nedeľa, 23 júna, 2024

Toto je DÔLEŽITÝ dôvod, prečo by ste mali jesť vlašské orechy. Vedeli to už aj naše babičky

Väčšina z nás už počula, že vlašské orechy sú dobré pre zdravie organizmu. Sú totiž bohatým zdrojom živín. Obsahujú zdravé tuky, vitamíny a minerály. Teraz vedci zistili, že pravidelná konzumácia vlašských orechov môže predĺžiť dĺžku života.

Zdravotné vlastnosti vlašských orechov

Tu sú niektoré z najväčších výhod, ktoré vlašské orechy majú:

Bohatstvo živín: Vlašské orechy sú bohatým zdrojom mnohých dôležitých živín. Napríklad bielkovín, vlákniny, vitamínov, minerálov a zdravých tukov vrátane omega-3 mastných kyselín.

Zdravé tuky: vlašské orechy sú vynikajúcim zdrojom nenasýtených tukov. Tieto tuky, vrátane kyselín omega-3 a omega-6, sú prospešné pre zdravie srdca. Pomáhajú znižovať LDL cholesterol (zlý cholesterol).

Vitamíny a minerály: vlašské orechy sú zdrojom vitamínov skupiny B (napr. B1, B2, B3, B6). A tiež vitamínu E, mangánu, horčíka, fosforu, zinku a ďalších minerálov. Tie zohrávajú dôležitú úlohu pri fungovaní organizmu.

Antioxidanty: Obsahujú antioxidanty, ako sú polyfenoly, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom. Vlašské orechy tiež chránia bunky pred oxidačným stresom. Čo môže prispieť k prevencii chronických ochorení.

Podpora zdravia srdca: Pravidelná konzumácia vlašských orechov môže znížiť riziko srdcových ochorení. Tým, že zlepšujú lipidový profil, regulujú krvný tlak a majú protizápalový účinok.

Zlepšenie funkcie mozgu: Omega-3 mastné kyseliny vo vlašských orechoch sú dôležité pre zdravie mozgu. Môžu podporovať kognitívne funkcie a zlepšovať náladu.

Zníženie rizika cukrovky: Pravidelná konzumácia vlašských orechov znižuje riziko cukrovky 2. typu. vďaka priaznivému vplyvu na hladinu glukózy a inzulínu.

Vlašské orechy – štúdia

Španielski vedci zistili, že 3 porcie vlašských orechov týždenne stačia na dosiahnutie významnej ochrany pred rakovinou a srdcovými ochoreniami.

Väčšina z nás vie, že orechy majú významný prínos pre kardiovaskulárny systém a mozog. Predchádzajúce štúdie preukázali, že vlašské orechy znižujú úmrtnosť na rôzne príčiny (vrátane srdcových ochorení a rakoviny).

Španieli sú vážnymi konzumentmi vlašských orechov. Pre tento región je charakteristická stredomorská strava. Ktorá sa spája s nižším rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Považuje sa za jednu z najlepších diét na svete.

Španielski vedci chceli poukázať na súvislosť medzi frekvenciou konzumácie vlašských orechov a úmrtnosťou. Pozorovali 7216 španielskych mužov a žien vo veku od 55 do 80 rokov. Všetky subjekty mali vysoké riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Boli rozdelení do troch skupín. Všetky osoby dodržiavali stredomorskú diétu. Jedna skupina konzumovala viac vlašských orechov a druhá viac olivového oleja. Tretia skupina bola kontrolnou skupinou.

Štúdia trvala štyri roky a osem mesiacov. Počas tohto obdobia bolo zaznamenaných 323 úmrtí. Z toho 81 úmrtí na kardiovaskulárne príčiny a 130 úmrtí na rakovinu.

Konzumácia vlašských orechov výrazne znížila úmrtnosť v

skupine konzumujúcej vlašské orechy. Až 32 % účastníkov konzumovalo 3 porcie orechov týždenne. Táto skupina mala o 39 % nižšie riziko úmrtia. Jedna porcia vlašských orechov predstavuje 28 gramov (t. j. 7 orechov).

Tajomstvo vlašských orechov spočíva v množstve antioxidantov a protizápalových látok, ktoré obsahujú.

Antioxidanty znižujú riziko chronického oxidačného stresu a riziko chronického zápalu. Oxidačný stres a zápal sú najväčšími rizikovými faktormi vzniku rakoviny.

Vlašské orechy sú také prospešné pre kardiovaskulárny systém, pretože znižujú hladinu cholesterolu a zlepšujú kvalitu krvi. Udržujú pružnosť cievnych stien a znižujú riziko vzniku krvných zrazenín. Okrem toho sú vlašské orechy veľmi bohaté na minerálne látky, ktoré majú významný vplyv na krvný tlak, ako sú horčík, vápnik a draslík.

