Nasledovala som nový trend a rozhodla som sa nejesť mäso po dobu 9 mesiacov. Výsledky boli v skutku kontroverzné

Ahoj! Volám sa Lena, pochádzam z Ruska a študujem na univerzite. Venujem sa športom a rada píšem články. Nedávno som sa rozhodla, že prestanem jesť mäso. V nasledujúcom článku vám chcem povedať, o tom, prečo som urobila takéto rozhodnutie, čo sa so mnou dialo počas tohto experimentu a ako som sa po ňom cítila.

Môj pokus sa začal v októbri 2016, no jeho výsledky majú vplyv na moje telo a život až dodnes. Je veľmi dôležité, aby ste počúvali svoje telo a neverili zaslepene všetkým tipom a trendom internetových blogerov.

Ako to všetko vlastne začalo?

Nemala som rada mäso. Nezáležalo na tom, či bolo mäso servírované teplé alebo nie. No bolo akýmsi pravidlom, že vo väčšine jedál, či už v reštauráciach alebo doma u priateľov sa nachádzalo mäso, takže som bola zvyknutá konzumovať ho bez toho, aby som sa nad tým zamýšľala.

Jedného dňa som si všimla jeden blog na internete. Dievča, ktoré ho písalo, bolo chudé a šťastné. Hovorilo o diéte, v ktorej boli zakázané živočíšne produkty a všetky bylinky naopak povolené. Zaujalo ma to. Najväčšími pozitívami boli pre ňu množstvo energie, ľahkosť, čistá hlava, zdravá a jemná pokožka a štíhla fit postava. Väčšina vegetariánov vám povie presne to isté.

Chcela som si zlepšiť svoju kondičku a preto som sa rozhodla, že uskutočním 9-mesačný experiment.

Moja strava pozostávala z rýb, cestovín, syrov a obilných výrobkov

 

Bolo to náročné? Nie. V mojom meste sa nachádza mnoho reštaurácii a kaviarni, ktoré namiesto mäsa využívajú iné produkty. Cézar šalát konzumujem s lososom, cestoviny s hubami a podobne. Dokonca ani moji priatelia by ma nemohli nachytať. Jedenie rybích pokrmov, šampiňónov a grilovanej zeleniny bolo obrovskou pomocou.

Zaspomínajme si, prečo som začala s týmto pokusom, a dozvieme sa, čo je pravda a čo nie…

MNOŽSTVO ENERGIE

Nespala som ako bábätko. Ráno som sa cítila ako zombie, neznášala som svoj budík, ráno ani chodenie do školy. Bolo odo mňa naivné myslieť si, že táto diéta by zo mňa zázračne urobila človeka, ktorý zbožňuje rána.

POCIT ĽAHKOSTI

Mnoho bežcov je presvedčených, že mäso ovplyvňuje ich výkony a zapríčiňuje napätie v žalúdku. Keď som prestala jesť mäso, moja srdcová frekvencia sa zvýšila a rýchlosť behu znížila. Bola som zvyknutá behávať polmaratón (20 km) bez akýchkoľvek komplikácii. Teraz sa cítim strašne a moje výsledky sa zhoršili. Začala som pociťovať dýchavičnosť a závrate. Nebola som schopná zúčastniť sa niektorých súťaží a raz som dokonca musela odstúpiť z maratónu, pretože som sa cítila strašne zle.

Takto vyzeral môj srdcový tep počas súťaže…na konci začal dosahovať viac ako 200 tepov za minútu

 

Medaila za účasť  na súťažiach

 

FIT POSTAVA

Môj index telesnej hmotnosti (BMI) sa pohyboval vždy niekde v strede, preto bolo pre mňa náročnejšie schudnúť. Po 9 mesiacoch sa môj pás zúžil a všetky moje sukne a nohavice mi začali byť široké. Musela som si nakúpiť veľa nového oblečenia. No ako by povedalo mnoho žien, toto nebol žiaden problém.

ZDRAVÁ PLEŤ+ČISTá HLAVA? 

Nemám problémy s pleťou takže bolo pre mňa náročnejšie sledovať akékoľvek zmeny. Slnko mi dodalo opálenú pokožku a pehy. No vyzerala som zdravo a sviežo bez ohľadu na to, čo som jedla.

Čo sa týka hlavy, bol to trochu problém. Vždy som pociťovala mierne závrate a stávala som sa niekym iným. Rozhodla som sa preto radšej navštíviť lekára.

BOLA NA PRÍČINE ANÉMIA?

Doktor ma vypočul a požiadal ma, aby som podstúpila krvné testy. Moje hladiny hemoglobínu, feritínu a železa v sére boli príliš nízke. Doktor mi povedal, že mám anémiu.

Len tabletky mi mohli pomôcť  obnoviť hladinu železa v krvi

 

Nedostatok železa v krvi je definovaná zníženým množstvom červených krviniek alebo množstvom hemoglobínu v krvi. Hlavnými príčinami je strata krvi a nedostatok potravín bohatých na hemoglobín.

Moja strava tak začala pozostávať z mäsa a 2 piluliek železa.

Teraz si už svoj život neviem predstaviť bez mäsa!

 

Výhody a Nevýhody

Okrem zníženia váhy som si všimla aj iné benefity:

  • Moje telo nesmrdelo, vďaka čomu som ušetrila na deodorantoch.
  • V kuchyni som začala byť omnoho kreatívnejšia a našla som množstvo úžasných spôsobov k náhrade mäsa. Tiež som si uvedomila, že fazuľa chutí skoro tak isto ako mäso.

Za nevýhody považujem:

  • Nie je to lacná záležitosť. Je akýmsi pravidlom, že ryba stojí viac ako mäso.
  • Časom vám začne liezť na nervy, keď sa vás ľudia neustále pýtajú, prečo ste na diéte.

Mnoho ľudí má rozdielne názory čo sa týka konzumácie mäsa. V prípade, že sa ho rozhodnete prestať jesť, načúvajte vášmu telu, poraďte sa s lekárom a dvakrát si rozmyslite, či je to pre vás skutočne potrebné alebo nie. Majte na pamäti, že všetci sme odlišní a individuálny prístup je pri tejto problematike nesmierne dôležitý.

Aký je váš názor na vegetariánstvo? Doprajete si mäso alebo dáte prednosť alternatívnym zdrojom?

 

zdroj:brightside.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nasledovala som nový trend a rozhodla som sa nejesť mäso po dobu 9 mesiacov. Výsledky boli v skutku kontroverzné”