Írsko po 157 rokoch legalizovalo potraty. Na Slovensku budú možno potraty obmedzené. Navrhuje to táto politická strana

To, že boli potraty v Írsku nelegálne, má svoju dlhú históriu. V roku 1861 sa Írsko stalo samostatnou krajinou a nebolo závislé na Veľkej Británií. Práve táto udalosť spôsobila, že každá jedna žena, ktorá chcela v tom čase potrat postúpiť, musela ísť do zahraničia. Najčastejšie chodili hned‘ za hranice, do Anglicka. Tento problém malo Írsko až do tohoto roku, kedy sú potraty opäť legálne. Od roku 1980 sa množstvo potratov znížilo, no aj tak tento čin chcelo postúpiť 3 000 žien z Írska, ktoré kvôli tomu museli vycestovať.

Od 1.1.2019 sa však v krajine potraty stali legálnou záležitosťou a môže si o to požiadať každá žena až do 12. týždňa tehotenstva. 

Simon Harris sa k danej problematike vyjadril nasledovne: Pokiaľ žena zdvihne telefón a bude skúmať svoje možnosti, naskytne sa jej množstvo lokalít naprieč celou krajinou, kde môže podstúpiť takýto zákrok.

Hovorkyňa organizácie British Pregnancy Advisory Service, ktorá predtým ženám pomáhala vybaviť potrat v zahraničí tvrdí, že táto vec sa začala už dávno pred tým a to zavedením trojdňového pravidla. Toto trojdňové pravidlo hovorilo a čakacej dobe 3 dni, kedy po požiadaní ženy o využtie služieb ich organizácie, museli čakať na to, či si toto rozhodnutie žena predsa nerozmyslí.

Táto vec je naozaj veľmi vážna a každá žena má pravo sa dobrovoľne a jednoznačne rozhodnúť. Aj na Slovensku sa diskutuje o potratoch a ide o veľmi háklivú tému. Slovenská strana ĽSNS sa snaží obmedziť zbytočné potraty. Pozrite sa, čo k tomu napísal poslanec za ĽSNS Milan Uhrík na socialnych sieťa. Mali by sa podľa vás obmedziť ? Kto má právo rozhodnúť o potrate? Štát alebo žena? 

Pozrite si aj video z tejto tlačovky o potratoch

 

https://www.facebook.com/ing.milan.uhrik/videos/1805124412932468/

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Írsko po 157 rokoch legalizovalo potraty. Na Slovensku budú možno potraty obmedzené. Navrhuje to táto politická strana”