Profesor hovorí „Ak máte viac ako 40 rokov, pracujte 3 dni v týždni …“ Musím priznať, že vek si vyberá daň…

Po celom svete sa zvyšuje vek odchodu do dôchodku. Moderné technológie a jednoduchý prístup k akýmkoľvek informáciám vám umožnia držať krok s dobou a zároveň byť vysoko kvalifikovanými špecialistami. Vedci však tvrdia, že človek po 40-tke by nemal pracovať na plný úväzok. Koniec koncov, bez ohľadu na to, ako veľmi to popierame, naše telo v priebehu rokov stráca pôdu pod nohami.

Prezradíme vám, prečo vedci z Melbourne radia ľuďom pracovať nie viac ako 30 hodín týždenne.

 

Do štúdie bolo zapojených 3 500 žien a 3 000 mužov nad 40 rokov. U subjektov testovali kognitívnu funkciu. Štúdia ukázala, že ľudia, ktorí pracovali viac ako 40 hodín týždenne, mali väčší kognitívny úpadok ako tí, ktorí nepracovali vôbec.

Profesor Colin Mackenzie použil v štúdii testy, ktoré preukazujú schopnosť účastníkov čítať slová nahlas, porovnávať písmená a čísla na rýchlosť a počítanie. Samozrejme, intelektuálna stimulácia je v staršom veku veľmi užitočná, ako napr. lúštenie krížoviek, no nadmerná stimulácia má opačný účinok.

 

Vedci dospeli k záveru, že medzi udržiavaním mozgovej aktivity a jej preťažením existuje len tenká hranica. Samotné preťaženie môže viesť k stresu, depresiám, rýchlemu vyčerpaniu tela a chorobám súvisiacim s vekom.

Profesor Mackenzie verí, že najlepším riešením pre ľudí po 40-tke je práca na polovičný úväzok. Týmto spôsobom budú dostatočne stimulovať mozog, no zároveň nedôjde k jeho zbytočnému preťažovaniu.

Profesor Mackenzie: „Mnohé krajiny diskutujú o otázke zvyšovania veku odchodu do dôchodku, kvôli čomu budú ľudia pracovať omnoho dlhšie. Dôležité však je, aby sa znížil počet pracovných dni na 3. Pamätajte, že hoci sú peniaze dôležité, v živote to nie je tá najdôležitejšia vec. Nikto sa nechce ohliadnuť za svojím životom, aby si uvedomil, že celý ten čas strávil v práci.“

Podľa vedcov je dôležité nájsť v živote rovnováhu, najmä keď máte viac ako 40 rokov. Koniec koncov, mali by ste myslieť aj na svoje zdravie, ktoré v dôsledku preťaženia mozgu neustále trpí. Existujú aj dôležitejšie veci, napríklad, je dôležité tráviť čas s priateľmi a rodinou. Neberte prácu príliš vážne a nájdite si čas k tomu, aby ste váš život naplnili zážitkami a novými dojmami, nie len vedomosťami.

 

Povedzte nám v komentároch, koľko musíte pracovať, aby ste sa neprepracovali, no zároveň boli prospešní pre spoločnosť.