Láska k čiernemu humoru o vás môže prezrádzať, že máte jednu dôležitú vlastnosť

Všimli ste si už niekedy, že sa smejete na nevhodnom vtipne v nie príliš najšťastnejšej situácii? Už ste niekedy zosmiešňovali „posvätné“ témy? Váš špecifický prístup k humoru môže znamenať, že máte vysoké IQ.

Mať čierny zmysel pre humor nemusí nevyhnutne znamenať, že ste perverzný psychopat. Podľa štúdie uverejnenej v januári 2017 v časopise Cognitive Processing, chápanie čierneho humoru môže naznačovať vysokú inteligenciu.

Štúdia ukázala, že ľudia s chápaním čierneho humoru mali tiež najvyššiu verbálnu a neverbálnu inteligenciu, ako aj emocionálnu stabilitu.

Čierny humor je druh humoru, ktorý zosmiešňuje nepríjemné udalosti akými sú napríklad smrť, chorobu, rôzne anomálie, zdravotné postihnutie a používa sa na vyjadrenie absurdity, necitlivosti, paradoxu a krutosti moderného sveta.

Samotný názov pochádza z francúzskeho pôvodu, v domácej krajine sa tento humor nazýva „humor noir“. Čierny humor bol prvýkrát zaznamenaný v 19. toročí, no ďalej sa začal rozširovať až v polovici 20.storočia.

V štúdii bol použitá kniha „Čierna kniha“ Uli Steinovej, ktorá sa zapodieva „strašne hlbokému čiernemu humoru, ktorý je pochuti len úzkej skupine ľudí.“

Účastníci štúdie dostali možnosť prečítať si sériu takýchto vtipov (tri z nich na konci každej kapitoly) a bolo im položenie niekoľko otázok. Tieto otázky zahŕňali napríklad to, aké ťažké bolo porozumieť vtipu, ako ich samotný vtip prekvapil, či bol tento vtip pre nich nový alebo nie, a nakoľko bol zaujímavý. Ľudia, ktorí mali radi takéto vtipy, patrili k tým najchytrejším a najvzdelanejším účastníkom výskumu.

Výskumní pracovníci naznačujú, že „spracovanie“ bolestivého humoru si vyžaduje trochu viac duševnej práce. Výskumníci poukázali najmä na fenomén, ktorý nazvali „kombináciou rámov“, keď sa konkrétna situácia formuje jedným spôsobom a potom sa presunie do iného rámca s cieľom vytvoriť humorný efekt. Ak chce človek takémuto vtipu porozumieť, jeho vedomá myseľ musí prekonať akési „znechutenie“.

Predtým, ako sa začnete automaticky vyhlasovať za génia, majte na pamäti, že len ľudia s priemernou inteligenciou sa nedokážu vyrovnať s týmto bolestivým humorom; aj ľudia s nižším IQ mali aj keď malú, ale výraznú tendenciu smiať sa vtipom prezentovanými v štúdii.

Neváhajte, a otestujte sa aj vy! Rozumiete týmto vtipom zo štúdie?

  1. Počas pitvy, drží chirurg ruku v rozrezanom tele. Druhý chirurg vysvetľuje situáciu osobe v obleku: „Pitva je ukončená, on len hľadá svoje hodinky.“
  2. Muž drží telefón. Z telefónu počuť: „Toto je telefónny záznamník pre pacientov s Alzheimerovou chorobou. Ak si ešte pamätáte, na čo ste sa chceli opýtať, hovorte po zaznení signálu.
  3. V márnici lekár odstráni z tela bielu plachtu a vedľa neho stojí žena. Žena hovorí: „Samozrejme, toto je môj manžel, ale povedzte mi, aký druh pracieho prostriedku ste použili na to, aby bola táto plachta taká biela?“

A ako ste na tom vy? Ste fanúšikmi čierneho humoru?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Láska k čiernemu humoru o vás môže prezrádzať, že máte jednu dôležitú vlastnosť”