Čo sa deje s vašim telom ak vynechávate desiatu a olovrant?

Nie je nič horšie pre vaše zdravie a postavu ako vynechávanie desiaty a olovrantu. Čo sa deje s vašim telom ak tak robíte? Jogurt s vločkami na raňajky, potom 10 hodín v práci o hlade (nemali ste čas!), a vo večerných hodinách útok na chladničku: dvojchodový obed, čokoládová tyčinka, zmrzlina a oriešky.

Stop! Naspäť!  Uprostred milióna vecí, ktoré musíte urobiť,  poskytnite telu zdravé živiny, ktorých konzumácia je naozaj dôležitá. Preto si vopred naplánujte čo zjete, a siahajte po 4-5 jedlách denne každé 3-4 hodiny: raňajky, obed, ľahká večera a rýchly snack doobedu aj poobede. Trápenie žalúdka hladovkou a potom zaplnenie ho všetkým možným nielenže zničí vaše predstavy o krásnej postave, ale tiež negatívne vplýva na zdravie a vitalitu. Čo sa deje v organizme, ak vynechávate desiatu a olovrant?

1. Drasticky klesá hladina cukru

V momente, kedy vynecháte desiatu alebo olovrant, hladina cukru klesá. Ba čo viac, ak zabudnete aj na raňajky, hladina cukru bude nízka počas celého dňa. Aký je dôsledok? Budete unavení, smutní a vystresovaní, nakoľko sa automaticky zvýši hladina kortizolu, t.j. stresového hormónu.  Pamätajte na to, že ne to aby ste sa cítili fit a plný energie, musí byť hladinu cukru ustálená.

2. Mozog prestane fungovať správne

Ak vynecháte desiatu či olovrant, odopierate telu podstatné živiny. Mozog sa zahmlieva. A ako sa cítite? Ste podráždená, máte výkyvy nálady, problémy s koncentráciou, klesá efektívnosť a myslíte najmä na jedlo. Mýlite sa ak si myslíte, že pomôže zjedenie ďalšieho snacku. Telo bude aj naďalej fungovať v úspornom režime a vaša nálada sa nezmení. Už vôbec sa vám nebude chcieť cvičiť a ani pohnúť sa z domu.

3. Spomalenie metabolizmu

Zdá sa vám, že hladovka a vynechávanie snackov je spôsob na rýchle zhodenie pár kilogramov? Mýlite sa! Ak vynechávate akýkoľvek chod dňa, organizmus prepne do režimu „hlad“, a začne šetriť energiu.  Potom sa spomaľuje metabolizmus a ak siahnete po jedle neskôr, nebude tak efektívne spálené a využité. Telo ho uloží do zásob.

Aké je ponaučenie? Nie, vynechávanie jedál nie je cesta!

Zdroj : ofeminin.pl