back to top
streda, 24 apríla, 2024

Nevyhadzujte banánovú šupku: toto je 7 šikovných spôsobov jej využitia v záhrade. Škoda, že som ich nepoznala skôr

Všetci sme si zvykli vyhadzovať banánové šupky do koša, ale to je chyba. Banánové šupky sú totiž plné živín, ktoré sú vynikajúce pre vaše zdravie. Sú bohaté na vlákninu, horčík a draslík, ako aj na vitamíny C, B12 a B6. Ak milujete záhradkárčenie, zistite, ako recyklovať banánové šupky, aby vaše rastliny mohli využívať toto bohatstvo dobrých látok a udržiavať zeleninovú záhradu.

Mnohí ľudia si pochutnávajú na banánovej dužine, ale šupku vyhadzujú do koša. Banánová šupka je však plná živín a dá sa recyklovať na mnohé ďalšie účely. Tu je 7 spôsobov opätovného využitia banánovej šupky v záhrade.

Ako sa dá banánová šupka použiť v záhradníctve?

Banánová šupka je prírodné hnojivo na kŕmenie rastlín

Banánovú šupku možno použiť ako organické hnojivo na podporu rastu rastlín. Ak chcete vyrobiť hnojivo z banánovej šupky a dodať rastlinám energiu, jednoducho pripravte nálev bohatý na minerálne prvky. Naplňte vedro vodou a uložte ho do chladničky.

Zakaždým, keď zjete banán, nechajte si šupku a nakrájajte ju na malé kúsky predtým, ako ju pridáte do vody vo vedre. Keď sa vám bude zdať, že je vedro plné, zmes preceďte, aby ste zachovali vodu, a tento nálev bohatý na minerály používajte na zalievanie rastlín.

Otužovanie sadeníc banánovou šupkou

Pre odolné sadenice môžete použiť banánovú šupku. Pred výsevom semienok vykopte v zemi jamku a banánovú šupku zasaďte tak, aby žltá strana banánu smerovala k zemi. Semená položte na banánovú šupku a zasypte ich zeminou.

Banánová šupka: silný odpudzovač škodcov

V boji proti parazitom a škodcom, ktorí môžu napadnúť vaše rastliny, existuje niekoľko veľmi praktických a ekologických riešení. Žihľavový purin, kávová usadenina, biely ocot a banánová šupka sú účinné prostriedky na ochranu proti škodcom, ktoré odradia mšice a iných škodcov od vašich ruží a ovocných stromov

Banánová šupka: kompost, ktorý stimuluje pôdu

Kompost obohacuje pôdu a dodáva rastlinám potrebné minerálne látky, ako sú dusík, fosfor a draslík. Vďaka vysokému obsahu minerálov vrátane medi, železa, draslíka a fosforu môže banánová šupka nahradiť váš bežný kompost. Stimuluje biologickú aktivitu v pôde tým, že postupne uvoľňuje jej živiny. Zakopávajte celé banánové šupky s kávovou usadeninou, aby ste získali vynikajúci kompost.

Postrek na hnojenie rastlín banánovými šupkami

Banánová šupka je skvelé hnojivo, ktoré môže vašim rastlinám dodať ešte lepší vzhľad. Na získanie hnojiva mimoriadne bohatého na živiny budete potrebovať :

3 sušené, rozdrvené vaječné škrupiny
4 banánové šupky, vysušené a rozdrvené
1 polievkovú lyžicu epsomskej soli
1 liter vody

Všetko spolu zmiešajte a odvar nalejte do fľaše s rozprašovačom. Nezabudnite túto zmes nastriekať na rastliny každé ráno.

Banánová šupka: odpudzovač hmyzu

V boji proti chorobám spôsobeným hmyzom je banánová šupka veľmi účinným insekticídom. Stačí, ak z banánov odstránite šupky a vložíte ich do plastovej nádoby s vekom. Banánové šupky zalejte jablčným octom, potom nádobu zatvorte a veko prepichnite. Umiestnite ju na strategické miesto v zeleninovej záhrade, aby ste zabránili vniknutiu hmyzu.

Banánová šupka: užitočná živina pre ovocné stromy a kvitnúce rastliny

Banánová šupka je organický materiál obsahujúci živiny, ktoré sú vynikajúce pre vývoj rastlín.

Poskytuje draslík, železo a horčík, zlepšuje kvalitu kompostu a podporuje rast mikroorganizmov potrebných v procese kompostovania. Ak chcete urýchliť tvorbu plodov alebo rast kvetov, nakrájajte banánovú šupku na kúsky a použite ich na výrobu kompostu.

Odteraz už banánovú šupku nevyhadzujte – v záhrade sa dá využiť na rôzne spôsoby. Je to zároveň ekologický spôsob jej recyklácie.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína...

Ak vidíte vedľa novorodenca nálepku s fialovým motýľom, mali by ste vedieť, čo to znamená.

Symbol fialového motýľa ste možno videli na pôrodníckom oddelení...

Newsletter

Prečítaj si

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína...

Ak vidíte vedľa novorodenca nálepku s fialovým motýľom, mali by ste vedieť, čo to znamená.

Symbol fialového motýľa ste možno videli na pôrodníckom oddelení...

Mám 45 rokov a až dnes som zistila, že na farbe hubky na riad záleží! TOTO BY STE MALI VEDIEŤ

Hubky na umývanie riadu sa nachádzajú v každej kuchyni...
Romana
Romana
Volám sa Romana a pre mysmezeny.sk píšem niekoľko rokov. Milujem písať o vzťahoch a ezoterike. Okrem toho ma veľmi baví môj psík. 🥰

„Som vydatá 15 rokov a nechcem deti“: žena prezradila dôvody svojho rozhodnutia

Jenn Lylesová, ktorá je vydatá už 15 rokov, verejne a otvorene prehovorila o svojom rozhodnutí nemať deti vo videu na TikToku. Žiaľ, musela zverejniť aktualizáciu,...

Manželstvo Richarda Gerea s o 33-ročnou mladšou manželkou, ktorá kedysi spávala na ulici, má „silnú karmickú energiu“

Po tom, čo Richardovi Gerovi stroskotali prvé dve manželstvá, sa herec rozhodol, že sa už nebude zapájať do srdcových záležitostí a mať ďalšie deti,...

Super novinky na čítanie z grady za Apríl

V tieni olivovníkov Eva Glyn Román o láske s príchuťou vína a olív, starobylých kamenných uličkách a malebných plážach  Antonia venovala celý svoj život výchove svojej...
Verified by MonsterInsights