Za 40 rokov sa tomuto Brazílčanovi podarilo z ničoho vytvoriť 31 hektárov dažďového pralesa

Tento muž zo Sao Paula, venoval 40 rokov svojho života obnove zdevastovaného pralesa.

Spočiatku boli jeho susedia presvedčení o tom, že je to blázon. Antonio Vicente sa ešte ako mladý muž snažil upozorniť obyvateľov o miznutí vody v tomto regióne, v dôsledku nadmerného odlesňovania.

Ako dieťa videl, ako ľudia vyrúbavali stromy, aby vytvorili plochu na chov hovädzieho dobytku a ťažbu uhlia. Antonio Vicente mal pravdu, pretože bez lesov boli zdroje vody vyčerpané a suchá zem tak bola takmer nepoužiteľná.

Odvtedy sa pokúšal obnoviť stratený prírodný ekosystém. Kúpil 31 hektárov pôdy a za 40 rokov práce na nich vysadil približne 50 000 semien.

Jeho cieľom bolo zachrániť prírodu: „Nerobil som to pre peniaze, ale pretože keď zomriem, les ostane všetkým…a áno, ľudia ma už neberú za blázna ako tomu bolo v minulosti. Práve tu sa začína príbeh Pouso do Rochedo v Brazílii,“ hovorí Antonio s hrdosťou.

„Mám 83 rokov, keď som bol dieťa, svojim susedom som hovoril, že naša voda sa čoskoro minie. V roku 1973, kedy som kúpil túto zem, tu bolo pole pre pastvu hovädzieho dobytka. Vodné zdroje sa vysušili a viackrát sa už neobjavili.

Rozhodol som sa opustiť dedinu a odišiel som do mesta. Veľmi som sa snažil o to, aby sa mi podarilo odkúpiť tento pozemok. Keď mi to vyšlo, začal som tu pestovať stromy. Potom prišli na rad vodné zdroje. Dnes vlastním 31 hektárov pôdy. V tomto lese sa nachádza 8 vodopádov! Splnil som si svoj sen. Tento les je ako moja rodina.“

Áno, v lese sa dnes nachádza 8 vodopádov a celá príroda ožila vďaka práci a odhodlaniu Antonia Vicenteho. Klobúk dole, pane!

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Za 40 rokov sa tomuto Brazílčanovi podarilo z ničoho vytvoriť 31 hektárov dažďového pralesa”