Dnes nastane letný slnovrat. Toto od neho môžeme očakávať

21. júna nastáva najdlhší deň a zároveň najkratšia noc v tomto roku. Tento energeticky nabitý deň sa nazýva letný slnovrat.

Slnovrat sa nazýva preto, lebo to vyzerá, akoby Slnko na istý čas zamrzlo v zenite. V mnohých kultúrach je tento deň spojený s rôznymi tradíciami a pranostikami, ktoré sú dodržiavané po celý deň. Ich plnenie dáva ľuďom možnosť zbaviť sa negativity a vniesť do svojho života prospritu.

Tradície a obrady

Počas pohanských časov sa v deň letného slnovratu konali mnohé rituály, z ktorých niektoré sú stále zachované.

V deň letného slnovratu nezabudnite zapáliť vatru a preskočiť ju, aby ste sa zbavili nahromadených negatív.

Podľa tradície, 21 ľudí zbierať liečivé byliny, ktoré majú silné účinky a sú schopné liečiť ľudí z mnohých ochorení. Hovorí sa, že takúto prácu by mali vykonávať ženy. Pri zbere bylín sa obliekli do šiat voľného strihu, vlasy si nechali rozpustené a nasadili si na hlavu venčeky z divokých kvetov.

Počas tohto dňa si ľudia nechali vyveštiť budúcnosť a vykonávali rituály, ktoré im do života priniesli lásku a šťastie. Celý proces bol zakončený pálením trávy na hranici. Dym určoval ich osud v blízkej budúcnosti. Ak sa dym šíril po zemi, znamenalo to, že v blízkej budúcnosti bude musieť daný človek podstúpiť istú životnú skúšku. Dym stúpajúci nahor ukázal na dosiahnutie blaha.

Podľa tradície, slobodné dievčatá zbierajú na slávnostnú noc dvanásť odlišných bylín. Umiestňujú ich pod vankúš, aby mohli vo sne vidieť svojho milovaného a privolať si ho. Ráno kyticu spálili a sen si museli zapamätať.

Rituál pre plnenie túžob

Najjednoduchším a najúčinnejším rituálom je vitie vencov. Koniec koncov, veniec nie je len zoskupením divokých kvetov. Je symbolom slnka a kolobehu života.

Ak chcete vykonať tento obrad, ktorý privolá šťastie na vašu stranu, nepotrebujete na to veľa času a ani peňazí. Potrebujete len kvety. V ideálnom prípade, ak sa vám ich podarí nazbierať mimo mesta. Miesto pre rituál by malo byť slnečné, najlepšie niekde vonku.

Čupnite si a ak je to možné, zapáľte si sviečku. Pri pletení venca sústreďte svoje myšlienky na to, čo chcete, na osobné vzťahy, na zmeny, ktoré očakávate. Keď je veniec hotový, všetky vaše myšlienky v ňom budú upevnené špeciálnou silou.

Prineste veniec k Slnku a povedzte:

„Slniečko, pomôž mi v mojej situácii a splň mi môj sen, osvieť ho jasným svetlom a zahrej svojím lúčom.“

Potom vezmite veniec k rieke a hoďte ho do vody s požiadavkou na vyššie sily, aby vám dali to, čo ste si želali.

A čo by ste v tento deň robiť nemali?

Na rozdiel od pravoslávnych sviatkov nie je letný slnovrat sprevádzaný veľkým množstvom zákazov.

Len menšia námietka: naši predkovia verili, že v tento deň by ste sa mali vyhýbať negatívnym emóciám, hádkam, nadávkam či pocitom skľúčenosti.

Oslavujete slnovrat?