Platenie kartou či mobilom sa stalo samozrejmosťou. Problém nastáva vo chvíli, keď technológie prestanú fungovať. Práve vtedy môže byť hotovosť oveľa dôležitejšia, než si pripúšťame.
Európska centrálna banka (ECB) sa pozrela na správanie ľudí počas viacerých veľkých kríz – pandémie, dlhovej krízy v Grécku, začiatku vojny na Ukrajine aj rozsiahleho blackoutu v Španielsku a Portugalsku.
Výsledok je jasný: keď príde neistota alebo výpadok systémov, ľudia sa často vracajú k hotovosti.
Koľko hotovosti je dobré mať doma?
ECB upozorňuje, že viaceré európske krajiny odporúčajú vytvoriť si menšiu hotovostnú rezervu.
V Holandsku, Rakúsku či Fínsku sa spomína približne 70 až 100 eur na člena domácnosti, prípadne suma na pokrytie základných potrieb počas prvých 72 hodín mimoriadnej situácie.
Nejde o výzvu na vyberanie úspor z bánk. Rezerva má slúžiť najmä na potraviny, cestovanie či ďalšie nevyhnutné výdavky, ak nebude možné zaplatiť kartou.
Hotovosť má totiž veľkú výhodu – nepotrebuje internet, mobilný signál ani fungujúci platobný terminál.

Blackout ukázal slabinu digitálnych platieb
Dňa 28. apríla 2025 zasiahol Španielsko a Portugalsko rozsiahly výpadok elektriny. Spolu s elektrinou prestali na mnohých miestach fungovať aj telekomunikačné siete a digitálne platby.
Podľa ECB platby kartou v kamenných prevádzkach klesli približne o 41 až 42 percent. Internetové nákupy v Španielsku sa prepadli asi o 54 percent a celková spotreba domácností približne o tretinu.
Mnohé terminály a bankomaty zostali mimo prevádzky. Ľudia s hotovosťou tak mali výraznú výhodu.
Po obnovení elektriny navyše prudko stúpli výbery z bankomatov.
Zvýšený záujem o hotovosť bol aj po začiatku vojny
Podobný vývoj zaznamenala ECB po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.
Najväčší rast záujmu o bankovky nastal v krajinách blízko konfliktu. Patrilo medzi ne aj Slovensko, spolu s Estónskom, Lotyšskom, Litvou a Fínskom.
Počas prvého mesiaca vojny vzrástlo v tejto skupine krajín vydávanie bankoviek približne o 36 percent oproti očakávanému vývoju.
Ľudia sa obávali konfliktu, kybernetických útokov či problémov s kritickou infraštruktúrou.
Hotovosť ako jednoduchá poistka
Podobný trend bol viditeľný aj počas pandémie. Hoci ľudia viac využívali bezkontaktné platby, zároveň si doma vytvárali rezervy. Do konca roka 2020 sa podľa ECB množstvo vydaných eurobankoviek zvýšilo o viac než 140 miliárd eur.
ECB pritom netvrdí, že by sme sa mali vrátiť výlučne k bankovkám a minciam. Digitálne platby zostávajú rýchle a pohodlné.
Skúsenosti z posledných rokov však ukazujú, že hotovosť funguje aj bez elektriny, internetu či bankových systémov. Preto môže mať zmysel odložiť si doma menšiu sumu pre prípad nečakanej situácie.

