Onkológ Andrej Pavlenko pokračuje v boji so zákernou rakovinou… Takto sa má dnes

Andrej Pavlenko je známy onkológ z Petrohradu. 16 rokov zachraňoval ľudí z rakoviny, no v marci 2018 sa dozvedel, že on sám bude potrebovať pomoc. Diagnóza bola šokujúca – rakovina žalúdka v 3. štádiu. Už v minulosti sme o tomto mužovi napísali článok. 

Keď sa Andrej dozvedel o svojej chorobe, urobil nečakané rozhodnutie: založil si blog, na ktorom bez servítky a podrobne píše o tom, ako mu choroba zmenila život, akým rôznym ťažkostiam musí človek  čeliť a čím všetkým je potrebné prejsť.

андрей павленко новости

Doktor okrem toho uverejňuje pravidelné video blogy, nahráva podcasty a zdieľa veľmi osobné fotografie. To všetko preto, aby ľudia s podobným problémom vedeli, čo majú robiť.

Ľudia, ktorí čelia podobnej diagnóze, sa cítia stratení a nevedia, čo majú robiť. Andrej Pavlenko sa rozhodol túto situáciu napraviť. On sám už s touto chorobou bojuje  viac ako 1 rok.

андрей павленко инстаграм

Vo svojom blogu podrobne opisuje, ako sa cítil, keď sa prvýkrát dozvedel o rakovine, o reakcii svojich príbuzných a kolegov. Čitatelia si s ním prešli celou touto cestou.

Najprv diagnóza, potom 7 dlhých mesiacov chemoterapie a nakoniec operácia.

V septembri mu odstránili žalúdok. V siedmej epizóde jeho video blogu Andrej hovoril o operácii, príprave na to, a čo je najdôležitejšie, noc predtým dokázal pokojne zaspať.

Operácia bola úspešná a po nej bol Andrej plný nádejí a plánov. Teraz, po šiestich mesiacoch, sa začína postupne vracať do práce: raz týždenne operuje, cestuje po celej krajine a pokračuje vo vývoji charitatívnej nadácie.

андрей павленко рак

Ale čo je najdôležitejšie, pokračuje v liečbe.

Po tak zložitej operácii nemôže čakať rýchlu rekonvalescenciu, všetko sa deje pomaly a postupne. Pooperačná eufória skončila, teraz musí nabehnúť na správny rytmus, dodržiavať režim a riešiť problémy rehabilitácie.

Andrej sa snaží venovať všetok svoj voľný čas rodine a deťom. Otcova choroba je pre nich utrpením. Snaží sa ich chrániť pred všetkými hrôzami tejto choroby a vychutnáva si príležitosti, keď môže byť s nimi: hrá sa, ale aj kontroluje domáce úlohy.

андрей павленко врач

Obdobie rehabilitácie, podľa Pavlenka, nie je o nič menej dôležitejšie, ako samotná operácia. V novom podcaste hovoril o svojom stave, procese rehabilitácie a prečo nikto nevie, ako sa správne zotaviť z operácií.

Andrej sa s divákmi podelil o nasledovné: „Teraz je situácia pomerne dosť komplikovaná. Je to presne šesť mesiacov od operácie – podľa všetkých príznakov sa nachádzam v takzvanej jame.

Cítim sa zle: Nemám dosť síl, som podráždený. Lekári, že táto jama by mala prejsť najneskôr do 2 mesiacov.

Po operácii som pociťoval miernu eufóriou, no potom som si uvedomil, že všetko nie je také jednoduché, že musím svoj stav brať vážne. Existuje určitý pokles sily a nálady. Dve hodiny práce na počítači pri téme, ktorá ma zaujíma, ma prinúti si ľahnúť na tri hodiny bez toho, aby som medzitým vstal.

Bohužiaľ, moja schopnosť pracovať je teraz o 10 – 15 percent toho, ako to bolo predtým. Poslednú operáciu som vykonal niekedy pred mojou operáciou, v septembri 2018. Potom nasledovali 4 mesiace bez operácií a až v januári som mohol začať znovu pracovať.“

Teraz, každý týždeň, ma na starosti operáciu jedného pacienta. Spravidla dostáva najkomplikovanejšie a najdlhšie operácie. Hovorí však, že má na to dosť sily a bez tejto činnosti by si už nevedel predstaviť svoj život.

андрей павленко хирург

Lekár teraz prechádza obdobím rehabilitácie, postupne si zvyká na život bez žalúdka a bojuje s rýchlym úbytkom hmotnosti. Je potrebné, aby každý deň dohliadal na vývoj svojej váhy, kvôli tomu si  dokonca vedie aj špeciálny denník.

Faktom je, že po operácii schudol 12 kilogramov, a to je veľmi vysoké percento z celkovej telesnej hmotnosti. Preto sa snaží znovu získať svoju váhu naspäť pomocou špeciálnej výživy. Tieto informácie chce zdieľať aj ostatnými pacientmi a ich príbuznými.

„Pacienti často umierajú nie preto, že boli zle liečení, ale kvôli nedostatku správnej rehabilitácie.

Potrebujú to, no nikto im nedokáže poskytnúť plnohodnotný rehabilitačný program.

Potreboval som radu od špecialistu, ktorý sa nazýva odborník na výživu. Ide o gastroenterológa, ktorý chápe rôznym možnostiam výživy a črevnej podpore.

андрей павленко сегодня

Pre každého pacienta po takejto operácii, akú som mal ja, je dôležité nájsť si takéhoto lekára. Bohužiaľ, nie je tajomstvom, že v regiónoch existujú veľmi veľké problémy s nutričnými poradcami, ale vo veľkých mestách to už je našťastie o inom.

Podľa štatistík každý desiaty pacient s rakovinou po takýchto operáciách zomrie počas prvého roka nie kvôli progresu ochorenia, ale od nekontrolovanej straty živín. Ukazuje sa, že pacient neumiera na rakovinu, ale z toho, že mu nikto včas neporadil, ako upraviť jedálničiek.“

Andrej chce čitateľom povedať viac o tejto téme, chce s nimi zdieľať tipy od odborníka na výživu a dokonca aj  nahrávať rozhovory, pretože si uvedomuje dôležitosť tejto fázy boja proti zákernej chorobe akou rakovina bezpochyby je.

Taktiež chce, aby všetci pacienti mali možnosť mať správnu rehabilitáciu.

андрей павленко с женой

To, čo robí Andrej Pavlenko, je inšpirujúce. Človek bojujúci s touto chorobou si prechádza mnohými skúškami, ale neprestáva pomáhať ľuďom tým, že sa s nimi podelí o tie najosobnejšie skúsenosti.

My mu želáme veľa zdravia a ešte mnoho rokov prežitých v kruhu svojej rodiny a v práci ktorá ho stále napĺňa šťastím.

zdroj: takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Onkológ Andrej Pavlenko pokračuje v boji so zákernou rakovinou… Takto sa má dnes”