Toto je dôvod, prečo je ťažké dôverovať ľuďom, keď máte úzkosť

Úzkosť ťa presviedča, že tvoje bezpečie je neustále v ohrození. Fyzicky, emocionálne alebo mentálne. Na tom nezáleží. Stále máš strach. Je to hlas v hlave, ktorý nevieš utíšiť.

Úzkosť znamená, že stále hľadáš niečo, čo ťa môže zruinovať, čo môže podkopať každý kúsok šťastia a stability, čo si dosiahol. A to je to, prečo je také ťažké spustiť svoje štíty. Cítiš, že ak poľavíš, tak to bude ten moment, v ktorom sa všetko zrúti. Takže poľaviť neprichádza do úvahy. Musíš zostať bdelý, dokonca ostražitý. Musíš byť pripravený na neodvratné.

Úzkosť ti hovorí, že to nebude v poriadku. Dokonca aj keď to je. Úzkosť nie je racionálna. Preto je to také frustrujúce a ťažké vysvetliť to ľuďom, ktorý ju nemajú. Nikdy sa skutočne necítiš pokojný. Dokonca aj keď si obklopený milujúcimi a dôveryhodnými ľuďmi. Dokonca aj keď sedíš v pohodlí svojho domova, chránený štyrmi pevnými stenami.

Tvoja úzkosť nemá nič spoločné s inými ľuďmi. Je to tvoj mozog. Je to tvoj mozog predstavujúci si každý najhorší scenár v nekonečnej slučke. Je to tvoj mozog hľadajúci problémy aj tam, kde ani neexistujú.

Ty vieš, dôvera vyžaduje vieru v niečo, čo nevidíš. A to je nesmierne, nesmierne ťažké pre ľudí s úzkosťou.

Veriť niekomu, hocikomu, znamená neistotu a neistota je pre úzkostlivú myseľ príšerná. Keď je to naozaj zlé, môže byť vysiľujúca.

Odmietaš pozvania na sociálne akcie. Nie preto, že by si nechcel ísť. Nie preto, lebo nemáš rád osobu, čo ťa pozýva. Ale preto, lebo je to znova o dôvere. Potrebuješ podrobný zoznam toho, čo sa stane, ak povieš áno. Ale nikto ti to nemôže zaručiť. Nikto nemá krištáľovú guľu z možnosťou prehrať všetko, čo sa môže stať.

Neznamená to však, že to tak musí byť navzždy. Neznamená to, že dôvera je pre teba len nejaký mystický pocit, ktorý však nikdy nepocítiš.

Ale znamená to prácu. Znamená to snažiť sa, cítiť sa akoby si zlyhal a potom sa snažiť znova. Znamená to trpezlivosť. Znamená to malé krôčiky odvahy vždy, keď sa ti podarí nabrať silu.

A ak je aj zajtra tvoja dôvera neistá, je to v poriadku.

Ľudia, ktorým na tebe záleží, ti dajú potrebný čas. Doprajú ti čas dostať sa tam, kedykoľvek budeš pripravený.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto je dôvod, prečo je ťažké dôverovať ľuďom, keď máte úzkosť”