Matka 6 detí reaguje na reakcie typu: „Musí to byť skvelé mať manžela, ktorý ti tak pomáha.“

 

Musím to zo seba dostať. Bolo by pekné, žiť vo svete, kde sa muži starajú o svoje deti a nie je to považované za niečo mimoriadne.

Áno, chápem. Naša spoločnosť si stále hľadá svoju cestu k rovnocennosti oboch pohlaví. Stále niekto bojuje za práva žien. Veď aj v minulosti to bolo tak, že muži boli živitelia rodiny a ženy vytvárali teplo domova.

Počas pracovnej doby sme si s manželom rozdelili svoje rodičovské povinnosti, ako keby sme na to boli sami. Počas pracovných dní to znamenalo následovné: 1 rodič na 6 detí.

Ja si beriem ranné šichty: pripravujem raňajky, robím obed, uisťujem sa, že si deti umyjú zuby, oblečú sa, obujú, vezmem ich do školy, tie ktoré ešte nechodia do školy veziem naspäť domov, dávam pozor, aby sa dvojičky vyhýbali blatu a toaletám, zabávam bábätko, čítam im rozprávky a uspávam ich.

Manžel pokračuje o 12:30, kým ešte stále spia. Keď sa zobudia, začne sa s nimi šaňtiť, pošle ich vonku, aby sa zahrali a pozve k nám aj ich malých kamarátov. To znamená, že v dome sa nachádza 12-13 detí (a mňa ide poraziť). Muž tie staršie deti prinúti, aby si začali robiť domáce úlohy. Podpíše im ich čítacie protokoly, skontroluje žiacke knižky a uistí sa, že ich misky na jedlo budú umyté a pripravené na zajtra. Nakŕmi najmenšie dieťa, vymení mu plienky a uistí sa, že deti si upracú hračky ešte pred večerou, aby náš dom ako-tak vyzeral upratané, nakoniec ide uvariť večeru.

Vážim si všetko, čo robí, ale nie je to nič výnimočné. O tom je jednoducho rodičovstvo.

Ľudia sú šokovaní. „Musí to byť skvelé, mať takého manžela, ktorý tak pomáha,“ hovoria.

No ja som nebola jediná, kto sa rozhodol mať 6 detí. Samozrejme, pomáha mi, aby som mohla pracovať. Môj manžel chápe, že som lepšou mamou aj vďaka mojej práci.

Keď dáva pozor na deti, aby som ja mohla zaliezť do izby a písať eseje, nejde o výnimočné stráženie detí. Keď raz mesačne idem s členmi môjho čitateľského klubu niekam von, 5 minút sa rozprávame o knihe, no ďalšie 3 hodiny riešime naše životy a on je doma s deťmi, nejde o opatrovanie. Keď sa rozhodne upiecť kura v rúre alebo sa pár hodín venuje najmladšiemu, aby som si dopriala trochu spánku, nie je to len pomáhanie. Je to rodičovstvo.

Milí oteckovia, som rada, že sme si to mohli vyjasniť.“

Čo si myslíte o názore tejto mamičky? Podeľte sa s nami o tom aj v komentároch na Facebooku!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Matka 6 detí reaguje na reakcie typu: „Musí to byť skvelé mať manžela, ktorý ti tak pomáha.“”