pondelok, 22 júla, 2024

VEDCI použili staroveké lebky na rekonštrukciu Ježišovej tváre a odhalili úplne novú tvár – TAKTO VYZERAL

Každý má predstavu o tom, ako Ježiš vyzerá. V západnej spoločnosti sa najčastejšie reprodukuje obraz Ježiša ako muža so svetlou pleťou, dlhými vlasmi a bradou, ktorý má na sebe krémové rúcho s dlhými rukávmi.

Jeho tvár je taká známa, že ľudia tvrdia, že ho vidia na palacinkách a toastoch, a istý Newyorčan raz povedal: „Ježiša som našiel vo svojom kurčati Tikka Masala.“ Súdni znalci tvrdia, že predchádzajúce interpretácie Ježiša – v jedle, vo vašej mysli alebo na slávnych obrazoch – sú pravdepodobne nesprávne.

V priebehu vekov vznikli tisíce malieb a kresieb Ježiša, ale nikto nevie, ako skutočne vyzerá. Obraz Ježiša Krista, ktorý sa nám vryl do pamäti, naznačujú umelecké majstrovské diela, ako napríklad „Posledná večera“ Leonarda da Vinciho (1498), Michelangelov „Posledný súd“ (1541) alebo El Grecov „Kristus na kríži“ (1540).

Všetky tieto obrazy a ich výskyt v populárnej kultúre predstavujú stereotypné portréty Ježiša, dlhovlasého, zvyčajne modrookého muža v sandáloch s odhalenými nohami.

V Novom zákone sa však nenachádza nič, čo by poskytovalo dôkazy o jeho fyzickej podobe, ani žiadne kostrové či iné pozostatky, ktoré by umožnili analýzu DNA.

Jeho skutočná podoba zostáva záhadou, ale teraz sa odborníci domnievajú, že vytvorili presnejšie zobrazenie Božieho syna.

Ježiša vytvorila umelá inteligencia Holandský fotograf a digitálny umelec použil najmodernejšiu technológiu umelej inteligencie na vytvorenie „historicky presného“ obrazu Ježiša.

Bas Uterwijk, odborník na algoritmickú syntézu obrazu, uviedol, že na vytvorenie tváre použil neurónovú sieť vycvičenú na fotografiách a maľbách tisícov ľudských tvárí:

„Použil som niekoľko byzantských a renesančných kultúrnych zobrazení Ježiša Nazaretského vrátane obrazu Leonarda da Vinciho „Salvator Mundi“ a Turínskeho plátna a zdokonalil som etnicitu do presvedčivejšej tváre zo Stredného východu.

Uterwijk povedal, že „mal pocit, že mu chýba historická presnosť“, preto „zmenil vlasy a bradu na autentickejšiu dĺžku a štýl pre dané obdobie a región“ a „pridal prvky, ktoré možno nájsť na niektorých portrétoch múmií z Fayumu, čím zatienil renesančné umenie“.

Dodal: „Výsledok je skôr umeleckým dojmom z toho, ako mohol tento muž vyzerať, než vedeckým hľadaním presnej podoby.“ Forenzná rekonštrukcia Medzitým britskí forenzní experti a izraelskí archeológovia spojili štúdium semitských lebiek s modernými forenznými technikami a vytvorili 3D portrét tváre Ježiša Krista.

Dr. Richard Neave, autor knihy Making Faces: Using Forensic and Archaeological Evidence (Tvorba tváre: Využitie forenzných a archeologických dôkazov), stojí za mnohými slávnymi rekonštrukciami tvárí, vrátane tvárí kráľa Filipa II. macedónskeho (otca Alexandra Veľkého) a kráľa Midasa.

Neave, ktorý je lekárom na dôchodku a expertom na forenznú rekonštrukciu tváre vo Veľkej Británii, viedol tím, ktorý pomocou forenznej antropológie zrekonštruoval tvár Ježiša, čo nikto nečakal.

Z rekonštruovaných obrázkov vyplýva, že Ježiš Kristus mohol mať širokú tvár, tmavé oči, krátke tmavé vlasy, hustú bradu a opálenú pokožku. Tieto črty sú typické pre vtedajších semitov z Galiley podľa opisu v Novom zákone, v Matúšovom evanjeliu, ktoré tiež opisuje Ježiša ako veľmi podobného svojim učeníkom.

Neave, ktorý predtým pôsobil na univerzite v Manchestri, zdôraznil, že rekonštrukcia zobrazuje dospelého muža, ktorý žil v čase a na mieste Ježiša, ale niektorí odborníci tvrdia, že zobrazenie je presnejšie ako slávne diela.

Analýza údajov Proces zahŕňa intenzívnu analýzu kultúrnych a archeologických údajov spolu s technikami podobnými tým, ktoré sa používajú pri odhaľovaní zločinov.

Tím röntgenoval tri semitské lebky – predtým nájdené izraelskými archeológmi – z rovnakého obdobia a potom pomocou počítačovej tomografie vizuálne „rozrezal“ lebky, čím odhalil detaily ich štruktúry.

Po tom, ako programy vypočítali hustotu svalov a kože, odborníci vytvorili digitálnu 3D rekonštrukciu tváre a potom odliatok lebky, ktorý navrstvili hlinou tak, aby zodpovedal hrúbke tvárových tkanív, ktorú predtým určil program. Potom pridali prvky, ako sú oči, pery a nos, podľa predpokladaného tvaru lebiek.

