streda, 24 júla, 2024

Dcéra obavaného Rasputina sa stala cirkusovou hviezdou a potom pracovala v továrni. Toto vám historici nepovedia

Rasputin Grigorij Jefimovič bol na svoju dcéru veľmi prísny: do divadla musela chodiť len v sprievode dospelých a domov sa musela vrátiť pred 20:00. Matrjoška však našla veľa spôsobov, ako zákazy obísť.

Myslím, že Grigorij a Matrjoška sú si veľmi podobní…

Domorodá zapadnutá dedinka.

Rodina Rasputinovcov vždy patrila k najbohatším na dedine a Grigorij, keď sa „vyšvihol“, tak dokonca postavil pre svoju ženu a deti veľký dvojposchodový dom v rodnej dedine Pokrovskoje.

Jeho manželka Praskovja bola jednoduchá žena a ďaleko od akéhokoľvek rozruchu, ktorý by ju vyrušoval z domácnosti.

Celý život tvrdo pracovala a vôbec sa nezaujímala o duchovné veci, ktorým sa venoval jej manžel. Samozrejme, počula chýry o nejakom liečiteľskom pútnikovi, ale netušila, že je to jej Gregor.

Dcéra Matrona, Grigorij Rasputin, v jeho náručí – dcéra Barbara, vpravo syn Dmitrij. Dedina Pokrovskoe, 1914

Celkovo mali sedem detí, z ktorých bola najstaršia dcéra Matreška vždy najobľúbenejšia. Keď mala 10 rokov, otec ju spolu so sestrou Varvarou presťahoval do hlavného mesta Petrohradu, kde sa jej otvoril úplne iný život: oslnivý lesk elegantných palácov, prepychových divadiel a spoločenského života.

Rasputin však na dcéru nedal dopustiť – prípad, keď ju v rodnej dedine napadli a takmer pribili suseda, sa mu príliš vryl do srdca. Svojho miláčika púšťal do divadla len v sprievode dospelých, vyžadoval, aby sa vracal domov pred 22.00 h, a zakazoval komunikovať s fanúšikmi. Matrioška však nebola hajzlík a naučila sa zákazy pomaly obchádzať. Takto si na to spomínala:

„Najčastejšie sme chodili s Marusjou Sazonovou po Nevskom a predstierali, že si prezeráme výklady. Samozrejme, používali sme ich ako zrkadlá, aby sme videli mladých mužov, ktorí nás sledovali.

Nevinný flirt. Ani v mojej hlave, ani v Marusinej (sofistikovanejšej) hlave mi nemohlo napadnúť, že je možné zoznámiť sa s mladými mužmi na ulici.“

Žiaľ, takéto nevinné žarty sa neskôr zmenili na tragédiu, za ktorú si Matrona celý život vyčítala.

Obdivovateľ – t e r o r i s t a

Jedného dňa sa v petrohradskom dome Rasputinovcov ozval telefonát – Matrjoška zdvihla telefón. Mladý muž na druhom konci drôtu sa predstavil a povedal, že sa do nej zamiloval, sotva ju videl, a požiadal, aby pokračovali aspoň v telefonickej komunikácii. Zahŕňal ju komplimentmi a dievča bolo takmer zamilované, ale potom sa zrazu priznalo, že nemôže ísť na osobné stretnutie, pretože ich rodina sa chystá na Sibír, a komunikácia sa náhle prerušila.

Vo vlaku ju oslovil mladý muž, ktorý sa predstavil ako novinár.

Grigorij Rasputin (druhý zľava) v kruhu svojich obdivovateľov. Jeho dcéra Matrona je štvrtá zľava. 1911

„Hneď som spoznala ten hlas – bol to on, kto ma volal. Tvár toho mladíka sa mi veľmi nepáčila, ale lichotilo mi, že ma sledoval. Bolo to celé také romantické. Otcovi som nič nepovedala. A dodnes to ľutujem. Moja hlúposť viedla k tragédii. Potom sa ukázalo, že bol jedným z účastníkov atentátu na môjho otca.

Len čo sme prišli do Pokrovského, okamžite odišiel do Chionie Guseva, aby dokončil prípravu zločinu.“

Už na móle, keď sa dozvedel o plánoch rodiny, Guseva zaútočil na Rasputina nožom. Ten prežil, ale ešte dlho trpel zraneniami a Matronu zožierala muky viny.

