streda, 24 júla, 2024

Strašidelné veci, ktoré ste nevedeli o odrezaní hlavy – Mohol by lekár transplatovať hlavu inému človeku?

Prvá zaznamenaná poprava v USA sa datuje do roku 1608 v Jamestowne vo Virgínii. V Európe sa však trest smrti vykonával už stovky rokov predtým.

V histórii a v médiách sa metódy popravy líšili. Existuje však množstvo teórií a mýtov, ktoré obklopujú jednu z najhroznejších foriem popravy: sťatie hlavy.

Keďže ľudia túto metódu zvyčajne neprežijú, nie je možné s istotou zistiť, aké účinky môže mať sťatie hlavy.

Veda však môže pomôcť vysvetliť, čo sa deje s telom človeka, keď je mu odstránená hlava. Niektoré zvieratá dokážu prežiť dostatočne dlho na to, aby ich vedci mohli skúmať – ako napríklad kura, ktoré žilo 18 mesiacov bez hlavy. A niektorým druhom červov môže hlava znovu narásť. Tento zoznam ilustruje menej známe fakty o jednom z najstarších spôsobov popravy v histórii.

Bolí to – ale len na pár sekúnd

Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že odstránenie hlavy je rýchle a bezbolestné, iné správy naznačujú, že to nemusí byť humánne. Odrezanie hlavy na krku môže spôsobiť bolesť trvajúcu približne dve až sedem sekúnd. Vedci predpokladajú, že tak dlho trvá, kým klesne krvný tlak, čo umožní mozgu využiť zvyšný kyslík v krvi. Tým sa zníži účinok bolesti.

Ak sa to však neurobí správne, výsledkom môže byť bolesť trvajúca dlhšie ako sedem sekúnd. Vedci uskutočnili pokusy na potkanoch, pričom dospeli k záveru, že zvieratá zahynuli približne 17 sekúnd po strate hlavy – ale vedomie stratili po 3,7 sekundy.

Hlavy sa potom môžu prirodzene krútiť

Existujú príbehy o tom, že odrezané hlavy po ich odstránení žmurkajú a hryzú sa. Moderné lekárske autority tvrdia, že takéto príbehy – ak to nie sú mestské mýty alebo bájky – sú v skutočnosti spôsobené reflexným šklbaním namiesto zámerného pohybu.

Jedna z rozšírených správ pochádza od francúzskeho lekára Dr. Gabriela Beaurieuxa. V roku 1905 Dr. Beaurieux tvrdil, že odrezaná hlava muža reagovala na zvuk jeho vlastného mena otvorením viečok „bez akéhokoľvek kŕčovitého stiahnutia“. Podľa moderných lekárov, ktorí odvtedy zistili, že vedomie sa stráca do 2 až 3 sekúnd po strate hlavy, však existuje niekoľko dôvodov na pochybnosti o tejto správe.

Môže dôjsť k vnútornej dekapitácii

Existuje aj tzv. vnútorná dekapitácia, ktorá nastáva vtedy, keď je lebka oddelená od chrbtice, ale hlava je stále spojená s telom. Najčastejšie sa to stáva pri obesení, ale môže sa to stať aj pri nehodách s veľkým nárazom. Dekapitácia znamená odstránenie hlavy.

V roku 2012 utrpela 23-ročná Rachel Baileyová z Phoenixu vnútornú dekapitáciu, keď jej pri autonehode oddelili lebku od chrbtice. Prežila. V roku 2016 prežil vnútornú dekapitáciu po autonehode aj 4-ročný Killian z Idaha.

Odstránenie hlavy nebolo vždy rýchle

Dr. Joseph-Ignace Guillotin vynašiel gilotínu v roku 1789. Tvrdil, že na rozdiel od chaotických popráv mečom alebo sekerou, pri ktorých dochádza k bolestivým nehodám, jeho zariadenie zabezpečí čistú a humánnu dekapitáciu. Doktor Guillotin bol údajne odporcom trestu smrti a snažil sa vytvoriť účinnejšiu metódu.

