Každý nový občan v Dánsku si bude musieť s úradníkom po prijatí podať ruku. Ľudia hovoria, že ide o kontroverzný zákon

Dánsky parlament schválil zákon, ktorý je platný od 1.1.2019. Zákon hovorí o tom, aby si úspešní žiadatelia o občianstvo v tejto krajine museli podať ruku s úradníkom pri naturalizačnom obrade. Toto gesto má byť znakom rovnosti všetkých občanov, aj občanov moslimského vierovyznania, ktorí odmietajú podať ruku opačnému pohlaviu.

Okrem splnenia tejto podmienky pri slávnostom obrade, musia podpísať vyhlásenie, že uznávajú a rešpektujú dánske hodnoty. Prisťahovalci musia taktiež legálne v Dánsku žiť a pracovať 9 rokov predtým, zložiť test z dánčiny a dánskych reálií, mať čistý trestný register a byť finančne nezávislí.

Tento zákon prednedávnom schválil parlament kde sa hlasovalo nasledovne: 55 poslancov hlasovalo za prijatie zýkona,  23 proti a 30 zákonodarcov sa zdržalo.

,,V Dánsku je zvykom si pri pozdrave podať ruky. Ak to človek neurobí, je to vnímané ako výraz neúcty. Ak niekto nedokáže urobiť tak jednoduchú a priamu vec, nie je dôvod, aby získal dánske občianstvo.“ Takto sa vyjadril poslanec Martin Henriksen z protiimigračnej Dánskej ľudovej strany.

Odporcovia tohoto zákona tvrdia, že tento krok je namierený proti hodnotám moslimov a je čisto symbolický, pretože len veľmi malé percento žiadateľov odradí od toho, aby občianstvo naozaj chceli.

,,Je to proti môjmu presvedčeniu nútiť ľudí do telesného kontaktu,“ povedal Thomas Andresen, jeden z dánskych starostov.

Prípad, kde sa odmietlo udeliť občianstvo kvôli podobnému problému nastal tento rok vo Švajčiarsku, kde úradníci neudelili občianstvo manželom, pretože odmietli podať ruku úradníkom, ktorí boli aj ženského aj mužského pohlavia.

zdroj:hnonline.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Každý nový občan v Dánsku si bude musieť s úradníkom po prijatí podať ruku. Ľudia hovoria, že ide o kontroverzný zákon”