Pomsta po revolúcii

Po otcovej smrti sa Matrona nakrátko vrátila do rodnej dediny. Tam sa stretla s dlhoročným stúpencom Grigorija Rasputina Borisom Solovjovom. Mladí sa čoskoro zosobášili, hoci sa to nedalo nazvať manželstvom z lásky – obaja neskôr napísali, že k sebe nič necítili. Napriek tomu sa im v manželstve narodili dve deti a obaja tiež utiekli z krajiny v plameňoch revolúcie do Paríža.

Rozhodnutie odísť jej nepochybne zachránilo život. Jej brat a sestra, ktorí zostali v Rusku, skončili svoj život čoskoro a smutne – sestra zomrela na týfus a jej brata s rodinou poslali na sever, kde všetci zomreli na úplavicu.

V Paríži jej manžel Boris čoskoro zomrel a Matrona bola nútená živiť sa z posledných síl: pracovala ako slúžka a upratovačka, šila šaty pre iných emigrantov a neskôr začala tancovať v kabaretoch.

Podľa môjho názoru tu Matryona vyzerá veľmi pôsobivo. Fotografie z čias jej vystúpení.

 

Neskôr si ju všimol cirkusový podnikateľ z Británie. Ponúkol jej prácu vo svojom cirkuse, ale požiadal ju, aby dokázala, že Matrona sa ničoho nebojí. A potom, aby získala prácu, vstúpila mladá žena do klietky s levmi. A získala prácu cvičiteľky zvierat.

Skrotila divoké zvieratá s „Rasputinovým“ pohľadom.

Špeciálne pre dedičku senzačného veštca bolo vymyslené číslo, kde krotí zvieratá so slávnym „Rasputinovým pohľadom“ Sama napísala, že oči Grigorija Jefimoviča boli jasne modré, hlboko zasadené, a presne také isté boli aj ona sama, takže diváci boli nadšení.

Diváci chodili na predstavenie v húfoch, jej kariéra prekvitala a peniaze prichádzali. Zlý osud ju však zjavne prenasledoval aj naďalej.

Raz na turné v Peru Matronu napadol ľadový medveď. Tá bola vážne zranená, potom dlho ležala v nemocnici a ešte dlhšie sa potom zotavovala.

A tu ešte všadeprítomní novinári vyhrabali mystickú senzáciu: koža medveďa, na ktorého padol zabitý Rasputin v roku 1916, bola tiež biela.

Posledné roky života

Posledné roky života strávila pokojne a rozvážne: pracovala v tej či onej továrni, pokojne žila v Spojených štátoch, druhýkrát sa vydala a dostala zaslúžený dôchodok. O svojom otcovi napísala knihu, v ktorej ho charakterizuje ako mimoriadne pozitívneho človeka.

Všetci Matronini potomkovia žijú na Západe, ale jedna z pravnučiek Grigorija Rasputina – Laurence Io-Solovyova – často navštevuje svoju historickú vlasť. Priznáva, že nemá žiadne nadprirodzené schopnosti, ale úprimne sa zaujíma o pravoslávie, svoje korene a cíti silné spojenie s ruským ľudom.

Pra-pravnučka Rasputina

Zaujíma vás história? Pozrite si naše špeciálne články venované histórií, ktoré len tak nenájdete.

zdroj

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Prečítaj si aj

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Doma si robíme CHUTNÝ bujón bez éčok – V obchode ho už nekupujeme. Takto si ho urobte aj vy

Vôňa tohto domáceho bujónu sa po uvarení polievky bude...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Lekári povedali mamičke s nadváhou, že je najlepšie ukončiť tehotenstvo – keď jej rozrezali brucho, všetci zostali ticho

Stať sa rodičom znamená pozrieť sa na svoj život z úplne novej perspektívy. Keď príde na svet nový život, ako rodič urobíte všetko pre...

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom trvalého puta dôvera a úprimnosť. Žiaľ, nevera je problém, s ktorým sa môžu stretnúť aj...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je to však naozaj pravda? Viera v nesmrteľnosť duše je základom väčšiny náboženstiev a môže byť...
Verified by MonsterInsights