Írsko po 157 rokoch legalizovalo potraty. Na Slovensku budú možno potraty obmedzené. Navrhuje to táto politická strana

To, že boli potraty v Írsku nelegálne, má svoju dlhú históriu. V roku 1861 sa Írsko stalo samostatnou krajinou a nebolo závislé na Veľkej Británií. Práve táto udalosť spôsobila, že každá jedna žena, ktorá chcela v tom čase potrat postúpiť, musela ísť do zahraničia. Najčastejšie chodili hned‘ za hranice, do Anglicka. Tento problém malo Írsko až do tohoto roku, kedy sú potraty opäť legálne. Od roku 1980 sa množstvo potratov znížilo, no aj tak tento čin chcelo postúpiť 3 000 žien z Írska, ktoré kvôli tomu museli vycestovať.

Od 1.1.2019 sa však v krajine potraty stali legálnou záležitosťou a môže si o to požiadať každá žena až do 12. týždňa tehotenstva. 

Simon Harris sa k danej problematike vyjadril nasledovne: Pokiaľ žena zdvihne telefón a bude skúmať svoje možnosti, naskytne sa jej množstvo lokalít naprieč celou krajinou, kde môže podstúpiť takýto zákrok.

Hovorkyňa organizácie British Pregnancy Advisory Service, ktorá predtým ženám pomáhala vybaviť potrat v zahraničí tvrdí, že táto vec sa začala už dávno pred tým a to zavedením trojdňového pravidla. Toto trojdňové pravidlo hovorilo a čakacej dobe 3 dni, kedy po požiadaní ženy o využtie služieb ich organizácie, museli čakať na to, či si toto rozhodnutie žena predsa nerozmyslí.

Táto vec je naozaj veľmi vážna a každá žena má pravo sa dobrovoľne a jednoznačne rozhodnúť. Aj na Slovensku sa diskutuje o potratoch a ide o veľmi háklivú tému. Slovenská strana ĽSNS sa snaží obmedziť zbytočné potraty. Pozrite sa, čo k tomu napísal poslanec za ĽSNS Milan Uhrík na socialnych sieťa. Mali by sa podľa vás obmedziť ? Kto má právo rozhodnúť o potrate? Štát alebo žena? 

Pozrite si aj video z tejto tlačovky o potratoch

 

Za lepšiu ochranu života nenarodených detí

BOJUJEME ZA OCHRANU PRÁVA NA ŽIVOT NAJMENŠÍCH DETÍJe naozaj najvyšší čas, aby sa Slovensko zaradilo medzi civilizované moderné krajiny a aby boli u nás nenarodené deti chránené aspoň tak, ako sú v súčasnosti chránení domáci zvierací miláčikovia. Aj preto sme znovu predložili návrh zákona, v ktorom bojujeme za ochranu práva na život nenarodených detí. Navrhujeme obmedziť vykonávanie zbytočných potratov, ale zároveň ponechávame výnimky, kedy sa ľudia môžu slobodne rozhodnúť. Ide najmä o prípady, ak bola žena znásilnená, ak je vplyvom tehotenstva ohrozený jej život alebo ak je plod preukázateľne geneticky poškodený. Zároveň nezabúdame ani na pomoc matkám, ktoré otehotneli. Aby už žiadna nemusela ísť na potrat, tak sme navrhovali možnosť predĺženia materskej až na 3 roky vo výške 90 % predchádzajúceho platu.

Zveřejnil(a) Milan Uhrík – poslanec NR SR dne Pondělí 7. ledna 2019