15 návykov ktoré deti zdedia po svojich matkách. O niektorých sme ani netušili

Zamýšľali ste sa niekedy nad všetkými tými zvykmi, ktoré deti preberajú od svojich matiek? Áno, napodobňujú všetko, čo robíme, preto musíme byť opatrní. V detstve sú ich mozgy ako špongia a návyky, ktoré pozorujú, ľahko prenikajú do ich malej mysle.

Čo ovplyvňuje tvorbu návykov?

Vývoj návykov závisí od dvoch vecí: naučeného správania a osobných vlastností; prírody a výchovy. K niektorým zvykom sme predurčení a niektoré si vypracujeme sami, preto by sme nemali obviňovať mamu a otca za každý zlozvyk, ktorý máte.

To, či si osvojíte návyky svojich rodičov, závisí od vašich skúseností a temperamentu. Skúsenosti sú to, čo ste sa naučili prostredníctvom interakcie so svetom, a pomáha vám rozvíjať to, ako sa cítite, myslíme, správate a reagujete na svet.

Avšak temperament je to, s čím ste sa narodili, a ovplyvňuje to, ako vnímate svet, od vašich túžob, cez citlivosť až po celkové vnútorné nastavenie.

Tu je zoznam 15 návykov, ktoré dedíme po našich rodičoch.

 1. Úzkosť alebo nedbanlivosť

Ste posadnutí určitými vecami? Bojíte sa lietať? Ste neustále znepokojený a nervózny? Alebo vám je všetko jedno? Neriešite problémy a nemyslite na maličkosti? Máte to od svojich rodičov.

Geneticky prenosné sú len určité sklony k úzkosti. To, ako rodičia reagujú na extrémne situácie, učí dieťa, ako sa správať, ak sa objavia v rovnakých podmienkach.

 1. Finančná disciplína

Väčšina ľudí sa učí míňať, šetriť a investovať peniaze na základe sledovania svojich rodičov. Kopírujeme finančnú disciplínu našich rodičov – ak robia impulzívne finančné rozhodnutia, budeme sa správať rovnakým spôsobom. Ak vaši rodičia vedeli, ako ušetriť, je tu šanca, že ste sa to naučíte aj vy.

 1. Vzťah k jedlu

Vedeli ste, že vyberavé jedenie je v skutočnosti spojené s genetickým faktorom, ktorý ovplyvňuje túžbu skúšať nové potraviny? Má to aj svoje vlastné pomenovanie – neofóbia. V závislosti na vašich genetických faktoroch, sa vám niektoré potraviny páčia a iné nechcete ani len vidieť.

Tým, ako sledujete to, keď vaši rodičia jedia, imitujete ich  správanie! Všimnite si ich otvorenosť a ochotu vyskúšať niečo nové alebo to, ako sa zachovajú, keď majú niečoho nedostatok.

Niektorí rodičia skúšajú všetko a ich deti budú pravdepodobne robiť to isté. Ostatní rodičia neustále jedia to isté a deti si potom na to veľmi rýchlo zvyknú.

 1. Zvládanie stresu

Ako zvládate stres a ako reagujete na stresové situácie, často závisí od vašich rodičov. Ak vaša mama počítala do desiatich, pred tým, než zareagovala na stresovú situáciu, s najväčšou pravdepodobnosťou budete robiť to isté. Ak ste videli, ako neustále zúri, asi vás to neminie.

 1. Peniaze

Nejde o utrácanie peňazí, ale o to, ako sa pozeráme na peniaze. Napríklad, pocit viny za utrácanie peňazí za veci, ktoré nie sú absolútne nevyhnutné, alebo míňanie peňazí vôbec, aj keď ich máte veľa.

Niektorí ľudia si myslia, že mať peniaze je zlé, zatiaľ čo iní ušetria všetky svoje peniaze na horšie časy. To všetko je zakorenené v našom podvedomí na základe chovania našich rodičov.

 1. Rozhodnosť alebo skromnosť

Možno vás vaši rodičia v detstve učili, aby ste zbytočne nevytŕčali z davu, alebo naopak, aby si vás všimlo čo najviac ľudí. Aj toto sú návyky, ktoré nosíte so sebou po celý život.

