Koniec výrubu lesov podporila novela o ochrane prírody schválená vládou.

Vyrubovaniu lesov odzvonilo. Vláda odsúhlasila novelu zákona o ochrane krajiny a prírody 29. mája . Podľa novely, niektoré navrhnuté výnimky týkajúce sa výrubu budú zrušené a taktiež sa bude regulovať náhodná ťažba a holorubné hospodárenie od druhého stupňa ochrany.

Ešte pred samotným rokovaním sa šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd) vyjadril na margo novely tohto zákona takto: „Tlaky tam budú určite. Tí, ktorí doteraz ťažili bez toho, aby mali nejaké obmedzenia, ich teraz budú mať. Myslím si však, že slovenská príroda si zaslúži takýto zákon.“ Prejavil taktiež presvedčenie o možnom lobingu v spojení s týmto zákonom a poznamenal, že absencia tejto novely za posledných 15 rokov zmenila vzhľad Nízkych Tatier na nepoznanie.

https://www.facebook.com/VysokeTatryHighTatras/photos/a.376237552548495/1121703898001853/?type=3

Tento zákon taktiež zaručí obmedzenia týkajúce sa vysádzania nepôvodných druhov rastlín, rozširovanie nepôvodných živočíchov, ich príkrm a umiestňovanie stavieb v chránených územiach. Novela zákona taktiež zahŕňa zmeny v udeľovaní povolení na výrub v nezastavaných častiach obcí a to že po novom ich budú vydávať okresné súdy a nie obce ako tomu bolo doteraz. Avšak medzi povinnosti obcí pribudne povinnosť vedenia evidencie využitia finančných kompenzácii za výrub.

Navyše, každá ťažba v chránených územiach by mala byť oznámená príslušným orgánom zaoberajúcim sa ochranou prírody a to pomocou webovej stránky. O správnu identifikáciu hraníc chránených území a ochranných pásiem sa postará informačný systém, ktorý chce envirorezort vytvoriť. Pomocou tohto systému budú údaje sprostredkované verejnosti a orgánom štátnej správy.

https://www.facebook.com/VysokeTatryHighTatras/photos/a.376237552548495/1124535511052025/?type=3&theater

zdroj: aktuality.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Koniec výrubu lesov podporila novela o ochrane prírody schválená vládou.”