31.júla sa narodil Louis de Funès – jeden z najobľúbenejších hercov minulosti. Toto je 10 zaujímavosti o ňom

Louis Germain David de Funès de Galarza sa narodil v roku 1914 na severe Francúzska, v meste Courbevoie. V žilách Louisovej matky Leonor prúdila kombinácia španielskej a portugalskej krvi. Otec budúceho herca, právnik z oblasti vzdelávania, sa po presťahovaní do Francúzska zo španielskej Sevilly stal brúsičom diamantov. Rodičia odišli zo Španielska, pretože ich príbuzní boli proti ich svadbe.

V detstve Louisa kamaráti volali Fufu. Mal rád kreslenie a hranie na klavíri, v mladosti bol dokonca jazzovým klaviristom.

Pouic-Pouic, 1963 . . . #louisdefunes #defunes #fansdefunes #louisdefunès #pouicpouic

1,130 Likes, 10 Comments – Lᴏᴜɪs Dᴇ Fᴜɴᴇ̀s Fᴀɴs (@fansdefunes) on Instagram: „Pouic-Pouic, 1963 . . . #louisdefunes #defunes #fansdefunes #louisdefunès #pouicpouic“

Po druhej svetovej vojne sa Louis, ktorý vyštudoval dramatický odbor Reného Simona, rozhodol skúsiť svoje šťastie v kinematografii. Prvým filmom v jeho kariére bolo Barbizonské pokušenie (La tentation de Barbizon). Po 12 rokoch sa herec preslávil roli pytliaka Blaireaua vo filme Nevídané, neslýchané (Ni vu, ni connu).

Celkovo si herec od roku 1945 do roku 1981 zahral v 152 filmoch. Posledný film, v ktorom účinkoval bol Žandár a žandárky (Le Gendarme et les gendarmettes).

Tu sú zaujímavé fakty zo života Louisa de Funèsa…

 1. De Funès mal na nočnom stolíku zvyčajne tri budíky a tri knihy. Toľko hodín potreboval na to, aby si bol istý, že nezaspí. Tie isté knihy tam mohli ležať aj roky, no nikdy ich neprečítal až do konca. Podľa jeho slov by „nemal byť múdrejší ako publikum“.
 1. Najväčším koníčkom Louisa de Funèsa bolo záhradkárčenie. Keď chcel uniknúť z pracovného nasadenia, obliekol si hnedý kabát, obrovský klobúk a išiel obrábať zeleninu a obľúbené ruže. Na jeho počesť dokonca pomenoval jednu z odrôd oranžovej farby: ruža „Louis de Funès“.

105 qu’un dès plus grand acteur de tout les temps est née ! #louisdefunes #defunes #fansdefunes #rabbijacob #bourvil #lagrandevadrouille #laileoulacuisse #lasoupeauxchoux #lecorniaud #fantomas #legrandrestaurant #letatoué

17 Likes, 0 Comments – Louis de Funès (@always_louis_de_funes) on Instagram: „105 qu’un dès plus grand acteur de tout les temps est née ! #louisdefunes #defunes #fansdefunes…“

 1. De Funès trpel stihomamom – strašne neveril ľuďom. Preto so sebou nosil vždy nabitú pištoľ. Hovoril: „A ak niekto, počas toho, ako som na záhrade, zaútočí na moju ženu v dome? Ako jej môžem pomôcť bez zbrane?“ Svoje deti varoval, aby sa mu nemotali v tme pod nohy, inak by sa mohol zľaknúť a … náhodne vystreliť!
 2. Herec sa vždy chodil pozerať na svoje filmy do kina. Prišiel tam so svojou rodinou a kúpil si lístky v pokladni. Len čo film začal, opustil sálu. Nezaujímal sa o to, ako vyzeral na plátne, ale o to, aká bola kvalita zvuku! Keby mu to nevyhovovalo, zamieril by priamo k premietačovi filmu, aby problém vyriešil. De Funès rád odpočúval rozhovory medzi pokladníkmi, aby zistil, ako dobre či zle sa kupujú jeho lístky.
 3. Herec takmer zostal hluchý po natáčaní filmu Dobrodružstvá rabína Jacoba v roku 1973. V príbehu jeho hrdina spadne do nádrže s hmotou pripomínajúcou zelenú ťahavú žuvačku, ktorá bola v skutočnosti kombinácia cesta a farby. Nakrúcanie film prebiehalo počas zimy a keď sa skončilo, ukázalo sa, že jeho ucho bolo upchané touto hmotou.
 4. Doktor ho zachránil pomocou klystíru. Umelec bol natoľko fascinovaný výsledkom, že raz, keď mu v reštaurácii zaľahlo v uchu, požiadal čašníka, aby mu kúpil klystír v najbližšej lekárni. Jeho požiadavka bola splnená a začal si preplachovať ucho. S výsledkom tejto metódy bol spokojný (na rozdiel od tých, ktorí to sledovali na vlastné oči).

