Táto slovenská mamička napísala svojmu manželovi list, v ktorom ho žiada o pomoc, a mnohé ženy sa v ňom spoznali.

Je síce rok 2024, ale stále nie je ničím výnimočným, keď sa mamičky denne sťažujú na to, ako veľmi sa otcovia starajú o ich deti.

V skutočnosti nedávny list matky manželovi vyvolal pobúrenie mnohých matiek.

Mnohé z nich sa v jej slovách skutočne spoznali a možno sa v nich spoznáte aj vy, keď si prečítate tento článok. Autorkou spomínaného listu je Miška. Jej list bol prvýkrát zdieľaný na Facebooku v roku 2018 a odvtedy sa pravidelne objavuje na sociálnych sieťach, pretože je adresovaný mnohým psychicky a fyzicky vyčerpaným matkám.

Poslednou kvapkou, ktorá mamička Miška prinútila napísať svojmu partnerovi, bol deň pred napísaním listu. Požiadala ho, aby sa v ten deň postaral o ich dieťa, aby mohla ísť skôr spať a konečne dobehnúť spánok. Ale v rozpore s jej očakávaniami nešlo všetko podľa plánu. Odvážna matka teda vzala pero na papier, aby vyjavila, čo má na srdci, a vyliala si srdce.

Tu je jej list:

Drahý manžel!

„Viac. O pomoc. Je tu. Potrebujem.

Minulá noc bola pre teba ťažká. Požiadala som ťa, aby si postrážil dieťa, aby som mohla ísť spať o niečo skôr. Dieťa plakalo. Naozaj kričala. Počula som ho na poschodí a z toho som mala kŕče v bruchu. Rozmýšľala som, či mám ísť dole a pomôcť ti, alebo len zavrieť dvere, lebo som potrebovala spať. Vybrala som si to druhé.

O 20 minút neskôr si vošiel do izby s dieťaťom, ktoré stále zúfalo plakalo. Uložila si ho do postieľky a jemne si ho pritiahla bližšie k posteli, čím si naznačila, že si skončila s dojčením.

Chcela som na teba kričať. V tej posvätnej chvíli som sa s tebou chcel veľmi prudko pohádať. Celý deň som sa starala o dieťa a naše batoľa. Budila som sa s dieťaťom a kŕmila ho celú noc. To najmenej, čo môžeš urobiť, je postarať sa oňho v noci na pár hodín, aby som sa mohla vyspať.

Len pár hodín spánku. Je to príliš veľa?

Viem, že sme obaja videli typické mužsko-ženské roly od našich vlastných rodičov. Obe naše mamy sa starali o deti na plný úväzok, naši otcovia sa z toho dosť vyňali. Boli skvelými otcami, ale neočakávalo sa od nich, že budú deti kŕmiť a upratovať alebo sa o ne starať. Naše matky boli superženy, ktoré riadili celú rodinu. Varili, upratovali, vychovávali deti. Otcovia boli vítaní, ale neočakávalo sa, že budú pomáhať.

Vidím, že sa takými stávame každý deň. Mojou úlohou je nakŕmiť rodinu, udržiavať dom v čistote a postarať sa o deti, aj keď sa vrátim do práce. A do veľkej miery si to vyčítam. Snažila som sa ukázať, že to všetko zvládnem. Naozaj som to chcela robiť.

Vidím, že moje priateľky a iné ženy robia to isté a robia to dobre. Viem, že to vidíte aj vy. Ak to dokážu ony a dokázali to naše matky, potom to dokážeme aj my, však? Ja neviem.

Možno naše kamarátky len predstierajú, aké je to pre ne dobré, a trpia. Možno naše matky dlhé roky mlčky trpeli a teraz, po 30 rokoch, si už jednoducho nepamätajú, aké ťažké to pre ne bolo. Alebo možno je to niečo, za čo si každý deň nadávam, že to nedokážem, zatiaľ čo všetci ostatní áno. A keď to prežívam, musím povedať: Potrebujem viac pomoci.