Dokonca aj moderné metódy, ako napríklad smrtiace injekcie, môžu niekedy zlyhať a toto zariadenie bolo navrhnuté tak, aby zmiernilo bolesť pri poprave. Pred vynájdením gilotíny bolo často potrebné použiť meč alebo sekeru, aby sa niekomu sťala hlava. Napríklad Mária, škótska kráľovná, potrebovala pri poprave v roku 1587 tri údery.

V roku 1541 amatérsky kat sťal Margaret Poleovú, ôsmu grófku zo Salisbury, pričom si to vyžiadalo 11 úderov. V roku 1886 pápež Lev XIII. Poleovú blahorečil, čiastočne kvôli jej nezvyčajne hroznému koncu.

Transplantácia hlavy by sa skutočne mohla uskutočniť – ale môže byť hrozná

V roku 2015 sa Valerij Spiridonov z Ruska dobrovoľne prihlásil ako prvý človek v histórii, ktorý si nechal nainštalovať hlavu na telo inej osoby. Spiridonov má 30 rokov a je chronicky chorý. Zákrok – ktorý by mal trvať 36 hodín a 150 lekárov a zdravotných sestier – zatiaľ technicky nie je možný, ale lekári majú dobrovoľníka, keď a ak príde čas. Jeden z novinárov tvrdil, že pacienta by mohol postihnúť osud „horší ako smrť“, pretože odborníci nemajú jasnú predstavu o účinkoch, ktoré by tento traumatizujúci zákrok mohol mať na pacientovu myseľ.

Teoretizuje sa, že transplantácia by skutočne mohla mať za následok „doteraz nikdy nezažitú úroveň a kvalitu šialenstva“. Túto kontroverznú techniku vyvíja taliansky vedec Sergio Canavero a čínsky chirurg Xiaoping Ren, ktorí uskutočnili pokusy na mŕtvolách. Zatiaľ čo lekárska obec považuje myšlienku transplantácie hláv za niečo ako z Frankensteina, experimentujúci lekári majú ambíciu pomôcť ochrnutým jedincom.

Lekár preniesol krv zo živého psa do hlavy popraveného muža

Podľa knihy Guillotine, Its Legend and Lore (Gilotína, jej legenda a povesť) – diela literatúry faktu z roku 1992 od významného profesora Daniela C. Gerulda – istý lekár v roku 1880 vykonával experimenty na hlavách. V texte sa podrobne opisuje, ako doktor Dassey de Lignières napumpoval krv zo živého psa do čerstvo odrezanej hlavy Louisa Menescloua, aby zistil, čo sa stane.

Menesclou bol sťatý len tri hodiny predtým za napadnutie a vraždu štvorročného dieťaťa. Lekár si všimol, že Menesclouove pery sa chveli a jeho viečka sa chveli.

Sliepka raz žila 18 mesiacov bez hlavy

Coloradský farmár Lloyd Wilson sa v roku 1945 nešťastnou náhodou postaral o senzáciu, keď spackal zabitie kurčaťa menom Mike. Vynechanie krčnej žily a ponechanie väčšiny mozgového kmeňa neporušeného umožnilo Mikovi prežiť napriek tomu, že bol bez hlavy. Farmár kŕmil Mikea zmesou mlieka a vody pomocou kvapkadla cez otvor na krku a vzal ho na cestu.

Farmár údajne na vrchole popularity „zázračného kurčaťa“ zarábal lukratívny mesačný plat – umožňoval prežitie rodinnej farmy. Od roku 2008 sa v meste Fruita v štáte CO každoročne koná festival bezhlavých kurčiat na počesť Mika.

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Prečítaj si aj

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Doma si robíme CHUTNÝ bujón bez éčok – V obchode ho už nekupujeme. Takto si ho urobte aj vy

Vôňa tohto domáceho bujónu sa po uvarení polievky bude...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Lekári povedali mamičke s nadváhou, že je najlepšie ukončiť tehotenstvo – keď jej rozrezali brucho, všetci zostali ticho

Stať sa rodičom znamená pozrieť sa na svoj život z úplne novej perspektívy. Keď príde na svet nový život, ako rodič urobíte všetko pre...

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom trvalého puta dôvera a úprimnosť. Žiaľ, nevera je problém, s ktorým sa môžu stretnúť aj...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je to však naozaj pravda? Viera v nesmrteľnosť duše je základom väčšiny náboženstiev a môže byť...
Verified by MonsterInsights