Fínsko chce v krajine rovnosť. Daňové priznania všetkých obyvateľov sú zverejnené

To čo je na Slovensku nepredstaviteľné, je v iných krajinách bežnou vecou. V severskej krajine, konkrétne vo Fínsku sú zverejňované všetky daňové priznania obyvateľov. Krajina chce týmto podporovať transparentnosť a rovnosť všetkých Fínov. Nie sme si istí, či je práve to príčinou, prečo sú ľudia žijúci na severe Európy považovaní za tých najšťastnejších, no určite k tomu prispievajú kvalitné služby poskytované štátom. Naopak, títo obyvatelia platia aj podstatne vyššie dane a platia ich radi, pretože vidia od štátu kvalitu poskytovaného zdravotníctva, školstva a ostatných oblastí verejného života.

Fíni familiárne nazývajú 1.november, deň zverejňovania daňových priznaní, aj  „Národným dňom závisti.“ 

Po tomto dni všetky fínske média kontrolujú, či je všetko v daňových priznaniach tak, ako by to podľa zákona malo byť. Fíni s týmto zverejňovaním súhlasia, pretože sú spokojní ak môžu vidieť koľko zarába ich sused, kolega, alebo nadriadený. Ak si v registri pozrú, že ich kolega na rovnakej pozícií zarába viac, naboja sa žiadať o vyššiu mzdu.

Určite nám dajte vedieť, ak si myslíte, že práve toto by bolo dobrým krokom aj na Slovensku. Predsa kto by si nechcel pozrieť koľko zarábajú členovia vlády a ako tento zárobok dosiahli.

zdroj foto : Mojedane.sk

zdroj: hnonline.sk