streda, 24 júla, 2024

35-ročný otec takmer zomrel po tom, čo príliš rýchlo otočil hlavu a preťal si tepnu na krku!

Naše životy často visia na vlásku a my si neuvedomujeme, že aj tie najbanálnejšie pohyby môžu spôsobiť život ohrozujúce zranenia.

Joel Hentrich, otec štyroch detí, hral s kamarátmi futbal, keď sa mu stala nehoda. Jediné, čo urobil, bolo, že otočil hlavu. Náhly pohyb však spôsobil „prasknutie“ v krku a jeho život sa mu začal mihať pred očami…

„Nebol som si istý, či to počul niekto iný, ale ja som to vnútorne počul,“ vysvetlil 35-ročný ošetrovateľ desivý zážitok. Jeho videnie sa okamžite zmenilo a Joel zažil „najhoršiu závrať, akú kedy v živote zažil“.

Inak atletický, superfitness muž bol v priebehu niekoľkých sekúnd zničený.

Začal zvracať a pociťoval zvláštne mravčenie v tvári, rukách a nohách a bol urýchlene prevezený do nemocnice.

Testy ukázali, že Joelovi  sa nejakým spôsobom podarilo prerušiť životne dôležitú tepnu, ktorá zásobuje krvou miechu a mozog. Lekári tiež zistili, že nehoda, ktorá prerušila prívod krvi do mozgu, spôsobila mužovi tri život ohrozujúce mŕtvice.

Joel, ktorý vo voľnom čase rád cvičí, žije zdravým životným štýlom a stará sa o svoje telo, nemohol uveriť tomu, čo počul. Táto správa ho zasiahla „ako tona tehál. Človek si nemyslí, že sa mu takéto veci naozaj môžu stať,“ priznal.

Po stanovení diagnózy bol muž poslaný na jednotku intenzívnej starostlivosti a podstúpil vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Dva týždne po strašnej udalosti bol schopný len stáť. To, že prežil a jeho mozgová činnosť bola normálna, bol zázrak.

„Bol to výnimočný okamih, keď som sa dokázal postaviť a uvedomiť si, že stále môžem chodiť, udržiavať rovnováhu a žiť svoj život ako predtým,“ pochvaľoval si. Po tomto strašnom zážitku sa Joel teraz snaží zvyšovať povedomie o príznakoch mozgovej mŕtvice a o dôležitosti včasnej lekárskej pomoci, aby sa zabránilo nezvratnému poškodeniu.

„Mám obrovské šťastie, že som sa liečil včas, pretože nemám žiadne trvalé telesné postihnutie,“ povedal muž od rodiny.

„Ak by som liečbu nedostal, neviem, možno by som zomrel. Táto možnosť je tu vždy, takže som veľmi vďačný,“ dodal.

Mozgová príhoda je na vzostupe a len v Európe ročne zabije viac ako 100 000 ľudí. Každý rok utrpí mŕtvicu 450 000 ľudí a Hoci Joelov prípad mal inú príčinu, mohol byť +1 v štatistike ľudí s trvalým poškodením alebo smrťou v dôsledku nehody.

A keď už sme pri tejto téme, nikdy nie je možné dostatočne zdôrazniť, aké sú najzjavnejšie príznaky mŕtvice. Ak spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Pretože čím skôr ju zachytíte, tým máte väčšie šance, že z nej vyviaznete bez ujmy.

Metóda FAST – čo je skratka pre Face (tvár), Arms (ruky), Speech (reč) a Time (čas) – je najjednoduchší spôsob, ako si zapamätať najčastejšie príznaky mŕtvice:

Ak má človek jednu stranu tváre prepadnutú alebo znecitlivenú, požiadajte ho, aby sa usmial. Ak je nerovná, okamžite volajte záchranku.
A = slabosť rúk – ak je jedna ruka slabá alebo necitlivá, požiadajte osobu, aby zdvihla obe ruky. Ak ruka spadne späť, okamžite zavolajte pomoc.
S = ťažkosti s rečou – ak je reč osoby nezrozumiteľná alebo nejasná, je to pravdepodobne príznak mŕtvice.
T = čas okamžite konať – ak spozorujete niektorý z uvedených príznakov, vytočte číslo 112.

Medzi ďalšie príznaky mŕtvice môžu patriť:

– náhlu slabosť alebo necitlivosť na jednej strane tela,
– ťažkosti s hľadaním slov,
– náhle rozmazané videnie alebo strata zraku,
– náhla zmätenosť, závraty alebo nestabilita,
– náhla a silná bolesť hlavy,
– ťažkosti s porozumením slov iných,
– ťažkosti s prehĺtaním.

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Prečítaj si aj

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Doma si robíme CHUTNÝ bujón bez éčok – V obchode ho už nekupujeme. Takto si ho urobte aj vy

Vôňa tohto domáceho bujónu sa po uvarení polievky bude...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Lekári povedali mamičke s nadváhou, že je najlepšie ukončiť tehotenstvo – keď jej rozrezali brucho, všetci zostali ticho

Stať sa rodičom znamená pozrieť sa na svoj život z úplne novej perspektívy. Keď príde na svet nový život, ako rodič urobíte všetko pre...

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom trvalého puta dôvera a úprimnosť. Žiaľ, nevera je problém, s ktorým sa môžu stretnúť aj...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je to však naozaj pravda? Viera v nesmrteľnosť duše je základom väčšiny náboženstiev a môže byť...
Verified by MonsterInsights