Pripravte sa na extrémne horúčavy počas celého nasledujúceho týždňa

V najbližších dňoch by mali takmer všetky krajiny Európy zasiahnuť extrémne horúčavy. Najviac zasiahnutými krajinami by mali byť Španielsko, Francúzsko a Nemecko. Horúčavy, ktoré sa do týchto krajín blížia, by mali lámať všetky doterajšie rekordy.

Počasie nás každým rokom prekvapuje viac a viac, no to, čo prežijú niektorí obyvatelia Európy prekročí všetky hranice. Na najbližšie dni nám na Slovenku meteorológovia predpovedajú horúčavy viac ako 35 °C, no do západnej Európy by sa teploty mali vyšplhať až nad hranice +40 °C.

Príčinou týchto nevídaných horúčav je mimoriadne teplý saharský vzduch, ktorý sa do Európy dostáva tlakovou výšou, z Atlantiku, cez Britské ostrovy, Alpy až nad Afriku. V rovnakom čase sa bude nad východným Atlantikom prehlbovať tlaková výš.

Na území strednej Európy by mali padať rekordy na konci týždňa, no v západnej časti Európy, by mal teplotný vrchol nastať v stredu. Očakávané teploty v okolitých štátoch, v Nemecku, v Poľsku, či v Česku sa budú pohybovať nad hranicou +35 °C.

imeteo.sk

Najvyššia očakávaná teplota by mala byť v stredu v Španiesku. Tam by mala byť nameraná teplota až +45 °C. Okrem Španielska je možné, že podobná teplota sa bude vyskytovať aj na juhu Francúzska, kde bude možno ešte o 2 stupne viac. V spomínaných krajinách boli doteraz namerané rekordy, ktoré sú pod predpovedanými hodnotami pre budúci týždeň. 41,5 °C z 21.6.2013 bolo nameraných vo Francúzsku, pričom najvyššia teplota bola z 12.8.2003, +44,1 °C.

 

zdroj:interez.sk