Nasnežilo vám na chodník pred domom alebo bytovkou? Vy ho už odhŕňať vôbec nemusíte. Postarať sa o neho má mesto alebo obec

Ak sa aj vy každý zimu trápite s kopou snehu pred vašou bytovkou alebo pred domom, táto správa vás určite poteší. V roku 2019 už nebudete ako vlastník alebo správca zodpovedný za chodník pred nehnuteľnosťou.

 

Novela zákona o pozemných komunikáciach na Slovensku priniesla nečaknú zmenu. Ak vlastníte alebo užívate určitú nehnuteľnosť a doteraz ste sa každú zimu starali o čistotu a bezpečnosť chodníka pre ňou, od nasledujúcej zimy už viac nemusíte. Zmena v zákone hovorí o tom, že za chodník ako za pozemnú komunikáciu bude zodpovedať mesto alebo obec.

Ak sa pýtate, kto bude odteraz zodpovedný za prípadne úrazy na chodníkoch, odpoved‘ je jednoduchá. Práve spomínané mestá a obce. Samosprávy sa snažia už od mája tohoto roku zabezpečovať čo najlepšiu možnú údržbu, aj ked‘ to nie je jednoduché. Veľkoé krajské a okresné mestá tvrdia, že tento zákon nemyslí na veľké množstvo peňazí, ktoré budú musieť byť vynaložené na perfektnú starostlivosť o chodníky. Okrem peňazí budú mestá a obce potrebovať aj nových zamestnancov, s ktorými sú spojené aj vysoké náklady. Ak sa však mestá a obce o chodníky starať nebudú, hrozí im vysoká pokuta, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 33 190 eur.

Niektoré mestá sa proti novele nevyjadrili žiadnými kritickými slovami. Napríklad mesto Svidník vyhlásilo, že im zmena v zákone pravdepodobne nespôsobí navyšovanie rozpočtu. V iných mestách však môže spôsobiť navýšenie až o 200 000 eur.

zdroj:sme.sk

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nasnežilo vám na chodník pred domom alebo bytovkou? Vy ho už odhŕňať vôbec nemusíte. Postarať sa o neho má mesto alebo obec”