Dá sa slušne žiť na staré kolená? Na Slovensku pracuje každý piaty dôchodca!

Keď človek odchádza do dôchodku či už starobného, predčasného alebo invalidného, očakáva sa, že za toľké odpracované roky sa mu újde dôstojná penzia. No skutočnosť je v mnohých prípadoch iná a dôchodcovia sú tak kvôli nízkym penzijným dávkam odkázaní na privyrábanie. Smutné je aj to, že počet pracujúcich dôchodcov každým rokom rastie.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Na dôstojný život si popri dôchodku musia privyrábať!

Podľa vyhlásenia hovorcu Sociálnej poisťovne, Petra Višvádera, koncom roku 2019 si prácou k dôchodku muselo prilepšiť až 267,3 tisíca penzistov. Počet dôchodcov v starobnom, predčasnom a invalidnom dôchodku tak v roku 2019 predstavoval číslo 1 366 000. To znamená, že si privyrába každý piaty dôchodca. V minulom roku si tak privyrábalo najviac starobných dôchodcov (160 683), nasledovali invalidný dôchodcovia (105 102) a za nimi predčasný dôchodcovia (1 541).

 

Počas rokov počet pracujúcich dôchodcov stúpa

Čísla z uplynulých rokov tak naznačujú stúpajúcu tendenciu počtu pracujúcich dôchodcov. V roku 2015 si privyrábalo 219 tisíc penzistov, v roku 2016 počet narástol na 231,2 tisíca penzistov. V roku 2017 počet pracujúcich ľudí na dôchodku opäť stúpol na cifru 242,8 tisíca. Pracovať tak môžu starobný a invalidný dôchodcovia a tí, ktorí šli do dôchodku predčasne môžu pracovať iba ak ich ročný príjem nepresiahne sumu 2400€. Výhodou pre dôchodcov, ktorí pracujú na dohodu je odvodova úľava od platenia zdravotného a sociálneho poistenia. Jedinou podmienkou na túto úľavu je to, že ich príjem však nemôže presiahnuť sumu 200€.

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Dá sa slušne žiť na staré kolená? Na Slovensku pracuje každý piaty dôchodca!”