Umierajúci sú poslední, ktorí strácajú tento zmysel. Výsledky výskumu hovoria za všetko

Pred časom sa vedcom podarilo urobiť šokujúci objav. Už je známe, ktorý zmysel ľudia pri odchode z tohto sveta strácajú naposledy.

Podľa najnovších výskumov je to sluch. Odborníci z University of British Columbia nepochybujú o tom, že mozog stále zaznamenáva zvuky, aj keď telo už nereaguje. Výskum bol publikovaný v roku 2020.

Posledný zmysel

Rodiny sa často rozprávajú so svojimi blízkymi tesne pred smrťou. To odporúčajú lekári – aj keď človek zomrie, už nám nevie odpovedať, stále nás počuje.

Štúdia ukázala, že mozgy umierajúcich ľudí stále reagujú na zvuk. Zahŕňalo 17 zdravých kontrol, osem reagujúcich pacientov z hospicu a päť nereagujúcich pacientov z hospicu.

Zdraví a citliví pacienti boli požiadaní, aby spočítali, koľko skladieb im bolo prezentovaných, napríklad meniace sa tóny počas štúdie.

Odborníci zistili, že vzorce mozgovej aktivity u pacientov, ktorí nereagovali, sa príliš nelíšili od vzorcov pozorovaných u zdravých pacientov.

„Poskytli sme dôkazy, že prinajmenšom niekoľko umierajúcich pacientov z hospicu, ktorí nie sú schopní reagovať na verbálne podnety od rodiny alebo opatrovateľov, napriek tomu počuje a nervovo reaguje na sekvencie jednoduchých sluchových podnetov,“ povedal Lawrence Ward, hlavný autor štúdie. a profesor na University of British Columbia.

Príbuzní by sa preto mali sústrediť na rozhovor a rozprávať sa s osobou, ktorá odchádza z tohto sveta. Zatiaľ však odborníci nevedia povedať, či týmto slovám rozumejú. Isté je len to, že zvuk sa k nim dostane.

Zdieľajte tieto dôležité informácie s ostatnými!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Umierajúci sú poslední, ktorí strácajú tento zmysel. Výsledky výskumu hovoria za všetko”