Nórsko sa zbavilo 97% plastov. Ako to urobili? Teraz sa celý svet učí od Nórov!

Program radikálneho spracovania v Nórsku prináša neuveriteľné výsledky: dokážu zrecyklovať až 97% plastových fliaš!

Tento úspech bol dosiahnutý vďaka ekologickej dani, ktorá spočíva v nasledujúcom…

Od roku 2014 začali všetci výrobcovia a dovozcovia plastov podliehať environmentálnej dani – cca 40 centov za fľašu. Čím viac plastových fliaš spoločnosť spracováva, tým nižšia je daň.

Ak sa spoločnosti podarilo zrecyklovať viac ako 95% plastov, daň sa rovnala nule.

Kupujúci platí aj malú „zálohu“ za každý kúpený produkt vo fľašiach.

 

Ak chcú svoje peniaze získať späť, musia dať použité fľaše do jedného z 3700 automatov nainštalovaných v supermarketoch a obchodoch po celej krajine, ktorý načíta čiarový kód, zaregistruje fľašu a vráti kupón alebo hotovosť.

Zariadenie vytvorila nezisková organizácia Infinitum. Každý medzinárodný dovozca, ktorý zaregistruje plastový výrobok na predaj v Nórsku, musí podpísať dohodu s Infinitum a pripojiť sa k družstvu.

Podobné schémy existujú v Nemecku a v niektorých amerických štátoch. Nórsky systém je však viac v súlade s požiadavkami na recykláciu plastového odpadu.

V roku 2017 Infinitum zozbieralo viac ako 591 miliónov plastových fliaš.

Marianne Gjrv / huffingtonpost.co.uk

Kjell Olav Meldrum, generálny riaditeľ spoločnosti Infinitum, uviedol, že systém je natoľko efektívny, že mnohé z fliaš, ktoré sa v súčasnosti používajú po celej krajine, obsahujú časti recyklovaného materiálu.

„Náš systém je najefektívnejší na svete,“ hovorí Sten Nerland, riaditeľ logistiky spoločnosti Infinitum.

Zdá sa, že spoločnosti, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, by sa mali plastom vyhýbať, ale ak sa s nimi bude zaobchádzať správne, stanú sa jedným z najlepších produktov na použitie: sú ľahké, poddajné a lacné.“

Tomra / huffingtonpost.co.uk

Medzitým, plastický mor pokračuje. Plasty vstupujú do oceánov rýchlosťou približne 8 miliónov ton ročne. Ak budú súčasné trendy pokračovať, odhaduje sa, že do roku 2050 hmotnosť plastového odpadu v oceáne preváži hmotnosť rýb.

Nórsky model dáva nádej, že situáciu je možné zmeniť.

V posledných rokoch mnohé krajiny vyslali zástupcov do spoločnosti Infinitum v nádeji, že sa naučia spracovávať plasty podľa nórskeho modelu.

Urobili to už krajiny ako Škótsko, Anglicko, Čína, India, Kazachstan, Chorvátsko, Francúzsko, Holandsko, Austrália a Spojené štáty.

Dúfame, že aj my budeme čoskoro patriť ku krajinám, ktorým sa podarí takýto model implementovať!

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Nórsko sa zbavilo 97% plastov. Ako to urobili? Teraz sa celý svet učí od Nórov!”