back to top
nedeľa, 21 apríla, 2024

Viete prečo nemajú ľudia čierne oči? Dôvod je naozaj jednoduchý

Farba našich očí sa v skutočnosti neustále vyvíja a mení, až kým nedovŕšime 3 roky. V skutočnosti je však nemožné, aby ľudské oči mali čiernu farbu. Naše oči sa zdajú byť čierne vďaka osvetleniu, kvôli odrazu oblečenia, ktoré nosíme, alebo kvôli použitiu farebných kontaktných šošoviek.

Zisťovali sme, prečo ľudia nemôžu mať čiernu farbu očí a aká je najvzácnejšia farba očí.

Naše gény to jednoducho nedovolia

Existuje asi 16 rôznych génov, ktoré sú zodpovedné za farbu našich očí. 2 z týchto génov sú hlavnými faktormi, a to gény HERC2 a OCA2. Tieto gény dolaďujú našu farbu očí prostredníctvom množstva melanínu prítomného v našich dúhovkách. Výsledné farby melanínu v našich očiach môžu mať najrôznejšie odtiene, napríklad od modrej a šedej, až po tmavohnedú.

Pravdepodobne by sme celý čas plakali

Čierne objekty absorbujú viac svetla, aby vyzerali skutočne čierne. Prebytočné svetlo a energia, ktorú absorbujú, sa premieňajú na tepelnú energiu. To by mohlo znamenať, že ak by nám naše gény nejako umožnili mať skutočné čierne oči, potrebovali by veľa sĺz, aby zabránili prehriatiu a vysušeniu.

Naše oči by neboli chránené pred škodlivým svetlom

Tiež by sa nám ťažko chodilo za bieleho dňa, keby sme mali čierne oči. Slnečné lúče obsahujú ultrafialové alebo UV svetlo a čierne predmety majú tendenciu absorbovať viac UV svetla ako iné farby.

Dlhodobé vystavenie UV žiareniu môže zhoršiť naše zdravie očí a viesť k problémom, ako je katarakta alebo rakovina kože. Vďaka nášmu genetickému zloženiu nás melanín, ktorý dodáva farbu našim dúhovkám, chráni pred ultrafialovým svetlom. Štúdie ukazujú, že melanín môže zničiť viac ako 99,9% UV žiarenia, ktoré absorbuje, a chráni tak naše oči pred poškodením v dôsledku vystavenia slnku.

Najvzácnejšia prirodzená farba očí

Najvzácnejšia prirodzená farba očí je v skutočnosti zelená. Iba približne 2% celej svetovej populácie majú zelené oči. Existujú aj niektoré zriedkavé stavy, keď majú ľudia červené alebo fialové oči v dôsledku očného albinizmu a iní majú rozdielne zafarbené dúhovky pre každé oko v dôsledku heterochromie.

Zdroj
Zdroj foto: www.pexels.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Newsletter

spot_img

Prečítaj si

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom...

Orechové listy sú liečivým zázrakom prírody – môžete nimi vyliečiť až 15 vážnych ochorení

Asi väčšina ľudí pozná prospešné vlastnosti vlašských orechov, ale...
spot_imgspot_img

Prežil klinickú smrť a opísal, čo videl v posmrtnom živote – „Ako keby som bol v ríši duchov“

Článok o zážitku Kevina Hilla na prahu smrti a jeho návrate do života sa stal populárnym v britskej tlači. Hill, ktorý trpí vzácnou a...

Svetové predčasne narodené dieťa prekonalo 0% šancu na prežitie a tento rok oslávilo svoje tretie narodeniny.

Vtedy ste to ešte nevedeli, ale 6. júna 2020 sa Beth Hutchinsonová zapísala do histórie tým, že porodila predčasne narodené dieťa na svete. Táto novopečená...

Vtip Dňa: Neuveriteľná Odpoveď Od Slovenského Študenta

Odpoveď študenta bola tak “hlboká”, že ju profesor prostredníctvom internetu zdieľal so svojimi kolegami a tak sa mohla dostať až k nám. Otázku položili...
Verified by MonsterInsights