98 %.  Aj keď to znie ako relatívne neškodná genetická vlastnosť, schopnosť ochutnať PTC koreluje so schopnosťou ochutnať horké veci vo všeobecnosti.

Mnoho horkých látok je tiež toxických, čo znamená, že schopnosť ochutnať PTC môže byť dominantnou vlastnosťou, pretože ľudia bez tejto vlastnosti zomreli na toxíny, ktoré nemohli ochutnať.

Photo: jslander / flickr / CC-BY-NC-ND 2.0

Hnedé oči

Vedeli ste, že jedna farba očí dominuje zvyšku? Viac ako 55 % svetovej populácie má hnedé oči . To znamená, že hnedé oči predstavujú väčšiu časť populácie ako ostatných päť farieb – oriešková, modrá, zelená, strieborná a jantárová – dohromady.

Voľný ušný lalôčik

Možno ste to už počuli. Ak sa pozriete na ušné lalôčiky, všimnete si, že niektoré sú spojené priamo s hlavou, zatiaľ čo iné sa voľne otáčajú. Tieto voľné ušné laloky pochádzajú z dominantných génov a sú oveľa bežnejšie ako ich náprotivky.

Hoci neexistuje žiadna definitívna globálna štúdia, odhaduje sa, že viac ako dve tretiny ľudskej populácie má voľné ušné laloky. V niektorých krajinách a kultúrach je to však skôr 50/50.

Photo: massdistraction / flickr / CC-BY-NC-ND 2.0

Dlhé mihalnice

Dlhé riasy sú určite krásne. Sú tiež  dominantnou vlastnosťou . Štúdie ukazujú, že u mnohých rás a etník, vrátane belochov a japoncov, sú dlhé mihalnice väčšinou . 

Široké obočie

Obočie tenké ako ceruzka môže byť pre niekoho závideniahodné, a to najmä preto, že tenké jemné obočie je v menšine. Prečo je to tak? No, ako sa ukazuje, husté obočie je dominantnou črtou.

Photo: larkery / flickr / CC-BY-NC 2.0

Prekríženie ľavého palca

Spojte ruky, akoby ste sa modlili. Ak chcete, spojte ich dohromady, prsty prepletené. Ktorý palec je navrchu? Ak je to ľavý, zobrazujete dominantný gén a ste vo väčšine.

Štúdie zistili, že  viac ako polovica  svetovej populácie vykazuje túto vlastnosť. Jedná sa však len o náhodu.

Ľavá ruka preložená doprava

Rovnako ako pri prstoch, aj spôsob prekríženia rúk závisí od vašich génov. V tomto prípade je dominantná ľavá ruka preložená cez pravú; viac ako polovica skúmaných jedincov vykazovala takéto skladanie rúk . 

zdroj: ranker.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ktoré genetické črty sú najdominantnejšie? Možno ich máte aj vy a ani o tom neviete”