V stredu 2. apríla pokračuje súdne konanie s Mikulášom Černákom, najznámejším mužom slovenského podsvetia. Po vyše 26 rokoch za mrežami sa usiluje o prepustenie na slobodu. Podľa posudkov odborníkov aj zamestnancov leopoldovskej väznice je jeho správanie hodnotené pozitívne.
Z automechanika mafiánskym bossom
Černák, pôvodom z Telgártu, sa pôvodne vyučil za automechanika. V 90. rokoch sa spojil s Kaštanom a Kánom, s ktorými najprv páchali ekonomickú trestnú činnosť.
Neskôr založili súkromnú bezpečnostnú službu, podnikali v erotických salónoch, výpalníctve a pašovaní píšu noviny.sk.
Ich skupina sa rýchlo rozšírila, získavala štátne zákazky a Černák mal mať podporu politikov, polície aj SIS. Brutalita bola pre skupinu typická.
Ich prvou obeťou mal byť telgártsky krčmár, ktorý plánoval svedčiť proti Černákovi – po jeho zmiznutí ho už nikto nevidel.
Roky strachu a prvé obvinenie
Černák bol roky najobávanejším mafiánom na Slovensku. V decembri 1997 ho prvýkrát obvinili z vydierania. Krátko po tom sa sám prihlásil polícii.
Nasledoval súdny megaproces, pri ktorom boli po prvý raz použité výpovede chránených svedkov.
Odsúdili ho za dvojnásobné vydieranie na 8,5 roka, ale po odpykaní polovice trestu ho v roku 2002 prepustili. Toto rozhodnutie však neskôr Najvyšší súd zrušil. Počas tohto obdobia sa Černák nachádzal v Česku, kde ho zadržali a vrátili späť na Slovensko.
Doživotie a zmena postoja
V roku 2004 vznikol špeciálny vyšetrovací tím, ktorý rozkryl viaceré vraždy spojené s Černákovou skupinou. V roku 2009 dostal doživotie. Až v roku 2015 sa rozhodol spolupracovať s políciou.
V roku 2019 uzavrel dohodu o vine a treste – súd ho uznal vinným v 16 skutkoch, z ktorých väčšina sa týkala vraždy. Niektoré činy boli vo fáze pokusu alebo prípravy.
Čaká na rozhodnutie súdu
Za mrežami strávil už viac než dve dekády. Ako jediný doživotne odsúdený má pozitívne hodnotenie od vedenia väznice, čo môže byť dôležitým faktorom pre rozhodnutie súdu.
V prípade prepustenia mu môžu byť uložené obmedzenia ako podmienečný dohľad, monitorovací náramok či probačný dozor.
O jeho osude rozhodne súd v Piešťanoch už v stredu 2. apríla.