Toto by mal vedieť každý dovolenkár. Kvôli tomuto prúdu zomierajú na plážach tisícky ľudí! Takto sa nestanete jeho obeťou

 

 

Zapamätajte si toto, môže vám to zachrániť život!

Leto sa blíži a čoskoro sa mnohí z vás vydajú k moru. Ak viete plávať, tak sa nemusíte ničoho báť… takmer!

Existuje jedno nebezpečenstvo, o ktorom sa nehovorí často, ale zato je strašnejšie než iné nebezpečenstvá: búrlivý prúd.

Búrlivý prúd (tiež známy aj ako búrlivý príliv/odliv alebo ťahúň) — je dlhý úzky tok vody,  smerujúci od brehu na otvorené more, ktorý vás môže odplaviť. Najčastejšie sa tieto prúdy vyskytujú v období od augusta do októbra.

The Art of Manliness píše, že až 80% všetkých zachránení sa udialo kvôli týmto prúdom a ročne si berú až 100 životov. Takže tu je pár rád ako búrlivý prúd spoznať a ako prežiť, keď vás náhodou dostane.

Čo je to búrlivý prúd?

Búrlivé prúdy sú kanály vody prúdiace od brehu na otvorené more. Keď sa vlny dostávajú k brehu, voda sa hromadí a musí niekam odtiecť. Namiesto toho, aby sa vrátila späť odkiaľ prišla, niekedy si vyberie strednú cestu najmenšieho odporu medzi vlnami a v podobe kanála sa vracia na more.

A takto to vyzerá v praxi:

Wikimedia Commons
  • Najskôr sa vlny rozbijú na piesočných dunách.
  • Rozbíjanie vody spôsobí, že voda na dunami je vyššia ako v prúdovom kanále.
  • Kvôli rozdielu v úrovni vody vzniká pokles tlaku.
  • Tento tlak tlačí prúd na pobrežie (nazýva sa to zásobovací prúd).
  • Pobrežné prúdy sa spájajú a otáčajú sa smerom na more a prechádzajú cez piesočné duny.

Existujú tri druhy búrlivých prúdov:

  • Spontánne. Spontánne búrlivé prúdy rýchlo vznikajú a rovnako rýchlo aj zanikajú podľa zvyšovania a znižovania sa úrovne morskej hladiny.
  • Fixné. Fixný búrlivý prúd zvyčajne vzniká medzi pieskovými dunami na niekoľko dní, týždňov či mesiacov.
  • Trvalé. Ak sa v mori nachádza trvalá prekážka (napríklad koralový útes), búrlivý prúd v tomto mieste môže byť tiež trvalý.

Ako spoznať búrlivý prúd.

Búrlivé prúdy môžu vzniknúť naozaj hocikde, kde sa tvoria vlny, dokonca aj vo väčších jazerách. Všimnúť si ich nie je jednoduché, hlavne netrénovaným okom. Preto si vždy dávajte pozor na varovné tabule.

whyy.org

Tatko vyzerajú búrlivé prúdy:

Prepad medzi vlnami.

weather.gov

Spenená, búrlivá voda.

nj.com

Tmavé škvrny na vode (prúdu z morského dna dvíhajú usadeniny a piesok).

Nick Steers

Pre predstavu sú tu prúdy znázornené zelenou…

NOAA

…a fialovou:

ABC

Ako sa zachrániť od búrlivého prúdu?

Ako sme už hovorili, búrlivé prúdy prúdy môžu vzniknúť náhle a rovnako náhle nabrať na sile.

Rýchlosť pohybujúca sa okolo 0,3–0,6 m/s je úplne bezpečná. Ale rýchlo môže narásť až na 1 m/s čo už je životunebezpečné alebo aj 2,5 m/s!

Ak ste sa do búrlivého prúdu dostali, zapamätajte si tieto pravidlá:

1. Nepanikárte.

Pocit, že vás to unáša na otvorené more dokáže vydesiť hocikoho. Snažte sa však zostať pokojný.

Ťahúň vás nestiahne na dno – koniec koncov je to len prúd vody. Bez ohľadu na to aký je dlhý, väčšina sa končí maximálne 15-30 metrov od brehu. Takže na žiadny neobývaný ostrov vás to neodplaví.

2. Nesnažte sa plávať rovno k brehu.

Búrlivé prúdy nie sú smrteľné preto, lebo ľudí sťahujú na dno, ale preto, že človek začne panikáriť, pláva proti prúdu v snahe dostať sa na breh až napokon stráca sily a utopí sa.

Búrlivý prúd s rýchlosťou 2,5 m/s je taký silný, že dokonca ani Michael Phelps vo svojej najlepšej forme by ho nedokázal poraziť. Plávať proti takémuto prúdu je akoby ste sa pokúšali zapáliť zápalku proti vetru.

3. Plávajte paralelne k brehu.

Namiesto toho, aby ste plávali proti prúdu, plávajte k nemu kolmo na ľavú alebo pravú stranu. Zvyčajne jeho šírka neprekračuje 6-30 metrov.

Keď z kanála vyplávate, pod 45° uhlom plávajte k brehu.

4. Plávajte s prúdom.

Ak neviete dobre plávať, alebo nemáte silu sa z prúdu dostať, ľahnite si na chrbát a plávajte s prúdom. Predstavte si, že ste na nejakej atrakcii v aquaparku.

Keď sa prúd skončí, môžete normálne doplávať k brehu paralelne k prúdu, alebo signalizovať záchranárom na brehu.

Mimochodom, nedávno sa stala jedna zaujímavá udalosť.

Today

Podľa správ Today, austrálski záchranári poslali na záchranu dvoch chlapcov, ktorých odvliekol prúd, dron. Ten ich našiel za 30 sekúnd a spustil im záchranný čln!

A tu je video z tejto záchrany:

 

Takže, ako sa hovorí, nikdy nechoďte do mora sami! Zapamätajte si tieto pravidla a naučte ich aj svoje deti!

 

 

 

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Toto by mal vedieť každý dovolenkár. Kvôli tomuto prúdu zomierajú na plážach tisícky ľudí! Takto sa nestanete jeho obeťou”