Prečo sú niektorí ľudia štíhli, zatiaľ čo iní priberajú, aj keď jedia to isté?

Skupina vedcov z univerzity v Cambridge tvrdí, že objavili dôvod, prečo sú niektorí ľudia štíhli, zatiaľ čo iní naberajú váhu aj zo vzduchu.

Medzinárodný tím vedcov tvrdí, že ich výsledky podporujú myšlienku, že pre niektorých ľudí je chudosť viac o zdedení súboru „šťastných“ génov než o ideálnej strave alebo životnom štýle. Štúdia bola publikovaná vo vedeckom časopise PLOS Genetics.

V posledných desaťročiach niekoľko výskumníkov objavilo stovky genetických zmien, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že osoba bude mať nadváhu. Oveľa menej pozornosti sa však venuje štúdiu génov chudých ľudí.

V tejto štúdii vedci z Veľkej Británie použili vzorky DNA z 1600 zdravých a štíhlych ľudí s indexom telesnej hmotnosti (BMI) menším ako 18. Vzorky následne porovnali s údajmi od dvoch tisíc ľudí s ťažkou obezitou a 10 400 ľudí s normálnou hmotnosťou. Používali a analyzovali faktory životného štýlu, aby vylúčili napríklad prítomnosť porúch príjmu potravy.

Výskumníci zistili, že u obéznych ľudí sa častejšie vyskytoval súbor génov spojených s nadváhou. Zároveň ľudia, ktorí boli chudší, mali nielen menej génov spojených s obezitou, ale tiež ukázali zmeny v genetických oblastiach spojených so zdravou štíhlosťou.

Hlavný výskumník, profesor Sadaf Faruki z Cambridgeskej univerzity, požiadal ľudí, aby boli menej zaujatí voči váhe ostatných ľudí.

 

„Táto štúdia po prvýkrát ukazuje, že ľudia majú tendenciu byť chudí, pretože majú menej génov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť nadváhy, nie preto, že jedia menej, ako niektorí ľudia predpokladajú,“ povedal. Je jednoduché odsudzovať a kritizovať ľudí za ich váhu, no ako môžete vidieť, veda dokazuje, že všetko je oveľa komplikovanejšie. “

Netrýznite sa hladom, gény budú mať vždy posledné slovo!

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo sú niektorí ľudia štíhli, zatiaľ čo iní priberajú, aj keď jedia to isté?”