 

 1. Zmysel pre humor

Niet pochýb o tom, že deti prijímajú od svojich rodičov zmysel pre humor. Ak má mama veselú povahu a bezstarostný pohľad na život, je tu šanca, že nebudete brať svoj život zbytočne príliš vážne. No v prípade, že si mama berie všetky nevinné vtipy k srdcu, môžete sa uraziť pri určitom type humoru.

 1. Komunikačné zručnosti

Ak mali vaši rodičia problémy týkajúce sa komunikácii s vami alebo medzi sebou, mali by ste sa mať na pozore. No skutočnosť, že mama a otec sú hluční a nepríjemní, však nemusí hneď znamenať, že aj ich dieťa bude ukričané a nepríjemné. Alebo naopak, ak sú dvaja rodičia pokojní a plachí, v žiadnom prípade to neznamená, že dieťa bude pokojné a plaché.

Deti sa učia komunikovať nielen po vzore svojich rodičov, ale aj zistením, čo je potrebné urobiť, aby uspokojili ich potreby.

 1. Prístup k vzťahom

Ak ste sa stále dívali na to, ako sa mama a otec hádajú, možno ani len nebudete vedieť, ako vyzerá zdravý vzťah. Naši rodičia sú našimi vzormi a pozorovaním ich interakcie sa naučíme zapájať a riešiť problémy vo vlastných vzťahoch.

Ignorovali sa navzájom alebo sa zomkli, aby prežili ťažké časy? To všetko prenesiete do svojho modelu vzťahu.

 1. Schopnosť napraviť chyby

Videli ste niekedy, že sa vaši rodičia navzájom ospravedlnili, keď sa mýlili? Ospravedlnili sa vám niekedy, keď niečo pokazili? Priznať si, že ste urobili niečo zlé, je ťažké, najmä pred dieťaťom.

Prevzatie zodpovednosti za zlé správanie, ktoré ubližuje iným, je dobrým príkladom pre deti, pretože pochopia, že sa nestane žiadna katastrofa, ak priznajú, že sa mýlili.

 

 1. Schopnosť riešiť konflikty

Ako vaši rodičia zvládali nezhody medzi sebou alebo s vami? Sú nahnevaní? Mlčali? Odišli do druhej miestnosti? Hovorili? Ako sa zmierovali? Všetko, čo dieťa vidí doma, sa stáva tým meradlom, ktorým meria svoje vlastné reakcie.

 1. Plánovanie spánok

Možno, že plán spánku sa začína formovať už v maternici, kedy sú naše telá zosynchronizované. Alebo sa to stane, keď sa dieťa narodí? V každom prípade, deti mamičiek, trpiacich nespavosťou, majú väčšie problémy so spánkom.

 1. Schopnosť prekonať ťažkosti

Niektorí si vyberajú jednoduchú cestu, zatiaľ čo iní sú ochotní urobiť čokoľvek, len aby dosiahli svoje sny. Je to genetické, alebo sa to učíme od našich mamičiek? Určite sa nebudete báť žiadnych ťažkostí, ak sa ich nebáli ani vaši rodičia.

 1. Schopnosť rozumnej voľby

Nedávne štúdie potvrdili, že inteligencia dieťaťa je určená génmi matky. Inteligencia sa prenáša cez chromozóm X. Mamičky nesú dva chromozómy X, zatiaľ čo otec len jeden, preto majú mamičky dvojnásobnú šancu geneticky preniesť inteligenciu na svoje deti.

Byť inteligentný a robiť rozumné rozhodnutia však nie je len otázka genetiky. Učíme sa v prostredí, v ktorom vyrastáme. Vidíme, že naše matky starostlivo zvážia všetky možnosti, zvážia následky a snažia sa pristupovať k životu z racionálneho hľadiska. Vidíme, ako využívajú svoju myseľ, nie len svoje emócie a učíme sa robiť to isté.

 

 1. Láskavosť alebo krutosť?

Láskavosť je voľba. Učíme sa vybrať si dobrotu pozorovaním ľudí, ktorí nám boli najbližšie od nášho narodenia. Ak vidíme, že sú láskaví, aj my si radšej vyberieme láskavosť. Bohužiaľ, funguje to tak aj v prípade krutosti.

Jediný spôsob, ako vštepovať deťom dobré návyky, je napraviť svoje vlastné správanie. Pamätajte na to!

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “15 návykov ktoré deti zdedia po svojich matkách. O niektorých sme ani netušili”