17 ročné dievča, ktoré znásilnili chcelo eutanáziu. Nechceli jej ju povoliť, tak si sama siahla na život

Len sedemnásťročná Noa Pothoven z holandského Arhemu sa rozhodla dobrovoľne ukončiť svoj život po tom, čo mnoho rokov bojovala s vážnymi psychickými problémami. Dievča trpelo depresiami, posttraumatickým stresovým syndrómom a prešla si aj bojom s anorexiou. Noa sa v jedenástich rokoch stala obeťou sexuálneho napadnutia a o tri roky neskôr prežila znásilnenie. Ďalší každodenný boj už dievčaťu prišiel príliš neznesiteľný.

Holandské dievča Noa Pothoven bojovala vo svojom živote so závažnými problémami niekoľko rokov. V jedenástich rokoch sa stala obeťou sexuálneho útoku, o rok neskôr si v škole zažila drsnú šikanu. Rozvinula sa u nej preto porucha príjmu potravy a dievčaťu diagnostikovali anorexiu. Tým však hrôzy, ktorými si prešla, zďaleka nekončí.

V štrnástich rokoch Nou znásilnil dospelý muž. U dievčaťa sa objavila závažná posttraumatická stresová porucha a rozvinuli sa jej depresie. Po mnohých rokoch už jej každodenný boj pripadal tak neúnosný, že sa obrátila na úrady a niekoľkokrát žiadala o eutanáziu. Tá je síce v Holandsku legálna, podlieha však mnohých pravidlám a vtedy ešte len šestnásťročnej dievčine žiadosť neschválili.

Noa sa nakoniec rozhodla ukončiť svoj život sama, a to pomerne dosť trýznivým spôsobom. Prestala jednoducho prijímať akékoľvek tekutiny alebo potravu. Jej rodičia a lekári sa zhodli na tom, že ju nebudú násilím vyživovať proti jej vôli. Dievča nakoniec zomrela.

Jej príbeh obletel celý svet. Média pôvodne informovala o tom, že stredoškoláčka podstúpila eutanáziu. Klinika, na ktorej k tomu malo dôjsť, však informáciu vyvrátila a nakoniec sa skutočne ukázalo, že Noa svoj život po zamietnutí žiadosti ukončila sama .

O svojom zámere informovala najbližších na svojom Instagramu, ktorý je teraz nastavený ako súkromný. „Pôjdem rovno k veci: počas maximálne 10 dní zomriem. Po rokoch bojovania a utrpenia je koniec. Prestala som jesť a piť pred nejakým časom a po mnohých diskusiách bolo rozhodnuté, že mi bude umožnené odísť, pretože moje utrpenie je neznesiteľné. Je hotovo. Po tak dlho čase som skutočne nežila, len som prežívala, a ani to nie úplne. Nie som už dlho živá, len prežívam, a ani to nie celkom. Dýcham, ale nie som už nažive, „ napísalo dievča.