V Alabame predložili zákon, v ktorom ženám za potrat hrozí 99 rokov vo väzení

V Alabame je horúcou témou návrh zákona, podľa ktorého za vykonanie potratu v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva hrozí žene od 10 do 99 rokov väzenia.

Prísny zákaz interupcií, označovaný aj ako „trest smrti pre ženy“, dokonca trestá prerušenie tehotenstva aj v prípade znásilnenia či incestu.

Legislatívny návrh, ktorý alabamskí politici predniesli, akceptuje interupciu iba v prípade, kedy plod vážne ohrozuje matkino zdravie.

Dôvodom predneseného návrhu je skutočnosť, že v Spojených štátoch bolo od roku 1973 viac ako 50 miliónov životov bábätiek umelo prerušených, čo je viac ako trojnásobok obetí nemeckých konventračných táborov, čínskych čistiek či Stalinových gulagov a podobne.

Návrh zákona, ktorý má viac ako 60 podporovateľov v 105- člennom parlamente by postihoval aj doktorov vykonávajúcich prerušenie tehotenstva, dokonca aj za predpísanie liekov tesne po tom, čo sa žena o tehotenstve dozvie.

Reprezentantka republikánov Terri Collins, zákon podporuje a verí, že sa ním podarí zmeniť pohľad súdov v prípade interupcií na opačný ako je v rozhodnutí Roe v Wade.” Týmto rozhodnutím sa totiž legalizovali potraty už v roku 1973 s odôvodnením, že ide o výlučne súkromnú záležitosť ženy.

Odporovateľkou tohto návrhu zákona je okrem iných aj Staci Fox, prezidentka a zakladateľka Planned Parenthood Southeast, ktorá hovorí o protiústavnosti tohto zákazu a o ignorácii tohto faktu politikmi.

S návrhom prišli zákonodarcovia po tom, čo v  Kentucky a Mississippi schválili zákaz interupcie po zistení činnosti srdca plodu, približne v 6. týždni tehotenstva. Veľa žien sa však o svojom tehotenstve dozvie až po 6. týždni.

Ostatné štáty vrátane Georgie a Južnej Karolíny by podobné zákazy uvítali.

Zdroj: independent.co.uk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V Alabame predložili zákon, v ktorom ženám za potrat hrozí 99 rokov vo väzení”