13 príznakov toxického rodiča, ktorý kazí život svojmu dieťaťu. Nerobte to!

Všetky naše súčasné komplexy či choroby pochádzajú z detstva. Preto ak svoje dieťa vychovávate nesprávne, môže ho tým poznačiť na celý život.

Existujú rôzni rodičia. Niektorí sú veľmi prísni a kontrolujú každý aspekt života ich dieťaťa, iní sú veľmi pokojní a umožňujú dieťaťu samostatne sa rozhodovať.

Čas od času sa všetci rodičia dopustia chyby, ale je dôležité, aby sme ich dokázali rozpoznať. Tu je 13 vecí, ktoré by ste nemali dopustiť vo vzťahu s vaším dieťaťom.

 1. Nedostatok podpory

Niektorí rodičia veria, že prísna láska pripravuje dieťa na dospelosť. Ublíži to však vášmu vzájomnému vzťahu, pretože dieťa bude vedieť, že nemôže počítať s vašou podporou.

 1. Neustála kritika

Áno, chceme, aby naše deti boli tie najlepšie. Neprestajná kritika však nie je tým najlepším spôsobom. Deti môžu robiť chyby a poučiť sa z nich a rodičia by tomu mali rozumieť. Rovnováha medzi chválou a kritikou je dôležitá.

 1. „Dlhuješ mi to.“

Toxickí rodičia si často myslia, že dieťa im niečo dlží, keďže rodičia im venovali mnoho času a energie. Dieťa si žije svoj život, neprosilo o to, aby prišlo na tento svet, rovnako tak vám ani nič nedlhuje.

 1. Škodlivé vtipy

Nikdy si z dieťaťa nerobte srandu kvôli tomu, ako vyzerá alebo ako sa správa. Ak máte odôvodnené obavy, porozprávajte sa s ním osamote a pokojne.

 1. Hanlivé vzťahy

Ak vás vaši rodičia urážali, potom je celkom možné, že to istí budete robiť aj vy svojim deťom. Nezačínajte s týmto začarovaným kruhom.

 1. Emocionálna zdržanlivosť

Vychovávať dieťa so štýlom „neplač“ je nezdravé. Je potrebné naučiť deti pochopiť svoje emócie a hovoriť s nimi o ich pocitoch.

 1. Strašiť dieťa

Disciplína je dobrá, ale dieťa by sa vás nemalo báť. V opačnom prípade mu nebudete môcť pomôcť v zložitej situácii, pretože vám o tom jednoducho nepovie.

 1. Dieťa nemá hlasovacie právo

Dieťa je ešte malé, nemôže tomu rozumieť – takto vyzerá prístup mnohých rodičov. V skutočnosti je však dôležité, aby sa dieťa zúčastňovalo na rodinnom živote, a tak ho naučiť, aby prevzalo iniciatívu a nebálo sa vyjadriť svoj názor.

 1. Uskutočňuje si sny prostredníctvom svojho dieťaťa

Nerobte si z dieťaťa svoju nevydarenú kópiu. Nech sa vyvíja tak, ako chce, robí to, čo považuje za zaujímavé a potrebné.

 1. Nepretržitá kontrola

Dáte dieťaťu peniaze a potom sa ho pýtate, čo s nimi urobilo? Alebo mu po každej svojej chybe kupujete drahé dary? Toto nie je riešenie.

 1. Ignorácia

Ktorý z vás je dospelý? Je detinské, ak ho po hádke ignorujete a mlčíte.

 1. Nerešpektujete hranice dieťaťa

Vtrhli ste do jeho izby bez zaklopania? Odpočúvate ho pri telefonických rozhovoroch? A ako by ste sa cítili vy, keby to robili vám?

 1. Očakávate príliš veľa

Áno, vašim deťom ste toho dali určite veľa, no očakávať, že vám to v starobe oplatia, je pomerne nešťastné riešenie. Deti by svoje životy nemali stavať na oltár vašich rozmarov.

A ako pristupujete k výchove svojho dieťaťa vy?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “13 príznakov toxického rodiča, ktorý kazí život svojmu dieťaťu. Nerobte to!”