streda, 24 júla, 2024

Lekári tvrdia, že toto sú príznaky ochorenia obličiek vrátane straty chuti do jedla a bolesti na hrudníku.

Ochorenie obličiek je stav, pri ktorom sú močové orgány z nejakého dôvodu poškodené a nie sú schopné účinne filtrovať odpadové látky a prebytočnú tekutinu z krvi. Ak sa ochorenie nelieči včas, môže mať vážne zdravotné komplikácie.

„Obličky sú zodpovedné za odstraňovanie odpadových látok, toxínov a prebytočnej vody z tela; za vyrovnávanie dôležitých solí a minerálov v krvi a za uvoľňovanie hormónov, ktoré pomáhajú regulovať krvný tlak, liečiť anémiu a udržiavať silné kosti,“ píše tím lekárov Johns Hopkins Medicine.

„Odpadové produkty a prebytočná voda odstránené obličkami sa premieňajú na moč. Moč prúdi cez močovú trubicu. Dostáva sa do močového mechúra, ktorý moč uskladňuje, kým nepôjdeme na záchod,“ vysvetľuje ten istý zdroj.

Ak sú obličky poškodené, nemôžu filtrovať krv tak, ako by mali. V tele sa tak hromadia škodlivé látky, ktoré môžu mať nakoniec na náš organizmus deštruktívny vplyv.

Existuje niekoľko príznakov, na ktoré si môžete dať pozor, ak máte podozrenie, že vaše obličky môžu mať problémy. Tieto varovné príznaky sa však môžu líšiť v závislosti od závažnosti stavu a príčiny. Tu sú tie najčastejšie!

1. Opuchnuté nohy, členky a predkolenia

Ochorenie obličiek môže viesť k opuchom nôh z viacerých dôvodov. Jedným z dôvodov je, že keď obličky nefungujú správne, nemusia byť schopné účinne odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela. Tá sa môže hromadiť v tkanivách, čo vedie k opuchom.

Ďalším dôvodom je, že ochorenie obličiek môže spôsobiť nerovnováhu elektrolytov v tele, napríklad sodíka a draslíka. Tie pomáhajú regulovať rovnováhu tekutín v tele. Ak sa rovnováha naruší, tekutiny sa môžu hromadiť v tkanivách, čo vedie k opuchom. Ochorenie obličiek môže tiež spôsobiť hromadenie odpadových látok v tele, čo môže tiež viesť k opuchom.

2. Neustála únava a slabosť

Ochorenie obličiek môže spôsobovať únavu z viacerých dôvodov. Jednou z príčin je anémia, stav, pri ktorom nie je dostatok červených krviniek na prenos kyslíka do telesných tkanív.

Obličky produkujú hormón nazývaný erytropoetín, ktorý pomáha telu produkovať červené krvinky. Ak obličky nepracujú správne, nemusia produkovať dostatok erytropoetínu, čo vedie k anémii. Anémia môže spôsobiť únavu a slabosť.

Nahromadené odpadové produkty však môžu spôsobiť aj to, že sa budeme cítiť depresívne. Tieto odpadové produkty môžu narušiť energetický metabolizmus tela a spôsobiť únavu. Okrem toho môže ochorenie obličiek spôsobiť nerovnováhu elektrolytov, čo môže ovplyvniť hladinu energie v tele.

3. Znížená produkcia moču

Obličky sú zodpovedné za produkciu moču, a ak nefungujú správne, množstvo vyprodukovaného moču sa môže znížiť.

Zdravé obličky filtrujú krv a prostredníctvom moču odstraňujú z tela škodlivé látky. Ak sú obličky poškodené, nemusia byť schopné účinne filtrovať krv, čo vedie k zníženiu produkcie moču.

4. Zmeny vzhľadu moču

Ochorenie obličiek môže spôsobiť zmeny moču vrátane zmien farby alebo konzistencie. Ak obličky nie sú schopné vykonávať svoju prácu, hromadenie odpadových produktov v tele môže zmeniť farbu alebo zakaliť moč.

