V Alabame predložili zákon, v ktorom ženám za potrat hrozí 99 rokov vo väzení

V Alabame je horúcou témou návrh zákona, podľa ktorého za vykonanie potratu v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva hrozí žene od 10 do 99 rokov väzenia.

Prísny zákaz interupcií, označovaný aj ako „trest smrti pre ženy“, dokonca trestá prerušenie tehotenstva aj v prípade znásilnenia či incestu.

Legislatívny návrh, ktorý alabamskí politici predniesli, akceptuje interupciu iba v prípade, kedy plod vážne ohrozuje matkino zdravie.

Dôvodom predneseného návrhu je skutočnosť, že v Spojených štátoch bolo od roku 1973 viac ako 50 miliónov životov bábätiek umelo prerušených, čo je viac ako trojnásobok obetí nemeckých konventračných táborov, čínskych čistiek či Stalinových gulagov a podobne.

Návrh zákona, ktorý má viac ako 60 podporovateľov v 105- člennom parlamente by postihoval aj doktorov vykonávajúcich prerušenie tehotenstva, dokonca aj za predpísanie liekov tesne po tom, čo sa žena o tehotenstve dozvie.

Reprezentantka republikánov Terri Collins, zákon podporuje a verí, že sa ním podarí zmeniť pohľad súdov v prípade interupcií na opačný ako je v rozhodnutí Roe v Wade.” Týmto rozhodnutím sa totiž legalizovali potraty už v roku 1973 s odôvodnením, že ide o výlučne súkromnú záležitosť ženy.

Odporovateľkou tohto návrhu zákona je okrem iných aj Staci Fox, prezidentka a zakladateľka Planned Parenthood Southeast, ktorá hovorí o protiústavnosti tohto zákazu a o ignorácii tohto faktu politikmi.

S návrhom prišli zákonodarcovia po tom, čo v  Kentucky a Mississippi schválili zákaz interupcie po zistení činnosti srdca plodu, približne v 6. týždni tehotenstva. Veľa žien sa však o svojom tehotenstve dozvie až po 6. týždni.

Ostatné štáty vrátane Georgie a Južnej Karolíny by podobné zákazy uvítali.

Zdroj: independent.co.uk