Nočný útok ruských dronov na územie Poľska z 10. septembra, ktorý vláda vo Varšave označila za „bezprecedentné porušenie vzdušného priestoru“ a „masívnu provokáciu“, nebol náhlym incidentom. Všetko nasvedčuje tomu, že Moskva sa na podobné operácie pripravovala už mesiace dopredu.
SIM-karty z Poľska a Litvy v troskách ruských dronov
Ešte začiatkom júla sa v Poľsku objavila správa, že medzi troskami zostrelených ruských bezpilotných lietadiel na Ukrajine sa našli 4G modemy so SIM-kartami poľských operátorov. Na jeden z dronov dokonca nainštalovali SIM-kartu litovského poskytovateľa INFORMUJE DEFENCE.UA.
Informáciu zverejnil poľský novinár Marek Budzisz s odvolaním sa na správu zo 2. júla, ktorá obsahovala aj detailné údaje o miestach zostrelu. V dokumente sa priamo uvádzalo, že takéto nálezy jasne naznačujú prípravy Ruska na lety nad územím Poľska a Litvy a testovanie pripojenia do miestnych mobilných sietí.
„Vzhľadom na nález SIM-kariet poľských a litovských operátorov v ruských dronoch považujeme za nutné upozorniť partnerov v týchto krajinách,“ citoval Budzisz zo správy. Táto informácia sa následne dostala k verejnosti, no v Poľsku takmer nevzbudila pozornosť.
Ruské drony už v lete prenikali do Poľska
Napriek varovaniam sa incidenty začali množiť. Už počas leta ruské UAV pravidelne narušovali poľský vzdušný priestor. Najvýraznejší prípad nastal 20. augusta, keď dron explodoval pri obci Osiny v Lublinskom vojvodstve – len 40 kilometrov od leteckej základne NATO.
Mobilný internet ako nástroj špionáže
Použitie SIM-kariet v ruských dronoch nie je náhodné. Mobilné pripojenie umožňuje prenos dát priamo z UAV, čo slúži nielen na navigáciu, ale aj na spravodajské účely.
Vďaka špeciálnej výbave môžu ruské jednotky:
- získavať informácie o činnosti systémov protivzdušnej obrany,
- monitorovať rádiovo-elektronický boj,
- či dokonca prenášať vizuálny obraz z kamier dronu v reálnom čase.
Tieto metódy Rusko už roky stabilne využíva pri útokoch proti Ukrajine.
Útok z 10. septembra ako test poľskej obrany?
Zatiaľ nie je potvrdené, či mali drony, ktoré nedávno zaútočili na Poľsko, rovnaké komunikačné zariadenia. Odborníci však upozorňujú, že jedným z cieľov operácie mohlo byť práve mapovanie poľského systému protivzdušnej obrany.
Tento scenár sa javí ešte pravdepodobnejšie vzhľadom na to, že 12. septembra sa na území Bieloruska začínajú spoločné manévre Ruska a Bieloruska „Zapad-2025“. Provokácie pred ich štartom tak môžu byť súčasťou širšej stratégie Kremľa.