Nebojte sa prerušiť vzťahy s vašimi toxickými príbuznými. Môže vám to zachrániť život aj vzťah

Nie je nič bolestivejšie a ničivejšie, ako rozhodnutie o prerušení vzťahov s jedným z našich príbuzných. Prečo? Niet čo vysvetľovať, pretože sa jedná o našich pokrvných príbuzných…

Faktom je, že rodinné väzby sú najsilnejšími väzbami, ktoré boli, sú a budú v našom živote. Preto, keď ich z nejakého dôvodu musíme prerušiť – je to pre nás veľmi bolestivý životný krok.

Koniec koncov, sú to tí ľudia, od ktorých by ste nikdy nečakali žiaden podraz.

No ak nám z nejakého dôvodu ublížia, čo môžeme očakávať od ostatných?

Často nastávajú momenty, kedy si musíme pripustiť, že naši najbližší sú pre nás v skutočnosti toxickí ľudia aj napriek tomu, že sú členmi rodiny.

Záver je jednoznačný: bez nich by vám bolo lepšie. Bohužiaľ, je to trpká pravda.

Je na čase popremýšľať o sebe. Musíte pochopiť, že nie ste nútení ohrozovať svoj fyzický, duchovný a emocionálny stav len preto, že ani len nedokážete pomyslieť na to, že prerušíte kontakty s vašimi príbuznými. Uisťujete sa tým, že si myslíte, že ste jedna rodina, že rodinné väzby sú v živote najdôležitejšie. Tak aj naďalej trpíte a trpíte…

Ale ako dlho to vydržíte? Je vôbec potrebné vydržať?

Toto je niekoľko znakov toho, že členovia vašej rodiny sú toxickí a vedia vám skutočne otráviť váš život:

Robia z vás obeť svojich pochybností

Namiesto ocenenia toho, čo ste dosiahli v živote, poukazujú na pravý opak. Neustále vám pripomínajú, že život je nespravodlivý a neexistuje nič, z čoho by ste sa mali radovať, pretože oni to takto vnímajú.

Vždy vás odsudzujú

Konštruktívna kritika je dobrá a užitočná. Ale neustále odsudzovanie môže vážne poškodiť vaše sebavedomie.

Zneužívajú vašu energiu

Odčerpávajú z vás všetku pozitívnu energiu, len aby našli v ich beznádejnom živote hoci len malý zmysel, no keď ich potrebujete, zmiznú.

Nemôžete im veriť

Ak váš príbuzný vie všetky vaše slabosti a používa ich proti vám v ťažkých chvíľach, buďte si istí, že vaše tajomstvá a osobné informácie u neho nebudú nikdy v bezpečí.

Obviňujú vás za svoje chyby

Máte príbuzného, ktorý je na vás emocionálne závislý? S najväčšou pravdepodobnosťou sa živí vašou energiou a neustále vás obviňuje, že ste pre neho nerobili dosť, ako keby ste nemali svoj vlastný život.

Správajú sa k vám všade odlišne

Najskôr sa k vám správa slušne, dôstojne, zdržanlivo a opatrne, no potom vás uráža na každom rohu. Keď je s vami, venuje vám množstvo komplimentov, ale pred ostatnými vie o vás čo-to povedať a verte, že by sa vám to nepáčilo.

Ak zistíte, že sa v tomto opise nachádza aj jeden z vašich príbuzných, bežte!

Sú nebezpeční pre vaše duševné zdravie. Je ťažké uveriť, ale toxický vzťah, dokonca aj medzi pokrvnými príbuznými, môže negatívne ovplyvniť vaše duševné zdravie a pohodu.

Situácia nie je beznádejná. Existuje mnoho spôsobov, ako sa môžete chrániť pred takýmito príbuznými. Ale verte, najlepšie je, aby ste sa od nich dostali čo najďalej. Budete zdravší!

Nemožno pochybovať o tom, že to je také jednoduché. Najmä ak je toxický príbuzný váš otec alebo matka. No vo vašom vzájomnom vzťahu raz nastane okamih, kedy to začne byť otázkou prežitia a slobody.

Máte len jednu cestu na to, aby ste sa zachránili: prerušiť vzťahy, ktoré vás ničia.

Áno, nebude to len tak. Budete cítiť horkosť straty a pocit viny. Z času na čas vami budú lomcovať pochybnosti: urobili ste správnu vec, neurobili ste unáhlený záver?

Potom sa musíte jasne rozhodnúť, či ste pripravení obetovať svoje duševné zdravie a pokoj.

Niekedy musíte prejsť bolesťou, aby ste si dokázali sami pomôcť. Táto bolesť je dobrá. Táto bolesť vám pomôže oslobodiť sa a žiť normálnym životom.

S porozumením si uvedomte aj skutočnosť, že budete potrebovať nejaký čas, aby ste sa z tohto zážitku zotavili. Netlačte sa do ničoho a nebuďte nervózni. Ide o normálny proces zotavovania sa z toxických vzťahov s príbuznými.

Koniec koncov, lásku a podporu môžeme získavať nielen od pokrvných príbuzných. Toto všetko vám môžu dať aj vaši skutoční priatelia či blízki.

Pozrite sa okolo a uvidíte, že takýto ľudia naozaj existujú. Milujú vás. Podporujú vás. Menia váš život k lepšiemu.

Súhlasíte?