Za vyhynutie týchto zvierat za rok 2018 nesie zodpovednosť človek. Už nikdy nebudú chodiť po našej planéte

Už pár desiatok rokov sa vplyvom ľudskej činnosti naša príroda mení. Niektoré veľké fabriky vypúšťajú do vody či do ovzdušia rôzne škodlivé látky, čo spôsobuje nie len znečistenie nášho životného prostredia, ale aj pomalý úhyn nejedného vzácneho živočíšneho druhu.

Žiaľ v 21. storočí nebýva ničím výnimočným, že každoročne môžeme spočítať desiatky vyhynutých zvierat. Nebolo tomu inak ani v roku 2018, kedy ľudskou sebeckosťou a nedbaním na životné prostredie vyhynuli vzácne druhy zvierat a taktiež vymreli aj stovky druhov rastlín, ktoré už naši potomkovia vo voľnej prírode neuvidia.

Medzi jedny z najvzácnejších druhov, ktoré vo voľnej prírode nenájdeme patrí aj tento nádherný papagáj, Ara sivomodrá, ktorú v zajatí našťastie nájdeme, no už len v počte 100 kusov.

foto: commons.wikimedia.org (Randy)

Okrem krásneho modrého papagája sa do tohto rebríčka zaradil aj poddruh pumy americkej, ktorú však nenájdeme už ani v zajatí. Nosorožec tuponosý ochvíľku vyhynie taktiež, pretože na svete nájdeme len posledné 2 samičky. Samec zahynul v minulom roku v Sudáne.

Stuart Butchart, prestížny vedec, povedal: „Ľudské aktivity sú hlavnou príčinou takmer všetkých nedávnych zánikov. Isté je, že miera zániku zvierat je v súčasnosti vyššia než kedykoľvek predtým a tento podiel bude bez dostatočného ľudského úsilia o ich zachovanie naďalej rásť.“ 

Veľmlok čínsky, nazývaný aj ako živá fosília, postupne vyhynie, pretože jeho populácia klesla od polovice minulého storočia o smutných 80%. Pred ľudským priemyslom tento tvor dokázal na Zemi žiť dlhšie ako 250- miliónov rokov , no s príchodom veľkých tovární a ťažkých strojov sa všetko zmenilo.

foto: commons.wikimedia.org (RedGazelle15)

Sea McKeon zo St Mary’s College tvrdí, že iba vďaka hmyzu svet dokáže fungovať, no čísla ich populácie však radikálne klesajú a to by malo byť dôvodom ľudského zdesenia.

Rok 2018 však nepriniesol len negatívne správy. Gorila východná horská bola počas pár rokov pred minulým rokom zaradená do zoznamu kriticky ohrozených druhov, no v roku 2018 sa to podarilo zvrátiť.

Podľa vedca Thomas Hildebrandt strata druhov znamená stratu knihy o evolúcii skôr, než budeme mať možnosť ich čítať.“

zdroj: interez.sk  /  iflscience.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Za vyhynutie týchto zvierat za rok 2018 nesie zodpovednosť človek. Už nikdy nebudú chodiť po našej planéte”