Obsah omega-3 mastných kyselín vo vlašských orechoch tiež podporuje zdravie srdca a ciev. Vlašské orechy obsahujú najmä kyselinu alfa-linolovú, ktorá sa spája so zlepšením krvného tlaku.

Kontraindikácie vlašských orechov

Konzumácia vlašských orechov je vo všeobecnosti bezpečná pre väčšinu ľudí. Existujú však niektoré kontraindikácie alebo situácie, kedy by ste mali byť opatrní alebo sa ich konzumácii vyhnúť. Tu je niekoľko príkladov, kedy by ste mali byť opatrní alebo sa poradiť so svojím lekárom predtým, ako pridáte vlašské orechy do svojho jedálnička:

Alergia na orechy: Ľudia, ktorí sú alergickí na orechy, by sa mali vlašským orechom a iným druhom orechov vyhýbať. Alergia na orechy sa môže prejaviť alergickými reakciami, ako sú svrbenie, vyrážka, ťažkosti s dýchaním alebo v extrémnych prípadoch anafylaktický šok, čo je situácia, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Problémy s pankreasom: Ľudia s poruchami pankreasu, ako je napríklad chronická pankreatitída, môžu mať ťažkosti s trávením tukov obsiahnutých vo vlašských orechoch. V takýchto prípadoch sa odporúča konzultácia s lekárom.

Problémy s obličkami: Ľudia s vážnymi problémami s obličkami môžu obmedziť príjem niektorých minerálov vrátane draslíka, ktorý je obsiahnutý vo vlašských orechoch. V takom prípade sa odporúča poradiť sa o svojom jedálničku s lekárom.

Obezita: Vlašské orechy sú kalorické, ale iba ich nadmerná konzumácia môže prispieť k nadváhe alebo obezite. Ľudia s problémami s hmotnosťou by mali orechy konzumovať s mierou.

Interakcie s liekmi: Ľudia, ktorí neustále užívajú lieky a trpia chronickými ochoreniami, by mali pravidelne konzumovať vlašské orechy a o možných interakciách sa poradiť so svojím lekárom.

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Nezlomní majitelia: Rodina odmietla 30 Miliónov od developérov a bráni svoj DOM pred výstavbou

Majiteľom pozemku v Austrálii, ktorý chcú developeri predať až...

Bojujete s opuchnutou tvárou? Tu je najčastejší dôvod, o ktorom mnohí nemali ani tušenia

Stáva sa vám, že sa ráno zobudíte s opuchnutou...

Keď jej zomrel otec, neustále mu posielala smsky na jeho staré číslo. O 4 roky neskôr dostala odpoveď

Chastity Pattersonová mala veľmi blízko k svojmu otcovi. Hoci...

Prečítaj si aj

Nezlomní majitelia: Rodina odmietla 30 Miliónov od developérov a bráni svoj DOM pred výstavbou

Majiteľom pozemku v Austrálii, ktorý chcú developeri predať až...

Bojujete s opuchnutou tvárou? Tu je najčastejší dôvod, o ktorom mnohí nemali ani tušenia

Stáva sa vám, že sa ráno zobudíte s opuchnutou...

Keď jej zomrel otec, neustále mu posielala smsky na jeho staré číslo. O 4 roky neskôr dostala odpoveď

Chastity Pattersonová mala veľmi blízko k svojmu otcovi. Hoci...

Zastavil, aby pustil starú pani cez prechod. Jej nezvyčajná reakcia ho úplne prekvapila

Dnes je ťažké mať kultúru na cestách, ale sú...

Nezlomní majitelia: Rodina odmietla 30 Miliónov od developérov a bráni svoj DOM pred výstavbou

Majiteľom pozemku v Austrálii, ktorý chcú developeri predať až za 30 miliónov dolárov, bolo povedané, kam majú ísť, a trvajú na tom, že pozemok...

Toto je prvý zmysel, ktorý ľudia strácajú niekoľko hodín pred smrťou – šokujúci objav vedcov

Po rokoch výskumu vedci zistili, že s blížiacim sa okamihom posledného výdychu naše telo stráca funkcie v určitom poradí, a odhalili aj prvý zmysel,...

Bojujete s opuchnutou tvárou? Tu je najčastejší dôvod, o ktorom mnohí nemali ani tušenia

Stáva sa vám, že sa ráno zobudíte s opuchnutou tvárou a premýšľate, čo môže byť príčinou tohto znepokojujúceho príznaku? Opuch tváre po prebudení môže...
Verified by MonsterInsights