Profesor hovorí „Ak máte viac ako 40 rokov, pracujte 3 dni v týždni …“ Musím priznať, že vek si vyberá daň…

Po celom svete sa zvyšuje vek odchodu do dôchodku. Moderné technológie a jednoduchý prístup k akýmkoľvek informáciám vám umožnia držať krok s dobou a zároveň byť vysoko kvalifikovanými špecialistami. Vedci však tvrdia, že človek po 40-tke by nemal pracovať na plný úväzok. Koniec koncov, bez ohľadu na to, ako veľmi to popierame, naše telo v priebehu rokov stráca pôdu pod nohami.

Prezradíme vám, prečo vedci z Melbourne radia ľuďom pracovať nie viac ako 30 hodín týždenne.

 

Do štúdie bolo zapojených 3 500 žien a 3 000 mužov nad 40 rokov. U subjektov testovali kognitívnu funkciu. Štúdia ukázala, že ľudia, ktorí pracovali viac ako 40 hodín týždenne, mali väčší kognitívny úpadok ako tí, ktorí nepracovali vôbec.

Profesor Colin Mackenzie použil v štúdii testy, ktoré preukazujú schopnosť účastníkov čítať slová nahlas, porovnávať písmená a čísla na rýchlosť a počítanie. Samozrejme, intelektuálna stimulácia je v staršom veku veľmi užitočná, ako napr. lúštenie krížoviek, no nadmerná stimulácia má opačný účinok.

 

Vedci dospeli k záveru, že medzi udržiavaním mozgovej aktivity a jej preťažením existuje len tenká hranica. Samotné preťaženie môže viesť k stresu, depresiám, rýchlemu vyčerpaniu tela a chorobám súvisiacim s vekom.

Profesor Mackenzie verí, že najlepším riešením pre ľudí po 40-tke je práca na polovičný úväzok. Týmto spôsobom budú dostatočne stimulovať mozog, no zároveň nedôjde k jeho zbytočnému preťažovaniu.

Profesor Mackenzie: „Mnohé krajiny diskutujú o otázke zvyšovania veku odchodu do dôchodku, kvôli čomu budú ľudia pracovať omnoho dlhšie. Dôležité však je, aby sa znížil počet pracovných dni na 3. Pamätajte, že hoci sú peniaze dôležité, v živote to nie je tá najdôležitejšia vec. Nikto sa nechce ohliadnuť za svojím životom, aby si uvedomil, že celý ten čas strávil v práci.“

Podľa vedcov je dôležité nájsť v živote rovnováhu, najmä keď máte viac ako 40 rokov. Koniec koncov, mali by ste myslieť aj na svoje zdravie, ktoré v dôsledku preťaženia mozgu neustále trpí. Existujú aj dôležitejšie veci, napríklad, je dôležité tráviť čas s priateľmi a rodinou. Neberte prácu príliš vážne a nájdite si čas k tomu, aby ste váš život naplnili zážitkami a novými dojmami, nie len vedomosťami.

 

Povedzte nám v komentároch, koľko musíte pracovať, aby ste sa neprepracovali, no zároveň boli prospešní pre spoločnosť.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Profesor hovorí „Ak máte viac ako 40 rokov, pracujte 3 dni v týždni …“ Musím priznať, že vek si vyberá daň…”