Сегодня 105 лет со дня рождения одного из величайших комиков в истории мирового кино – неподражаемого Луи де Фюнеса. Мы помним. #ВИДЕОТЕКА #louisdefunes

5 Likes, 0 Comments – Видеотека (@videotekashow) on Instagram: „Сегодня 105 лет со дня рождения одного из величайших комиков в истории мирового кино -…“

 1. De Funès nenávidel drahé reštaurácie, no aj napriek tomu tam stále chodil. A to všetko preto, že si myslel, že tam jedia iba snobi, ktorí pohŕdajú jeho prácou, čo znamená, že nebudú od neho chcieť autogram a dajú mu pri jedení pokoj. Zároveň si však veľmi rád doprial chutné jedlo, pretože počas vojnových rokov musel hladovať a strach z návratu tých čias v ňom zostal po zvyšok jeho života.

 1. Herec bol vždy pripravený pomôcť druhým – niekedy až s prílišným nadšením. Jedného dňa sa manželke jeho pomocníka v dome priťažilo kvôli bolesti hlavy. Vonku bola zima a sneh padal tak husto, že sanitka sa k nim nemohla dostať. Potom de Funès využil svoje kontakty v ozbrojených silách a netrvalo dlho, kým na jeho záhrade pristál vrtuľník! Keď ženu priviezli do nemocnice, ukázalo sa, že mala migrénu. De Funès by sa v tom momente najradšej prepadol pod zem.
 1. Louisov otec opustil rodinu, keď bol ešte dieťa. Predtým ešte stihol skrachovať a rozlúčiť sa so svojou manželkou, ktorej zanechal odkaz, kde uviedol, že má v úmysle spáchať samovraždu. O sedem rokov neskôr sa matka de Funèsa dozvedela, že jej bývalý manžel žije vo Venezuele s novou manželkou a míňa jej úspory.

Ce 31 juillet Louis de Funès aurait eu 105 ans. #JoyeuxAnniversaire #louisdefunes #anniversary #french #actor #hommage #acteur #humour

19 Likes, 0 Comments – Francois Regis Salefran (@francois.regis.salefran) on Instagram: „Ce 31 juillet Louis de Funès aurait eu 105 ans. #JoyeuxAnniversaire #louisdefunes #anniversary…“

 1. Louis de Funès sníval o tom, že jeho deti budú pokračovať v jeho šľapajach. Tento sen sa mu podarilo zrealizovať na jeho mladšom synovi Olivierovi. Hral v šiestich filmoch so svojím otcom (posledný bol Fantomas sa hnevá z roku 1971). Mladý de Funès nebol nadšený hereckou budúcnosťou a film vymenil za oblohu – stal sa pilotom Air France. Kapitán de Funes odišiel do dôchodku v roku 2010.
 1. Druhá manželka Louisa bola praneterou spisovateľa Guy de Maupassanta – Jeanne Augustine Barthelemy de Maupassant. Stretli sa v Paríži v roku 1942, počas nemeckej okupácie. Najprv sa Jeanne zamilovala do jazzu, ktorý hral na klavíri a potom medzi nimi preskočila vzájomná iskra. Žili spolu 40 rokov až do jeho smrti.

 

Aj vy máte radi Louisa de Funèsa rovnako ako zvyšok sveta?