Za 40 rokov sa tomuto Brazílčanovi podarilo z ničoho vytvoriť 31 hektárov dažďového pralesa

Tento muž zo Sao Paula, venoval 40 rokov svojho života obnove zdevastovaného pralesa.

Spočiatku boli jeho susedia presvedčení o tom, že je to blázon. Antonio Vicente sa ešte ako mladý muž snažil upozorniť obyvateľov o miznutí vody v tomto regióne, v dôsledku nadmerného odlesňovania.

Ako dieťa videl, ako ľudia vyrúbavali stromy, aby vytvorili plochu na chov hovädzieho dobytku a ťažbu uhlia. Antonio Vicente mal pravdu, pretože bez lesov boli zdroje vody vyčerpané a suchá zem tak bola takmer nepoužiteľná.

Odvtedy sa pokúšal obnoviť stratený prírodný ekosystém. Kúpil 31 hektárov pôdy a za 40 rokov práce na nich vysadil približne 50 000 semien.

Jeho cieľom bolo zachrániť prírodu: „Nerobil som to pre peniaze, ale pretože keď zomriem, les ostane všetkým…a áno, ľudia ma už neberú za blázna ako tomu bolo v minulosti. Práve tu sa začína príbeh Pouso do Rochedo v Brazílii,“ hovorí Antonio s hrdosťou.

„Mám 83 rokov, keď som bol dieťa, svojim susedom som hovoril, že naša voda sa čoskoro minie. V roku 1973, kedy som kúpil túto zem, tu bolo pole pre pastvu hovädzieho dobytka. Vodné zdroje sa vysušili a viackrát sa už neobjavili.

Rozhodol som sa opustiť dedinu a odišiel som do mesta. Veľmi som sa snažil o to, aby sa mi podarilo odkúpiť tento pozemok. Keď mi to vyšlo, začal som tu pestovať stromy. Potom prišli na rad vodné zdroje. Dnes vlastním 31 hektárov pôdy. V tomto lese sa nachádza 8 vodopádov! Splnil som si svoj sen. Tento les je ako moja rodina.“

Áno, v lese sa dnes nachádza 8 vodopádov a celá príroda ožila vďaka práci a odhodlaniu Antonia Vicenteho. Klobúk dole, pane!