Ako nájsť nádej v temných momentoch života

Život nepôjde tvojou cestou len preto, lebo si dobrá osoba. Bude naplnený ťažkosťami a nepriazňou, s ktorými budeš musieť bojovať, aby si prežil – a ty prežiješ.

 1. Oživ staré spomienky 
  Keď máš pocit, že tvoja prítomnosť je naplnená len bolesťou, ponor sa do minulosti. Premýšľaj o dobrých časoch zo svojimi priateľmi a rodinou, zvolaj všetkých a spomínajte spolu. Pamätaj, už si raz bol šťastný a čoskoro ťa to čaká znovu.
 2. Čítaj inšpirujúce citáty
  Ak si myslíš, že si na dne, vyhľadaj pomoc u druhých. Počúvaj inšpirujúce prejavy, hľadaj inšpirújúce citáty, a potom sa o to všetko podeľ so svojimi milovanými. Dokonca si môžeš motivačné slová nastaviť ako šetrič obrazovky alebo na plochu, aby si sa mohol cítiť nádejne vždy, keď zapneš počítač.  
 3. Rob niečo fyzické
  Je ťažké udržať si nádej, keď nevieš opustiť trpkosť a nenávisť. Svoju uzavretú agresiu by si mal vypustiť pri fyzických aktivitách, ako napríklad kickbox alebo karate. Keď sa naučíš odpočívať a necháš svoje telo znovu dýchať, bude oveľa jednoduchšie nájsť nádej.  
 4. Napíš povzbudivý príbeh
  Tvoje slová ti pomôžu nájsť nádej, preto by si mal napísať krátky príbeh o niekom, kto prechádza intenzívnym bojom, no je dostatočne silný na to, aby sa z toho dostal. O niekom, kto je mentálne silný. Dovoľ svojim postavám, aby ti dodali nádej.
 5. Rozprávaj sa s niekým, komu dôveruješ
  Aj keď sa zdá, že je všetko v poriadku, hlboko vnútri môže trpieť každý z nás. Možno niekto cíti presne to, čo ty. Nedozvieš sa to, pokiaľ sa s ním neporozprávaš. Podeľ sa o svoj strach a pokús sa upokojiť jeho. Je možné, že nádej nájdete navzájom.
 6. Mysli na deti
  Keď sa ti zdá, že všetko je stratené, poobzeraj sa okolo seba. Ak nemáš dosť síl na vytvorenie lepšej budúcnosti pre seba, urob to aspoň pre deti, aby mohli žiť lepším životom, aby mohli urobiť všetky veci, ktoré si ty nikdy neurobil.
 7. Prijmi svoju duchovnú stránku
  Nádej môžeš nájsť v biblii, pri návšteve kostola, pri návšteve charitatívneho večierku. Staň sa časťou komunity.  
 8. Tráv viac času v prírode
  Choď na prechádzku ruka v ruke s milovanou osobou a prezrite si všetky krásy sveta. Kým obdivuješ jemnosť trávy a listov, nezabúdaj, že aj ty si súčasťou prírody, si spojený so všetkým. Si presne tak krásny, ako všetko okolo teba.
 9. Počúvaj hudbu
  Namiesto počúvania temnej hudby, ktorá len prehlbuje tvoje depresie, pusti si povzbudzujúce piesne, hudbu, ktorá ťa inšpiruje k činnostiam a dodáva silu tvojej nekonečnej nádeji.
 10. Vizualizuj svoju budúcnosť
  Nájdi si čas na premýšľanie o všetkých zmenách, ktoré by si rád urobil vo svojom živote a vo svete. Potom premýšľaj nad tým, aký budeš šťastný, keď sa tieto predstavy stanú skutočnosťou. Prvým krokom premeny tvojej budúcnosti je vizualizácia vecí, ktoré chceš, aby sa stali.

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ako nájsť nádej v temných momentoch života”