5 neškodných slovných spojení, ktorými vami muž manipuluje

Dajte si pozor na muža, ktorý sa s vami takto rozpráva. Ide o dôkaz toho, že vami manipuluje.

Verbálne násilie je takisto nebezpečné ako to fyzické. A možno ešte nebezpečnejšie, lebo vo väčšine prípadoch sa podceňuje. Slová bolia, a rany po nich sa ťažko hoja. Ak počúvaš, že si hlúpa a bezcenná, časom tomu začínaš veriť. Ale osoby, ktoré verbálne útočia často nevolia takéto slová. Niekedy sú zdanlivo jemné frázy skrytým pohŕdaním toho druhého. Preto nikomu nedovoľte aby sa s vami takto rozprával a vyvarujte sa tomu aj vy.

„Si príliš citlivá!“

Ide o časté slovné spojenie, ktoré odvracia pozornosť od agresora. Nepáči sa ti ako sa s tebou rozpráva? Jeho slová ťa privádzajú do plaču? Je to tvoja vina, pretože si príliš citlivá! Typická manipulácia. Toto spojenie je využívané nielen medzi dospelými, ale aj medzi dospelým a dieťaťom.

„Ty vždy / nikdy…“

Ide o zlomový bod počas hádky vyvolanej jeho správaním. Ide o obranu voči útoku: „Ty vždy/nikdy …“ keď mu dochádzajú argumenty. Návrat do minulosti, vyťahovanie chýb, slabostí, ktoré nemajú nič spoločné s predmetom hádky.

„Preháňaš“

Podobne ako „Si príliš citlivá!“, aj tu sa snaží zbagatelizovať celú situáciu.  Cieľom je aby si zapochybovala o svojej výčitke voči nemu a začala veriť tomu, že to celé je vlastne tvoja vina.

„Neanalyzuj ma“

Alebo: „Považuješ sa za experta?!“, „Čo sa mi snažíš dokázať?“ Hovorí to vtedy, kedy sa snažíš porozumieť tomu, prečo sa k tebe tak správa. Chce tým potlačiť a umlčať tvoje emócie a slová.

„Nikdy som to nepovedal/neurobil“

Ďalšia forma slovného útoku, ktorá má v tebe vyvolať pocit viny. Máš uveriť tomu, že preháňaš a zbytočne ho odsudzuješ. Čo z toho že klame? Ak to popiera aj v spoločnosti iných ľudí, si najhoršia ty. Je to maximálna manipulácia.

Zdroj: ofeminin.pl