Keby všetci vodiči ovládali týchto 17 pravidiel, 90% nehôd by sa jednoducho nestalo! Užitočné rady.

Vybrali sme pre vás 17 užitočných rád a tipov z článkov z portálu Thrillist a CTV News, ktoré vám umožnia príjemnú a bezpečnú jazdu:

1. Keď stojíte na ceste pred odbočením vľavo a autá za vami vás obchádzajú, je lákavé otočiť volant doľava. Nerobte to, inak vás náhodná rana zozadu môže vtlačiť pod kolesá oproti idúceho vozidla! Držte volant rovno!

2. Ak ste náhodou uviazli v priekope či snehovom záveji, netočte hneď volantom do opačnej strany! Držte ho pevne jemne ho otáčajte pri cúvaní do strán.

 

3. Buďte obzvlášť opatrní pri dlhých zákrutách pozdĺž stredovej čiary. Ak sa blíži protiidúce vozidlo pozdĺž stredovej čiary, v prípade akýchkoľvek komplikácií v 9 prípadoch z 10 neskončí v priekope ale priamo vo vás.

4.Keď zrýchľujete, prejdite do druhého pruhu.

5.Vyhýbajte sa jazdeniu v neutrále. V prípade potreby nemôžete zrýchliť a brzdenie nie je vždy riešením.

6.Nikdy nebrzdite v zákrute. Pamätajte si: v zákrutách kontrolujte pedál!

7.Vždy si nechávajte v zálohe druhé riešenie. Napríklad, ak chcete predbiehať. Uistite sa, v opačnom prípade sa vráťte do svojho pruhu.

8.Pri šachovitom predbiehaní v úseku kde sa tvoria kolóny začnite spomaľovať skôr. Ak spomalíte neskôr, existuje veľké riziko, že v kolóne uviaznete.

9.Ak vidíte, že oproti idúce predbiehajúce vozidlo sa nestíha zaradiť, zapnite pravú smerovku a čo najskôr sa ťahajte ku krajnici. Nie je potrebné vytrubovať – za volantom môže byť neskúsený vodič.

10.Ak vozidlo zanáša vietor, alebo sa šmýka, nepanikárte. Naučte sa, čo robiť v takýchto situáciách, a konajte jasne podľa plánu. Existuje len jedna beznádejná situácia – šmyk v klesaní, vo všetkých ostatných prípadoch vždy môžete situáciu napraviť.

 

11.Nájdite veľkú rovinatú plochu a otestujte si vozidlo pri extrémnom brzdení a zrýchlení. Poznať limit a auto sa vám v ťažkých situáciách zíde!

12.Nezapínajte elektronický stabilizačný systém počas dažďa. Pri aquaplaningu nefunguje.

13.Berte do úvahy, že pri jazde pozdĺž ľavého jazdného pruhu v ktorom je zápcha, majú tendenciu neopatrní vodiči či spolujazdci stáť popri autách.

14 To isté platí, v opačnom prípade, ak chcete predbiehať, lebo vpravo všetko stojí alebo sa sotva hýbe, s najväčšou pravdepodobnosťou prechádzajú cez cestu chodci.

15.Ak vidíte človeka s deťmi alebo deti na krajnici, spomaľte. Vždy a za každých okolností. Malé deti nevedia udržiavať rovnováhu, necítia nebezpečenstvo a nepoznajú pravidlá premávky.

16.Ak sa na ceste vyskytne neočakávaná prekážka, najčastejšie to môže byť zvieratko, pokúste sa zhodnotiť situáciu pred vytočením volantu do strany. V opačnom prípade riskujete, že narazíte do stĺpu.

17. 99% všetkých nehôd vzniká v dôsledku vysokej rýchlosti. Vybaví sa vám nejaká nehoda, kedy by bolo nemožné povedať: „Stačilo ísť trochu pomalšie a nič by sa nebolo stalo“? Premýšľajte o tom!

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Keby všetci vodiči ovládali týchto 17 pravidiel, 90% nehôd by sa jednoducho nestalo! Užitočné rady.”