Vatikán povolil „Kristovým nevestám“ prísť o panenstvo

Vatikán šokoval mnohých katolíkov po tom, čo vyhlásil, že odteraz si už „Kristove nevesty“ nemusia zachovávať čistotu.

Svätá stolica vydala dokument nazvaný „Ecclesiae Sponsae Imago„, ktorý sa zhruba prekladá ako „Obraz Cirkvi ako nevesty“.

Medzi rozhodnutiami upravujúcimi tento alebo iný aspekt manželských vzťahov pre ľudí v katolíckej cirkvi je osobitne zaujímavý bod týkajúci sa mníšok.

Tradične, Kristove nevesty, ktoré mali byť vysvätené, museli prisahať svoju nevinnosť. Avšak nový Vatikánsky dokument uvádza, že panenstvo nie je „predpokladom“ pre vysvätenie.

Zmeny v pravidlách sú podľa Vatikánu spojené so zvýšeným záujmom o prijatie mníšskeho rúcha.

Vatikán považuje za Kristové nevesty nielen mníšky, ale aj tzv. „posvätné panny“, ktoré si dobrovoľne vybrali život v celibáte, aby sa mohli úplne odovzdať Ježišovi Kristovi. Na celom svete existuje približne 5000 takýchto verných katolíčok. Nosia prsteň, ktorý symbolizuje ich sľub vernosti k Ježišovi.

V dokumente sa píše:

„Svedectvo o panenskej, manželskej a plodnej lásky Cirkvi ku Kristovi nie je limitované len k symbolu fyzickej celistvosti.

Inými slovami, panenstvo nie je podmienkou, bez ktorej by nemohol začať proces vysvätenia.

Asociácia oddaných panien v USA považuje nové inštrukcie Vatikánu za šokujúce. Jej vyhlásenie znelo.

„Celá tradícia Cirkvi jasne uvádza, že žena by si mala udržať dar panenstva – ako fyzicky tak aj duchovne, s cieľom získania panenského zasvätenia.“

Súhlasíte s tým, aby sa stal celibát len spomienkou na minulosť?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vatikán povolil „Kristovým nevestám“ prísť o panenstvo”