Cirkusy skoro bez žiadnych zvierat! Na Slovensku už nebudú môcť vystupovať tieto zvieratá v cirkusoch

O pár mesiac sa na Slovensku udeje veľká vec v oblasti ochrany zvierat. Naši zákonodarcovia konečne schválili vyhlášku, podľa ktorej už v cirkusoch nebudú vystupovať zvieratá ako napríklad mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty či medvede.

Okrem takýchto verejných zábavných predstavení nebude zakázané cvičiť zvieratá pre bežnú manipuláciu ako napríklad odborné prednášky v zoologických záhradách, kde sa zvieratá chránia a nevyužívajú sa drastickým spôsobom k dosiahnutiu zisku.

Túto vyhlášku predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, a momentálne je v pripomienkovom konaní. Vyhláška taktiež opisuje výnimky akými sú pes, mačka či fredka domáca. Takmer úplný zákaz využívania zvierat pri cirkusantských predstaveniach taktiež zakazuje využívanie nebezpečných predmetov, ktoré by im mohli ublížiť, alebo akokoľvek spôsobiť bolesť. Okrem ohňa sa nesmú využívať ani žiadne návykové látky, spôsobujúce zmenu správania.

Pri únave a strese zviera nesmie vystupovať a má mu byť ihned‘ poskytnutý pokoj.

Vyhláška súvisiaca s novelou zákona o veterinárnej starostlivosti, nadobudla účinnosť  1. januára 2019. Podľa tohoto zákona je zviera živý tvor a nie vec.

zdroj:cas.sk

foto: .independent.co.uk

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Cirkusy skoro bez žiadnych zvierat! Na Slovensku už nebudú môcť vystupovať tieto zvieratá v cirkusoch”