Prečo by ste mali vždy po svojom psovi upratať jeho exkrementy? A kedy to robiť nemusíte?

Mať doma chlpatého štvornohého priateľa je skvelý pocit, ktorý by sa však mal automaticky spájať aj s našou zodpovednosťou.

Chvíle hrania, maznania a venčenia je nutné doplniť aj o potrebnú starostlivosť. A platí to aj vtedy, keď ho idete venčiť, pretože pre okoloidúcich ľudí je nepríjemné natrafiť na prekvapenia, ktoré po sebe zanechal váš miláčik. Bohužiaľ, existujú medzi nami aj takí, ktorí si pod pojmom venčenie psa predstavujú len obyčajnú prechádzku na čerstvom vzduchu.

Niektorí psičkári sa domnievajú, že nedostatok špeciálnych nádob na odpadky, zariadení s vrecúškami a vychádzkovými plochami, odstraňuje ich povinnosti voči upratovaniu. Dnes vám prezradíme, prečo je dôležité čistiť výkaly vášho domáceho maznáčika a tiež to, čo vám s tým pomôže.

Pravidlá pre psov

Biológovia tvrdia, že psie exkrementy ohrozujú spoločnosť, najmä deti, ktoré behajú po trávnikoch parkov a iných miest. Podľa štatistík, 60-80% domácich zvierat sú prenášačmi červov, pričom dospelí psi často nemajú žiadne príznaky. Ostatné domáce zvieratá sú tiež ohrozené: môžu chytiť parazity prostredníctvom ňuchania alebo jedenia výkalov.

Kokcídie, hlístovce, parvovírusy, larvy pásomníc a pod. – to všetko možno nájsť v exkrementoch aj dobre udržiavaného zvieraťa. Ak sa dostanú do tela iného psa alebo človeka, paraziti im môžu spôsobiť veľa chorôb a nepríjemnosti: anémia, žalúdočné problémy, hnačka, bolesti hlavy a bolesti svalov, salmonelóza.

Samozrejme, situácia nie je taká kritická, ako sa zdá, tým ale nezbavuje majiteľa povinnosti upratať si po svojom domácom maznáčikovi na verejných priestranstvách. Veď kto by sa rád prechádzal po výkaloch alebo cítil ich vôňu…

Existujú zákony, ktoré zaväzujú majiteľov upratať po psoch na verejných miestach. V prípade porušenia im hrozia pokuty, no ani to niektorých nezastaví, aby tieto pravidlá odignorovali. Upratovanie nie je nutné len v lesoch a na miestach, ktoré sú ďaleko od ľudí.

ČO POMÁHA PRI ČISTENÍ PSÍCH EXKREMENTOV

  1. Plastové alebo biologicky rozložiteľné papierové vrecká

Môžete použiť bežné jednorazové alebo odpadkové vrecúška. Samozrejme, je lepšie kúpiť špeciálne biologicky rozložiteľné  a aromatizované vrecká malej veľkosti. Aby ste po zvieratku upratali, navlečte si vrecúško na ruku, vezmite doň exkrementy, pretočte ho a vyhoďte.

  1. Lopatka na čistenie

Niekedy si majitelia psov berú so sebou na prechádzku domácky vyrobené jednorazové lopatky z kartónu. Stačí, ak si z kartónu vystrihnete menší kúsok obdĺžnika a trochu ho zohnete. Niečo podobné si však môžete kúpiť aj v obchode so zvieracími potrebami.

  1. Obal na vrecúška

Ide o príslušenstvo, vďaka ktorému budete mať všetky vrecúška pokope na jednom mieste. Je pripínateľné, preto ho môžete mať vždy pri sebe, keď sa vyberiete venčiť vášho štvornohého miláčika.

  1. Štipec

Existujú špeciálne štipce na chvost psa s vrecúškom. Po vykonaní potreby stačí, aby majiteľ odstránil štipec z chvosta, vzal si vrecko a nemusel sa tak prechádzať po trávniku hľadaním jeho výkalov.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo by ste mali vždy po svojom psovi upratať jeho exkrementy? A kedy to robiť nemusíte?”