Jedna moja časť sa cíti ako zlyhanie, keď o ňu vôbec žiadam. Aby mi pomohol. Si naozaj dobrý otec a s deťmi to naozaj vieš. A pre mňa to musí byť ľahké, však? Je to materinský inštinkt, však? Ale ja som človek, ktorý spí päť hodín denne a je na smrť vyčerpaný. Potrebujem ťa.

Potrebujem ťa, aby si ráno pripravila toho veľkého, zatiaľ čo ja sa postarám o dieťa, pripravím všetkým jedlo a dám si šálku kávy. A nie, príprava dieťaťa nezahŕňa jeho posadenie pred televíziu. Znamená to vziať ho na toaletu, dať mu raňajky, spýtať sa ho, či je smädné, a zbaliť mu tašku.

Večer potrebujem hodinu v posteli, keď viem, že starší už spí vo svojej izbe a vy sa staráte o malého.

Viem, že je ťažké počúvať plač dieťaťa. Ver mi, viem to. Ale ak ho po zvyšok dňa stráži a ja ho dojčím, môžeš to isté robiť 2 hodiny v noci. Prosím, potrebujem ťa.

Potrebujem viac odpočinku cez víkendy. Čas, keď môžem odísť z domu sama a cítiť sa ako nezávislý človek. Aj keby to mala byť len prechádzka po ulici alebo cesta do obchodu. A v dňoch, keď chodíme plávať a na ihrisko a ja si myslím, že mám všetko pod kontrolou, potrebujem, aby si mi podal pomocnú ruku. Napríklad upratať riad bez toho, aby som ťa o to požiadala. Potrebujem ťa.

A nakoniec, potrebujem od teba počuť, ako veľmi si ceníš to, čo robím. Potrebujem vedieť, že si všímate, že je bielizeň vypraná a na stole čaká chutná večera. Chcem vedieť, že oceňuješ, že pri práci trávim hodiny dojčením a dojčením, keď by som mohla kŕmiť dieťa jedlom.

Dúfam, že si všimneš, že ťa nikdy nepožiadam, aby si vynechal pracovné akcie alebo školenia a zostal radšej doma. Ako mama predpokladáš, že budem stále doma a vždy k dispozícii, ak sa budeš potrebovať postarať o deti, kým budeš niekde preč. Predpokladáš, že som aj tak vždy doma.

Viem, že naši rodičia to tak nerobili, a mám problém sa ťa na to vôbec spýtať. Chcela by som všetko robiť sama, bez námahy. Priala by som si, aby som nepotrebovala uznanie, aby som robila veci, ktoré väčšina ľudí od matky očakáva. Ale s bielou vlajkou v ruke priznávam, že som len jeden človek. Hovorím ti, ako veľmi ťa potrebujem, a ak to tak pôjde ďalej, nevydržím to. A to by ublížilo tebe, deťom, rodine.
Pretože povedzme si to na rovinu: aj vy ma potrebujete.“

Volanie o pomoc

Cítite sa hlboko unavení z nedostatku podpory zo strany vášho partnera, a pritom máte pocit, že požiadať o pomoc osobu, s ktorou zdieľate svoj život, je skutočným zlyhaním, hoci by malo byť normálne, aby obaja rodičia jednoducho prevzali svoje úlohy a podelili sa o zodpovednosť, ktorá na nich prirodzene padá.

Miška hovorí, že spočiatku si myslela, že jej manžel nebude reprodukovať stereotypný rodičovský model predchádzajúcich generácií, kde matka robí všetko a otec málo, ale nakoniec zistila, že sa k nemu nebezpečne priblížil.

Tento emotívny list ukazuje, aká zúfalá môže byť matka v týždňoch a mesiacoch po pôrode. V kolektívnom podvedomí máme tendenciu považovať pôrod za najbolestivejšie obdobie pre matky, ale v skutočnosti je popôrodné obdobie často mimoriadne intenzívne a náročné na psychické aj fyzické zvládnutie. Odhliadnuc od konkrétneho prípadu mamičky Michaely nám tento nefiltrovaný text umožňuje lepšie pochopiť, ako sa cítia milióny matiek na celom svete.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Táto slovenská mamička napísala svojmu manželovi list, v ktorom ho žiada o pomoc, a mnohé ženy sa v ňom spoznali.”