5. Nevoľnosť a vracanie a strata chuti do jedla

Hromadenie odpadových produktov v tele môže spôsobiť nevoľnosť a vracanie. „Zo začiatku je ochorenie obličiek tiché.

Príznaky sa často objavia až vtedy, keď sú obličky vážne poškodené. Mnohí ľudia nemajú žiadne príznaky, kým ich ochorenie obličiek nie je v pokročilom štádiu. Vyšetrenia krvi a moču sú jediným spôsobom, ako zistiť, či máte ochorenie obličiek,“ hovorí tím lekárov z Johns Hopkins Medicine.

6. Svrbenie

Ak obličky nefungujú správne a nedokážu správne filtrovať krv, toxíny „uviaznuté“ v tele môžu spôsobiť svrbenie. Ochorenie obličiek môže viesť aj k hormonálnej nerovnováhe, ktorá môže ovplyvniť pokožku a spôsobiť svrbenie.

7. Dýchavičnosť

Ochorenie obličiek môže spôsobiť hromadenie tekutiny v pľúcach, čo môže viesť k dýchavičnosti.

Dýchavičnosť je lekársky výraz pre dýchavičnosť alebo dušnosť. Je to bežný príznak, ktorý môže byť spôsobený viacerými základnými ochoreniami.

Závažnosť dyspnoe sa líši a môže byť spojená s ďalšími príznakmi, ako je bolesť na hrudníku, kašeľ a sipot. Dýchavičnosť môže mať mnoho príčin vrátane ochorení dýchacích ciest, kardiovaskulárnych ochorení a iných stavov, ako sú ochorenia obličiek a anémia.

8. Bolesť na hrudníku

Hromadenie tekutiny v pľúcach môže spôsobiť bolesť na hrudníku, ktorá by sa mala okamžite liečiť. „Ak spozorujete akékoľvek príznaky alebo symptómy ochorenia obličiek, objednajte sa k svojmu lekárovi.

Včasné odhalenie môže pomôcť zabrániť tomu, aby sa ochorenie obličiek vyvinulo do zlyhania obličiek.

Ak máte ochorenie, ktoré zvyšuje riziko ochorenia obličiek, lekár vám môže kontrolovať krvný tlak a funkciu obličiek pomocou pravidelných testov moču a krvi.

Opýtajte sa svojho lekára, či sú tieto testy vo vašom prípade potrebné,“ hovorí tím odborníkov z Mayo Clinic.

Ochorenie obličiek nie je hra. V mnohých prípadoch ani včasné odhalenie nezabráni progresii poškodenia obličiek. Tento stav je zradný aj preto, že chronické ochorenie obličiek môže prejsť do konečného štádia zlyhania obličiek, ktoré sa nedá prežiť bez umelej filtrácie (dialýzy) alebo transplantácie obličky.

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Prečítaj si aj

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je...

Doma si robíme CHUTNÝ bujón bez éčok – V obchode ho už nekupujeme. Takto si ho urobte aj vy

Vôňa tohto domáceho bujónu sa po uvarení polievky bude...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Lekári povedali mamičke s nadváhou, že je najlepšie ukončiť tehotenstvo – keď jej rozrezali brucho, všetci zostali ticho

Stať sa rodičom znamená pozrieť sa na svoj život z úplne novej perspektívy. Keď príde na svet nový život, ako rodič urobíte všetko pre...

3 príznaky toho, že vás partner podvádza. Toto by ste mali vedieť

V medziľudských vzťahoch, najmä v partnerských vzťahoch, je základom trvalého puta dôvera a úprimnosť. Žiaľ, nevera je problém, s ktorým sa môžu stretnúť aj...

Lekárovi sa podarilo určiť hmotnosť ľudskej duše! Jeho experiment ohúril verejnosť

Podľa všeobecného presvedčenia váži ľudská duša 21 gramov. Je to však naozaj pravda? Viera v nesmrteľnosť duše je základom väčšiny náboženstiev a môže byť...
Verified by MonsterInsights