Tragický príbeh, „najškaredšej ženy na svete“ o ktorom ste určite neppočuli. Najprv bola krásna a potom ju choroba zmenila

Mary Ann Bevanová bola milá Angličanka, ktorá musela pracovať na večierkoch a v cirkuse, keď jej diagnostikovali akromegáliu.

Mary Ann Bevan, často nazývaná „najškaredšou ženou na svete“, často vystupovala na karnevaloch a iných podobných podujatiach, aby si zarobila na živobytie a podporila svoju rodinu.

Nie vždy mala povesť „škaredej“.

Narodila sa na predmestí Londýna koncom 19. storočia, vyzerala a správali sa k nej ako ku každej inej mladej žene tej doby.

Keď dosiahla dospelosť a mala niekoľko detí, všetko sa zmenilo, keď jej diagnostikovali zriedkavú znetvorujúcu chorobu.

Po niekoľkých krátkych rokoch boli Bevanina tvár, ruky a nohy znetvorené na nepoznanie, takže jej nezostávalo nič iné, len sa spoliehať na svoj vzhľad, aby sa uživila.

Raný život Mary Ann Bevan
Mary Ann Bevanová sa narodila 20. decembra 1874 v početnej rodine na predmestí Londýna.

Vyrastala rovnako ako jej súrodenci, v roku 1894 sa vyučila za zdravotnú sestru a v roku 1903 sa vydala za farmára Thomasa Bevana z Kentu.

Manželia Bevanovci začali manželský život dobre, mali dvoch zdravých synov a dve zdravé dcéry.

Po Thomasovej predčasnej smrti v roku 1914 sa Mary musela starať o ich štyri malé deti za skromný plat.

Po manželovej smrti sa u nej objavili príznaky akromegálie, ochorenia, ktoré sa vyznačuje nadprodukciou rastového hormónu hypofýzou.

Akromegália spôsobuje, že telo pacienta neustále produkuje rastový hormón, ktorý spôsobuje rast kostí, svalov a mnohých vnútorných orgánov a deformáciu tváre a telesných proporcií.

Hoci akromegália nie je bežná, v súčasnosti sa dá účinne liečiť, ak sa zistí v počiatočnom štádiu.

Bevanov vzhľad sa začal radikálne meniť, ale lekárske obmedzenia na začiatku 20. storočia znamenali, že sa s tým nedalo nič robiť.

Mary Ann Bevanová čelí akromegálii

Spánkové apnoe, srdcové ochorenia a problémy s obličkami sú len niektoré z vážnych komplikácií, ktoré môžu byť dôsledkom akromegálie.

Bevanova choroba spôsobila, že jeho ruky a nohy normálnej veľkosti neúmerne opuchli, čelo a dolná čeľusť vyčnievajú a nos sa výrazne zväčšil.

Aby uživil svoju rodinu, musel prijať rôzne príležitostné práce, pretože jeho vzhľad sa menil a bolo ťažké nájsť si stálu prácu.

Nezvyčajná choroba nezvratne zmenila jej vzhľad.

Bývalý jarmočník Bevan tvrdil, že farmár, u ktorého pred rokmi pracoval, mu povedal, že „len škaredá žena je vhodná na súťaženie“.

Bevan poslúchol farmárovu radu a čoskoro nato sa prihlásil do súťaže o „najškaredšiu ženu“ a vyhral ju, pričom porazil 250 ďalších súťažiacich.

Keďže ju lekár varoval, že jej stav sa bude len zhoršovať, rozhodla sa využiť situáciu v prospech svojich detí po tom, ako jej úspech upútal pozornosť majiteľov veľtrhu.

Čoskoro si našla stálu prácu a vystupovala na veľtrhoch na Britských ostrovoch.

V roku 1920 Bevanová odpovedala na inzerát v londýnskych novinách: „Hľadá sa: najškaredšia žena. Najkrajšia žena. Zaručený dobrý plat a dlhodobá zmluva pre úspešnú kandidátku. Prosím, pošlite aktuálnu fotografiu“.

Inzerát podal britský agent cirkusu Barnum a Bailey, ktorý zistil, že žena má „čo môže znieť ako paradox, tvár škaredej ženy, ktorá nie je neatraktívna“.

Úspech Mary Ann Bevan v šou

Keď Bevan predával tieto pohľadnice na veľtrhoch, zarobil za jednu pohľadnicu približne 12 dolárov.

Bevan bol pozvaný do zábavného parku Dreamland na Coney Islande, ktorý bol v tom čase jednou z najobľúbenejších destinácií pre účinkujúcich sideshow, po tom, čo poslal agentúre fotografiu, ktorú urobil špeciálne pre túto príležitosť.

Predstavenie bolo nápadom senátora Williama H. Reynoldsa a prevádzkovateľa side-show Samuela W. Gumpertza, ktorý neskôr spolupracoval s Harrym Houdinim.

Lionel, muž s tvárou leva, Zip, „ihličkár“ a Jean Carroll, potetovaná dáma, patrili medzi mnohé karnevalové a kaskadérske atrakcie.

Návštevníci Dreamlandu sa mohli pozerať na jeho 70-kilogramovú postavu a výšku 170 centimetrov.

Bevan pokojne znášal toto poníženie. „S mechanickým úsmevom ponúkala na predaj svoje pohľadnice“, čím zabezpečila dostatok peňazí pre seba a svoje deti“.

Popularita Mary Ann Bevan časom rástla; v 30. rokoch 20. storočia už vystupovala v svetoznámom cirkuse Ringling Bros. and Barnum & Bailey.

Len za dva roky vystupovania v New Yorku zarobila 20 000 libier, čo v roku 2022 predstavuje približne 1,6 milióna dolárov. To mu umožnilo dosiahnuť svoj cieľ, ktorým bolo podporovať svoje deti.

Posledné dni Mary Ann Bevan

Až do svojej smrti v roku 1933 bola Bevanová pravidelnou návštevníčkou vlečky Dreamland na Coney Islande.

Bevan si našiel priateľov medzi kaskadérmi aj mimo nich a dokonca si našiel čas aj na lásku. Počas vystúpenia v Madison Square Garden v roku 1929 sa zamiloval do ošetrovateľa žiráf Andrewa.

Dokonca súhlasila, že sa nechá rozmaznávať v newyorskom salóne, kde si nechala narovnať vlasy a namaľovať tvár, ako aj urobiť manikúru a masáž.

Niektorí kruto tvrdili, že „rúž, púder a všetko ostatné bolo na Mary Annine tvári také nemiestne“. Samotná Mary Ann však, keď uvidela svoj odraz v zrkadle, jednoducho povedala: „Myslím, že sa vrátim do práce“.

Bevan pracoval na Coney Islande do konca svojho života, až do svojej smrti 26. decembra 1933.

Mal vtedy 59 rokov. Jeho telo bolo letecky prevezené späť do Anglicka na pohreb a uložené na cintoríne Brockley a Ladywell na juhovýchode mesta.

Verejnosť na Mary Ann Bevanovú väčšinou zabudla až do začiatku roku 2000, keď bola jej podobizeň posmešne použitá na pohľadnici Hallmark.

Po vznesení námietok proti jej ďalšiemu ponižovaniu bola táto pohľadnica zrušená.

zdrojdailypositiveinfo.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Tragický príbeh, „najškaredšej ženy na svete“ o ktorom ste určite neppočuli. Najprv bola krásna a potom ju choroba zmenila”