piatok, 19 júla, 2024

V oceáne je diera, ktorá nemá dno: čo sa o nej vie?

Modrá diera Taam Ja s priemerom 150 metrov pri juhovýchodnom pobreží Mexika vyzerá zhora ako dúhovka obklopujúca azúrové dno oceánu.

Táto nepreniknuteľná diera je ukrytá v zálive na polostrove Yucatán, ktorý hraničí s Belize. V roku 2023 vedci na základe ultrazvukových údajov oficiálne vyhlásili, že táto modrá diera je druhou najväčšou modrou dierou na svete. O niečo neskôr však odborníci uviedli, že si svojimi závermi nie sú úplne istí.

Diera v oceáne

Táto diera je taká hlboká, že ani zvuk, ktorý sa bežne vydáva vo vode, sa nedokáže odraziť od dna. Taam Ja pohlcuje ozvenu vysokofrekvenčných akustických vĺn ešte predtým, ako dosiahnu hĺbku viac ako 274 metrov. Jedným z dôvodov môže byť prítomnosť pyknoklín – ostrých hraníc tvorených vodou s rôznou hustotou, ktoré rozptyľujú akustické signály.

Aby vedci z verejného výskumného centra Fronterskej univerzity (ECOSUR) v Mexiku zistili, ako ďaleko tmavá diera siaha, ešte v decembri 2023 zakotvili v strede tohto „oka“ loď a spustili dolu kábel; keď bolo rozmiestnených všetkých 500 metrov kábla, zariadenie ešte nedosiahlo morské dno!

Zariadenie kleslo 420 metrov pod morskú hladinu, pretože vápencové a sadrové steny Modrej diery Taam Ja sa neskláňajú priamo nadol, ale pod miernym uhlom.

Výskumníci z ECOSUR-u vtedy optimisticky oznámili, že „dno ešte nebolo dosiahnuté“. Nabudúce budú podvodné roboty schopné spustiť zariadenie ešte hlbšie a odborníci sa pokúsia pokus o „dosiahnutie dna“ zopakovať.

Modrá diera Taam Ja v Mexickom zálive Chetumal

Zaujímavým a záhadným faktom je, že keď zariadenie dosiahlo 400 metrov, údaje v reálnom čase sa nečakane zhodovali s kvalitou vody v Karibskom mori.

To naznačuje, že diera by mohla byť tunelom spojeným s morom. polostrov Yucatán je známy svojou geológiou pripomínajúcou švajčiarsky syr: nachádza sa tu približne 10 000 cenotov naplnených sladkou vodou a obrovský labyrint podzemných jaskýň a podvodných riek. Niektoré z nich ukrývajú cenné archeologické a biologické tajomstvá, ktoré sa bez vytrvalej ľudskej zvedavosti nikdy nedozvieme.

Čo je to cenot?“ Cenot je prírodná závrtná jama alebo diera v krasových oblastiach, ktorá vznikla prepadom stropu jaskyne. Tieto závrty sú často naplnené sladkou vodou a nachádzajú sa hlavne na polostrove Yucatán v Mexiku.

Cenoty boli dôležitým zdrojom vody pre staroveké mayské civilizácie a majú veľký kultúrny a náboženský význam. Dnes sú cenoty obľúbenými turistickými atrakciami na plávanie, potápanie a šnorchlovanie.

Skupina závrtov obklopuje kráter Chicxulub, a hoci vedci zatiaľ nepoznajú príčinu ich vzniku, predpokladajú, že zrážka, ktorá, ako je známe, zabila dinosaury a mnohé iné živočíchy, mohla v moderných časoch ovplyvniť zvláštnu geológiu tejto oblasti.

Kedysi vyhynutý organizmus položil základy úplne novej biologickej niky. Napriek tmavému prostrediu s nízkym obsahom kyslíka sa v cenote darí ekosystému. To isté sa dá povedať aj o susednom Taamu Jha.

Biológovia naďalej skúmajú modré diery po celom svete, aby lepšie pochopili ich spoločenstvá a v niektorých prípadoch sa stretli s úplne novými formami života.

„Hlbiny [modrej diery Taamu Jha] môžu tvoriť jedinečný biotop s biodiverzitou, ktorú je potrebné skúmať v kombinácii s fyzikálno-chemickými a geomorfologickými procesmi,“ hovoria výskumníci z ECOSUR.

Tím je pripravený ponoriť sa. A my netrpezlivo čakáme na správy „z dna“, ak vôbec existujú…

zdroj

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Gynekológovia odhaľujú zákulisie svojej práce. Tieto priznania prekvapia každú pacientku

V poslednej dobe sa sociálne siete stali arénou pre...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

Prečítaj si aj

Gynekológovia odhaľujú zákulisie svojej práce. Tieto priznania prekvapia každú pacientku

V poslednej dobe sa sociálne siete stali arénou pre...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci,...

Upratujte efektívne a s dobrou náladou

Efektívne a pravidelné upratovanie v domácnosti je nevyhnutné pre udržanie...

„Ľutujem, že som si adoptovala dcéru – mám pocit, že sa starám o cudzie dieťa“

Istá mamička vyvolala na internete pobúrenie po tom, čo...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Gynekológovia odhaľujú zákulisie svojej práce. Tieto priznania prekvapia každú pacientku

V poslednej dobe sa sociálne siete stali arénou pre nový zaujímavý trend. Výzvu búrania stereotypov súvisiacich s ich profesiami sa rozhodli prijať ľudia z...

Tínedžer dráždil spolužiačku a uprostred hodiny jej rozopínal podprsenku. Po čase prišla do školy matka študentky a všetko neskutočne vyriešila

Matka tohto tínedžerky pracuje ako zdravotná sestra v nemocnici a počas práce nemôže používať svoj mobilný telefón. Vedenie školy však kontaktovalo vedenie nemocnice a...

Potlač tričiek je cesta ako sa zviditeľniť

Najbežnejší kúsok oblečenia je nepochybne tričko. Nosíme ho všetci, od tých najmenších ratolestí, cez nás, až po našich starých rodičov. Výber je neskutočne pestrý,...
Verified by MonsterInsights