Analýza lebky nemohla odhaliť farbu jeho očí ani spôsob nosenia vlasov. Na základe ďalšieho štúdia umeleckých diel z archeologických nálezísk z prvého storočia pred napísaním Biblie potom tím vyslovil teóriu, že Ježiš mal tmavé oči a v súlade s vtedajšou židovskou tradíciou pravdepodobne aj bradu.

Pri určovaní účesu vychádzali odborníci z Biblie a predpokladali, že Boží syn nosil v rozpore s bežnými vyobrazeniami krátke pevné kučery.

Pavol v Biblii napísal pasáž, v ktorej sa píše: „Ak má niekto dlhé vlasy, robí mu to hanbu,“ z čoho mohol tím usúdiť, že Ježiš mal kratšie vlasy. Toto zobrazenie sa výrazne líši od podobizne s dlhými vlasmi na Turínskom plátne, ktoré bolo objavené v roku 1354 a o ktorom sa niektorí domnievajú, že nesie podobu Krista, keď bol po smrti na kríži zabalený do rubáša.

Podľa rovnakých krokov, aké použili na zistenie jeho možnej výšky a hmotnosti, tím použil kostrové pozostatky semitských mužov na určenie priemernej postavy galilejského židovského muža. Na základe toho zistili, že Ježiš bol menší muž, pravdepodobne vysoký asi 155 centimetrov a vážil približne 50 kilogramov.

A keďže do svojich 30 rokov pracoval väčšinou vonku ako tesár, odborníci tiež predpokladajú, že bol opálený a mal väčšie svaly, ako naznačuje tradičné západné umenie.

V reakcii na príbeh zverejnený na Facebooku ľudia komentovali hlasným „Amen!“. Zaujímavé je, že nové vyobrazenia sú bližšie k „Kniežaťu pokoja“, ktoré namaľoval Akiane Kramarik, keď mal len osem rokov.

Akiane povedala, že obraz Ježiša videla vo sne a teraz je maľba neoceniteľná a medzinárodne známa. Niet pochýb, že najnovšie odhalenia môžu rozrušiť niektorých jej verných nasledovníkov, najmä tých, ktorí vidia jej populárny obraz v jedle.

„Keď som položila vidličku, omáčka okolo očí sa trochu posunula.

Nič som si z toho nerobil, ale vďaka tomu to bol vlastne Ježiš,“ povedal 52-ročný Jeff Jordyn, ktorý v roku 2022 jedol kuracie mäso tikka masala, keď v kari zrazu uvidel Kristovu tvár.

Pri porovnaní obrazu v karí s tým, ako je Kristus bežne zobrazovaný na historických ilustráciách, Jordyn dodal: „Toto je jediný prípad, keď sa niekto objavil v mojom jedle. V skutočnosti nie som fanúšikom božských zásahov.“

Možno teraz budú ľudia hľadať Ježiša s inými fyzickými črtami.

Veda a technológia poskytujú neuveriteľný pohľad na našu minulosť a je zaujímavé sledovať, čo odborníci urobili, aby obnovili Ježišovu podobu. Čo si myslíte o tomto príbehu? Podeľte sa oň a vypočujme si, čo hovoria ostatní na Ježišovu novú podobu!

zdrojvia

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

Tri príznaky blížiaceho sa konca vzťahu. Radšej ich neprehliadnite

Ľudské vzťahy sú zložité a dynamické a niekedy aj...

Záhoracká sladká pochúťka. Je plný ovocia a v lete priadne osvieži. Lepší koláčik nenájdete

Tento koláč je považovaný za najlepší od mojej babinky...

Väčšina Slovákov má túto položku vo svojej kuchyni. WHO varuje: konzumácia predstavuje riziko rakoviny

V slovenskej kuchyni je jedna vec, ktorá je všadeprítomná...

Prečítaj si aj

Tri príznaky blížiaceho sa konca vzťahu. Radšej ich neprehliadnite

Ľudské vzťahy sú zložité a dynamické a niekedy aj...

Záhoracká sladká pochúťka. Je plný ovocia a v lete priadne osvieži. Lepší koláčik nenájdete

Tento koláč je považovaný za najlepší od mojej babinky...

Väčšina Slovákov má túto položku vo svojej kuchyni. WHO varuje: konzumácia predstavuje riziko rakoviny

V slovenskej kuchyni je jedna vec, ktorá je všadeprítomná...

Čo znamená z duchovného hľadiska, ak sa často prebúdzate o 3:00? Niekto sa s vami snaží komunikovať

Trpíte už nejaký čas nespavosťou? Budíte sa takmer každú...
Romana
Romana
Volám sa Romana a som redaktorkou pre portál Mysmezeny.sk Medzi moje obľúbené témy patrí história, vzťahy a náboženstvo 🙏

Tri príznaky blížiaceho sa konca vzťahu. Radšej ich neprehliadnite

Ľudské vzťahy sú zložité a dynamické a niekedy aj napriek najlepším úmyslom môžu skončiť. Mnoho vzťahov nekončí zo dňa na deň, ale postupným nahromadením...

Záhoracká sladká pochúťka. Je plný ovocia a v lete priadne osvieži. Lepší koláčik nenájdete

Tento koláč je považovaný za najlepší od mojej babinky zo Senice! Je to naozaj jednoduchý na prípravu! Božská chuť!Robíme ho v lete každý týždeň!...

Väčšina Slovákov má túto položku vo svojej kuchyni. WHO varuje: konzumácia predstavuje riziko rakoviny

V slovenskej kuchyni je jedna vec, ktorá je všadeprítomná a zároveň môže predstavovať zdravotné riziko. Hovoríme o spracovanom mäse, ako sú klobásy, údeniny a...
Verified by MonsterInsights