Nórsko sa zbavilo 97% plastov. Ako to urobili? Teraz sa celý svet učí od Nórov!

Program radikálneho spracovania v Nórsku prináša neuveriteľné výsledky: dokážu zrecyklovať až 97% plastových fliaš!

Tento úspech bol dosiahnutý vďaka ekologickej dani, ktorá spočíva v nasledujúcom…

Od roku 2014 začali všetci výrobcovia a dovozcovia plastov podliehať environmentálnej dani – cca 40 centov za fľašu. Čím viac plastových fliaš spoločnosť spracováva, tým nižšia je daň.

Ak sa spoločnosti podarilo zrecyklovať viac ako 95% plastov, daň sa rovnala nule.

Kupujúci platí aj malú „zálohu“ za každý kúpený produkt vo fľašiach.

 

Ak chcú svoje peniaze získať späť, musia dať použité fľaše do jedného z 3700 automatov nainštalovaných v supermarketoch a obchodoch po celej krajine, ktorý načíta čiarový kód, zaregistruje fľašu a vráti kupón alebo hotovosť.

Zariadenie vytvorila nezisková organizácia Infinitum. Každý medzinárodný dovozca, ktorý zaregistruje plastový výrobok na predaj v Nórsku, musí podpísať dohodu s Infinitum a pripojiť sa k družstvu.

Podobné schémy existujú v Nemecku a v niektorých amerických štátoch. Nórsky systém je však viac v súlade s požiadavkami na recykláciu plastového odpadu.

V roku 2017 Infinitum zozbieralo viac ako 591 miliónov plastových fliaš.

Marianne Gjrv / huffingtonpost.co.uk

Kjell Olav Meldrum, generálny riaditeľ spoločnosti Infinitum, uviedol, že systém je natoľko efektívny, že mnohé z fliaš, ktoré sa v súčasnosti používajú po celej krajine, obsahujú časti recyklovaného materiálu.

„Náš systém je najefektívnejší na svete,“ hovorí Sten Nerland, riaditeľ logistiky spoločnosti Infinitum.

Zdá sa, že spoločnosti, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, by sa mali plastom vyhýbať, ale ak sa s nimi bude zaobchádzať správne, stanú sa jedným z najlepších produktov na použitie: sú ľahké, poddajné a lacné.“

Tomra / huffingtonpost.co.uk

Medzitým, plastický mor pokračuje. Plasty vstupujú do oceánov rýchlosťou približne 8 miliónov ton ročne. Ak budú súčasné trendy pokračovať, odhaduje sa, že do roku 2050 hmotnosť plastového odpadu v oceáne preváži hmotnosť rýb.

Nórsky model dáva nádej, že situáciu je možné zmeniť.

V posledných rokoch mnohé krajiny vyslali zástupcov do spoločnosti Infinitum v nádeji, že sa naučia spracovávať plasty podľa nórskeho modelu.

Urobili to už krajiny ako Škótsko, Anglicko, Čína, India, Kazachstan, Chorvátsko, Francúzsko, Holandsko, Austrália a Spojené štáty.

Dúfame, že aj my budeme čoskoro patriť ku krajinám, ktorým sa podarí takýto model implementovať!